MENU
zdravy-zivot

TOP 6 potravín na dobrú náladu a jasnú myseľ. Štvorku jedzte každý deň

Suggest,You,Sometimes,Use,Brains.,Indoor,Shot,Of,Attractive,Redhead

Súvisiace témy

Zdravý život

TOP 6 potravín na dobrú náladu a jasnú myseľ. Štvorku jedzte každý deň

Váš mozog pracuje cez deň na plné obrátky. Tak ako telo potrebuje palivo, aj mozgu musíte dať správnu výživu. Antistresové potraviny zlepšia vašu pamäť, koncentráciu a zmiernia stres.

Niektoré potraviny môžu byť obzvlášť dôležité pre zdravie mozgu a podporu duševného výkonu. Vďačia za to hlavne vysokému obsahu vitamínov skupiny B, horčíka, fosforu, zinku, vápnika a kyseliny linolovej. Tipy na potraviny, ktoré podporujú nervovú činnosť a pomôžu vám uvoľniť stres máme z redakcie Dobré jedlo. 

1. Horká čokoláda

Na nervy je najlepšia horká 70 % čokoláda.Na nervy je najlepšia horká 70 % čokoláda.
Na nervy je najlepšia horká 70 % čokoláda.
Zdroj: Shutterstock

Znižuje stres dvoma spôsobmi, a to chemicky aj pôsobením na emócie. Už samotné rozpúšťanie kúska čokolády v ústach vám prináša pôžitok, ktorý eliminuje napätie. Horká čokoláda je bohatá na antioxidanty flavonoidy, ktoré znižujú hladinu stresových hormónov v tele, pomáhajú zvýšiť prietok krvi do mozgu, zlepšiť pamäť a reakčný čas. Účinok pocítite, keď denne zjete 30 g čokolády so 70 % obsahom kakaa.

Pokračovanie článku na ďalšej strane >>>

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor