Koleno sa pri pohybe vystiera, ohýba a vykonáva rotačné pohyby. Základné okolité svaly sú kvadriceps na prednej časti stehna a hamstringy na zadnej strane. Kolenný kĺb sa skladá zo štyroch kostí. Stehenná kosť sa spája s dvoma kosťami predkolenia pomocou kĺbového púzdra a väziva. Jabĺčko sa nachádza v prednej časti kolena a pri ohýbaní sa kĺže. Jeho vnútornú stranu tvorí chrupavka. Chrupavka pokrýva aj vnútorné dotykové plochy kĺbu. Spolu s kĺbovou tekutinou zabezpečuje hladký pohyb kĺbu a brzdí jeho opotrebovanie. Na oboch stranách kolena sa nachádzajú menisky – chrupavky tvarované do mesiačikového tvaru. Tlmia nárazy pri skokoch a dopadoch na koleno a stabilizujú kolenný kĺb. Hlavnými stabilizátormi sú však skrížené väzy – predný a zadný väz a postranné väzy.
Meniskus
Poškodíte si ho: Pri športoch s rotáciou (futbal, tenis, lyžovanie), často v kombinácii s roztrhnutým skríženým väzom. Málo trénovaní rekreační športovci si ho môžu roztrhnúť aj pri obyčajnom podvrtnutí kolena, drepoch, rýchlejšej chôdzi, turistike. Poškodený ho môžu mať aj starší ľudia a tí, ktorí nikdy nešportovali – vtedy ide o degeneratívne poškodenie pri artróze kolena.
Prejavy: bolesť, opuchy, obmedzená hybnosť, bloky kolena.
Pomôže: Väčšinou operácia – artroskopické vybratie poškodenej časti – a rehabiltácia.
Skrížený väz
Poškodíte si ho: Pri priamom prudšom náraze do kolena (futbal, lyžovanie), pri doskoku na vystretú nohu, pri náhlej zmene smeru (basketbal, volejbal, futbal). Koleno sa dostáva do nezvyčajnej polohy a rotuje, čím sa poškodí jeden alebo viaceré väzy.
Prejavy: Prasknutie v kolene, bolesť, opuch, obmedzená pohyblivosť, nestabilita. Punkcia krvi z kolena.
Pomôže: U mladých vrcholových športovcov sa indikuje rekonštrukcia (plastika) skríženého väzu. U starších ľudí a rekreačných športovcov, ktorí majú len mierne prejavy, býva účinná konzervatívna liečba a ortéza. Veľmi dôležitá je rehabiltácia.
Chrupavka
Poškodíte si ju: Pri úraze, dlhodobým preťažovaním kolena a prirodzenými zmenami, súvisiacimi s vekom a s nadváhou. Často súvisí s chronickým poškodením meniskov a poškodením krížneho väzu.
Prejavy: Pukanie, pichanie, bolesti, neskôr opuchy po záťaži, obmedzená pohyblivosť. Pokročilé poškodenie – opakovane treba vykonávať punkcie kĺbovej tekutiny.
Pomôže: V súčasnosti medicína chrupavku nevie vyliečiť ani nahradiť. Existuje niekoľko metód, ktoré spomalia proces artrózy, zatiaľ však nie sú veľmi úspešné alebo sú v experimentálnom štádiu (mozaiková plastika, vkladanie sieťky, mikrofraktúry, injekčné vstreknutie krvnej plazmy, kultivácia kmeňových buniek, kolagénové implantáty).