MENU
zdravy-zivot

Očkovanie v tabletke sa blíži. Zmenia odmietači názor?

Očkovanie bez injekcie? To by privítali mnohí.
Zdravý život

Očkovanie v tabletke sa blíži. Zmenia odmietači názor?

Už za pár dní by sa mohlo spustiť testovanie vakcíny proti COVID-19 v tabletke, ktorá sa javí účinná aj proti mutáciám koronavírusu. Znamenalo by to skutočnú revolúciu v očkovaní!

Firma Oravax Medical, ktorá je spoločným podnikom americko-izraelskej spoločnosti Oramed a indickej Premas Biotech, by mala v najbližších dňoch, najneskôr týždňoch, začať klinicky skúšať očkovanie proti COVID-19 vo forme tabletky. Klinického skúšania sa zúčastnia 24 dobrovoľníci v Izraeli, ktorí zatiaľ nedostali žiadnu vakcínu. Podľa úspešnej predklinickej fázy je očkovanie v tabletke dobre znášané a javí sa účinné aj proti delta variatu koronavírusu. Spoločnosť v súčasnosti čaká na schválenie izraelským ministerstvom zdravotníctva 

Tabletka zaberá aj na mutácie

Naša vakcína je obzvlášť silným kandidátom na boj proti mutujúcemu a vyvíjajúcemu sa vírusu COVID-19, pretože sa ako jediná zameriava na jeho tri proteíny, a nie len na jeden," uviedol generálny riaditeľ spoločnosti Oramed Pharmaceuticals Nadav Kidron. Vakcína sa zameriava na proteíny vírusu CoV-2 SARS, ktoré sú menej náchylné na mutácie, preto by mala byť univerzálnejšia a mala by dobre fungovať aj v prípade, že vírus bude mutovať.

Obrovské výhody oškovania bez pichania

Očkovanie v tabletke má niekoľko obrovských výhod. Okrem toho, že by odpadlo neobľúbené pichanie, nemuseli by sa použiť milióny ihiel a striekačiek a nevzniklo by obrovské množstvo biologického odpadu. Tabletku navyše nie je nutné držať pri nízkych teplotách v mrazničke a človek je schopný  ju užiť doma sám, bez prítomnosti odborného zdravotného personálu. To je cenné najmä v chudobných krajinách, kde očkovanie nestíhajú.

Vytvára sa imunita

V pilotnej štúdii na zvieratách orálna vakcína COVID-19 podporovala systémovú imunitu prostredníctvom imunoglobulínu G (IgG), najbežnejšej protilátky v krvi a telesných tekutinách, ktorá chráni pred vírusovými infekciami, a tiež prostredníctvom imunoglobulínu A (IgA), ktorý chráni dýchacie cesty a gastrointestinálne trakty proti infekcii. 

Očkovanie v pilulke má obrovské perspektívy i preto, že stále nie je isté, či nebude potrebné každoročné preočkovanie proti COVID-19, podobne, ako je tomu aj dnes pri chrípke.

Podľa predpokladov by prvé dve fázy klinického skúšania očkovania v tabletke mohli trvať asi 6 týždňov. Ak budú úspešné, spoločnosť Oravax chce požiadať o schválenie pre núdzové použitie tohoto očkovania v krajinách, ktoré zaostávajú v očkovaní. Podľa Nadava Kidrona je krajinou, ktorá túto formu očkovania naliahavo potrebuje, napríklad India.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem zapíjať liek na vysoký tlak citrónovou vodou?

Kombinácia liekov a citrusových plodov sa týka len grapefruitu a šťavy z neho. Látka, ktorú grapefruit obsahuje, blokuje enzým v pečeni a niektoré lieky – aj antibiotiká – sa potom nemetabolizujú, prípadne sa znižuje ich aktivita. V príbalových letákoch liekov, ktorých sa to týka, o tom nájdete dostatočnú informáciu.

čítať viac

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor