MENU
zdravy-zivot

Bolesť na hrudi? Táto príčina by vám nikdy nenapadla! Od infarktu ma ďaleko

O kýchnutí existuje neskutočne mnoho povier a jednou z nich je i to, že sa zastavia všetky telesné funkcie na pár stotín sekundy. A to aj vrátane srdca! Nie je to však pravda, hoci odborníci pripúšťajú, že počas kýchnutia srdce zmení rytmus. Rovnako sa hovorí, že človek nedokáže kýchnuť s otvorenými očami, no však i táto povera sa už podarila vyvrátiť. Ak sa budete pekelne sústrediť, podarí sa vám to, ale hlbší zmysel to nemá.
Zdravý život

Bolesť na hrudi? Táto príčina by vám nikdy nenapadla! Od infarktu ma ďaleko

Podľa WHO je askariózou nakazená viac ako 1 miliarda ľudí. Napadlo by vám, že za bolesťami hlavy, zápchou či nechutenstvom sa skrýva neumyté ovocie, zelenina alebo to, že ste neodolali studenej vode z lesnej studničky?

Askarióza (alebo aj Askaridóza) je ochorenie, ktoré vyvolávajú paraziti – škrkavka detská, známejšia pod menom hlísta detská. Už názov naznačuje, že sa objavuje najmä u detí. Veľmi ľahko sa však ňou nakazí aj dospelý človek. Škrkavky si prinesiete z trhu alebo obchodu na zelenine či ovocí. Ak si ho neumyjete pod teplou tečúcou vodou, koledujete si o problém. Parazity sa šíria aj kontaminovanou vodou a zo špinavých rúk. Myslite na to pri lesnej studničke, ktorá je označená ako NEPITNÁ VODA! Ak sa navyše napijete z vlastných špinavých rúk, otvárate škrkavkám cestu do svojho srdca. A nie len tam.

Najzávažnejšou komplikáciou je prienik škrkaviek do mozgu a miechy. Môžu tu vznikať zápaly s postihnutím centrálneho nervového systému.Najzávažnejšou komplikáciou je prienik škrkaviek do mozgu a miechy. Môžu tu vznikať zápaly s postihnutím centrálneho nervového systému.
Najzávažnejšou komplikáciou je prienik škrkaviek do mozgu a miechy. Môžu tu vznikať zápaly s postihnutím centrálneho nervového systému.
Zdroj: Shutterstock

Prečo do srdca?

Kontaminovanou vodou, potravinami alebo rukami sa škrkavky dostanú do čreva. Tam však neostanú a vyberú sa na veľkú výpravu po celom tele. Veľmi ľahko prechádzajú cez steny čriev do krvného obehu a odtiaľ majú voľnú cestu prakticky kamkoľvek. Keď je ich málo, zdržujú sa najčastejšie v hrubom čreve a nemusíte si ani všimnúť, že ich máte. Krvný obeh ich najprv zanesie do pečene a cez srdce sa dostanú až do pľúc. Možno preto vás stále trápi vlhký kašeľ. Ak hlieny vykašlete do vreckovky, môžete tenké červy uvidieť priamo tam. Pokiaľ hlieny prehltnete, dostanú sa opäť do čreva. Tam nakladú nové vajíčka a kolobeh sa bude opakovať. V ohrození sú aj nenarodené deti, pretože larvy dokážu prejsť cez placentu.

Ako sa prejaví zamorenie tela škrkavkami? Pozrite si v galérii

Alebo pokračujte v článku!

Pokračovať Ďalej (1/10)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac

Zuby mám zrazu veľmi citlivé na studené. Môže to byť niečo vážnejšie?

Zvýšenú citlivosť zubov na studené môžu spôsobovať odhalené zubné krčky. Odkrýva sa citlivé zubné tkanivo krčka, ktoré býva bežne prekryté ďasnom. Za týmto stavom sa môže skrývať niekoľko príčin – napríklad nesprávna technika čistenia zubov, zápal ďasien a parodontitída, nevyhovujúca pozícia zubov, ale aj prirodzené starnutie spojené s atrofiou ďasien. Poraďte sa so zubným lekárom, ktorý vám komplexne skontroluje stav chrupu a ďasien. Ak potvrdí, že ide o odhalené zubné krčky, má, v závislosti od príčiny, rôzne možnosti, ako postupovať. Môže krčky napríklad prekryť výplňovým materiálom alebo sa pokúsiť ďasná vrátiť do pôvodnej polohy chirurgickým zákrokom. Na samotnú citlivosť zubov pomáhajú špeciálne zubné pasty alebo ambulantné prípravky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor