MENU
zdravy-zivot

TOP 6 potravín na dobrú náladu a jasnú myseľ. Štvorku jedzte každý deň

Suggest,You,Sometimes,Use,Brains.,Indoor,Shot,Of,Attractive,Redhead
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

TOP 6 potravín na dobrú náladu a jasnú myseľ. Štvorku jedzte každý deň

Váš mozog pracuje cez deň na plné obrátky. Tak ako telo potrebuje palivo, aj mozgu musíte dať správnu výživu. Antistresové potraviny zlepšia vašu pamäť, koncentráciu a zmiernia stres.

Niektoré potraviny môžu byť obzvlášť dôležité pre zdravie mozgu a podporu duševného výkonu. Vďačia za to hlavne vysokému obsahu vitamínov skupiny B, horčíka, fosforu, zinku, vápnika a kyseliny linolovej. Tipy na potraviny, ktoré podporujú nervovú činnosť a pomôžu vám uvoľniť stres máme z redakcie Dobré jedlo. 

1. Horká čokoláda

Na nervy je najlepšia horká 70 % čokoláda.Na nervy je najlepšia horká 70 % čokoláda.
Na nervy je najlepšia horká 70 % čokoláda.
Zdroj: Shutterstock

Znižuje stres dvoma spôsobmi, a to chemicky aj pôsobením na emócie. Už samotné rozpúšťanie kúska čokolády v ústach vám prináša pôžitok, ktorý eliminuje napätie. Horká čokoláda je bohatá na antioxidanty flavonoidy, ktoré znižujú hladinu stresových hormónov v tele, pomáhajú zvýšiť prietok krvi do mozgu, zlepšiť pamäť a reakčný čas. Účinok pocítite, keď denne zjete 30 g čokolády so 70 % obsahom kakaa.

Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor