MENU
zdravy-zivot

Nalievate sa vodou? S pitným režimom je to úplne inak

Najlepšie je riadiť sa tým, čo hovorí telo.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nalievate sa vodou? S pitným režimom je to úplne inak

Poznáte tú múdrosť, že denne treba vypiť 2 litre vody? S tým je koniec, vedci prišli na to, že je to pre väčšinu ľudí prehnané.

V zdravotných usmerneniach sa často stretnete s odporúčaním vypiť denne 8 pohárov vody, alebo dva litre tekutín. Najnovšia a doteraz najpresnejšia štúdia o vode v ľudskom organizme však hovorí o širokom rozsahu príjmu vody. Mnohí potrebujú len približne 1,5 až 1,8 litra tekutín denne. A to je menej ako odporúčané dva litre denne.

Ako povedal Yosuke Yamada z Národného inštitútu biomedicínskych inovácií, zdravia a výživy v Japonsku, „väčšina vedcov nevie, odkiaľ toto odporúčanie pochádza“.

Niektoré predchádzajúce odhady, koľko má človek za deň prijať vody, nezahŕňali obsah vody v potravinách. A práve tie môžu prispieť podstatnou časťou v celkovom príjme vody.  

„Ak budete jesť len chlieb, slaninu a vajcia, veľa vody z jedla nezískate, ale ak budete jesť mäso, zeleninu, ryby, cestoviny a ryžu, môžete získať asi 50 % svojej potreby vody z jedla,“ povedal Yamada.

Pokračovanie článku na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor