MENU
zdravy-zivot

Napite sa! TOTO všetko môže spôsobiť zanedbaný pitný režim

Attractive,Young,Dehydrated,Woman,Feeling,Thirsty,,Holding,Glass,And,Drinking
Zdroj: SHUTTERSTOCK

Súvisiace témy

Zdravý život

Napite sa! TOTO všetko môže spôsobiť zanedbaný pitný režim

Zanedbaný pitný režim vás môže doviesť k zdravotným problémom. Hydratujte sa dostatočne, aby ste predišli kolapsu.

Nie je nič neobvyklé, že práve v lete sa častejšie stretávate s dehydratáciou. Vysoké teploty, dlhý pobyt na slnku a nevetrané priestory spôsobujú, že telo stráca tekutiny a vy ich nestíhate v dostatočnom množstve prijať. Rovnako zabúdate pravidelne počas dňa piť, dostaví sa bolesť hlavy, nevoľnosť a sucho v ústach. To už je neskoro. Sú to prvé známky, že ste pili málo. Preto pite aspoň každú hodinu pohár čistej vody, aj keď nie ste smädní. Stále so sebou noste fľašu s vodou. 

Záchranár Karol Daniel nám v rozhovore porozprával o príčinách a rizikách dehydratácie, ako jej predchádzať, aj ako podať prvú pomoc, ak je osoba dehydrovaná. 

Dehydratácia nielen v lete

Počas dňa pravidelne dopĺňajte tekutiny.Počas dňa pravidelne dopĺňajte tekutiny.
Počas dňa pravidelne dopĺňajte tekutiny.
Zdroj: Shutterstock

Dehydratácia alebo odvodnenie organizmu znamená, že telo trpí nedostatkom vody. Znížené množstvo vody v organizme je dôsledok zníženého príjmu tekutín, ale aj následok ich zvýšenej straty. Spôsobuje rozličné zdravotné ťažkosti. U detí a starších ľudí môže vážne ohroziť ich zdravie či dokonca život. „Často pritom zabúdame, že dehydrovaní môžeme byť aj v zimných mesiacoch. K dehydratácii u detí dochádza najčastejšie pri nadmernej strate tekutín zvracaním, hnačkou, alebo pri nedostatočnom, respektíve žiadnom príjme tekutín. Za pitný režim dieťaťa je zodpovedný rodič. ”, v rozhovore zdôraznil záchranár Karol Daniel. 

Denne by ste mali vypiť  1,5 l až 2 l tekutín na zachovanie optimálnych fyziologických funkcií orgánov. Všeobecne platí, že na 10 kg telesnej hmostnosti pripadá 0,4 l tekutín. Koľko presne vypiť za deň, si viete preto jednoducho vypočítať.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor