MENU
zdravy-zivot

Najväčšie chyby bežeckých začiatočníkov: Ako sa motivovať a vytrvať?

Vytrvalostní bežci Romana Komarňanská a Gabriel Švajda.
Zdravý život

Najväčšie chyby bežeckých začiatočníkov: Ako sa motivovať a vytrvať?

Najťažší krok bežcov je prvý krok von z dverí. Snáď každý z nás si veľmi ľahko nájde výhovorku, prečo práve teraz nikam neísť. Príliš fúka, sneží, prší, je teplo alebo zima. Kľúčom k úspechu je motivácia. V tomto článku vám radia úspešní vytrvalostní bežci.

Ako bojujú proti únave vytrvalostní bežci, ako oddychujú a čo vám radia na úspešnej ceste k dosiahnuteľným výsledkom? Romana Komarňanská a Gabriel Švajda patria v súčasnosti k našej maratónskej špičke. Sú ambasádormi charitatívneho behu Wings for Life World Run. Obaja už majú na konte pár krásnych úspechov z domova i zahraničia.

Ako sa prekonať, keď sa vám nechce?

Povedzme si pravdu, aj takéto sú dni. Tu pomôže tréningový plán, systém a stanovený cieľ. Môže ísť napríklad o zabehnutie určitej vzdialenosti za daný čas. Pri behu sa uvoľňujú hormóny, ktoré nám dodávajú skvelý pocit po skončení fyzickej aktivity. Ten je sám o sebe tiež skvelou motiváciou. Funguje i vzájomná motivácia s priateľom, partnerom, v skupine, či už kvôli výkonu alebo kvôli tomu, že ten druhý s vašou prítomnosťou ráta.

  • Tip od Romany: Ja osobne sa pozitívne naladím aj mojimi obľúbenými pesničkami, vďaka ktorým sa na beh teším ešte o kúsok viac.
  • Tip od Gaba: Veľmi pomáha mať ciele napísané na stole v práci, či na chladničke, niekde na očiach.

Čítajte: Svalová horúčka: Odmena či trest? Lekárka poradí, ako ju prekonať

Ako vytrvať čo najdlhšie?

S oteplením sa počet bežcov v uliciach zvýšil, no len málo ľudí zostane pri behu aktívnych počas celého roka. Najväčšou chybou je, že s tréningom začínajú neskoro a myslia si, že rýchlo zvládnu natrénovať veľký objem. Neuvedomujú si, že im to môže skôr uškodiť. Je potrebné začať opatrnejšie, zo začiatku behať voľnejšie, napríklad každý druhý deň 30 minút. Ak sa tomu potom človek chce venovať intenzívnejšie, je dobré dať si vypracovať tréningový plán alebo sa aspoň poradiť s odborníkom.

Vytrvalostní bežci Romana Komarňanská a Gabriel Švajda.Vytrvalostní bežci Romana Komarňanská a Gabriel Švajda.
Vytrvalostní bežci Romana Komarňanská a Gabriel Švajda.
Zdroj: Jakub KOVALÍK

Romana Komarňanská a Gabriel Švajda Zdroj foto: Jakub KOVALÍK
Neprehliadnite FOTOGALÉRIU k článku!

Nezabúdajte na regeneráciu

Je neoddeliteľnou súčasťou režimu každého športovca. Je potrebné nechať naše telo oddýchnuť, nakoľko ho práve športovci nešetria a chcú od neho všetko.

  • Tip Romany: V rámci pasívnej regenerácie, odporúčam saunovanie a najmä moju najobľúbenejšiu infrasaunu. Výborný je aj perličkový kúpeľ, kryokomora, rašelinové zábaly či masáž. Samozrejme, nesmieme zabúdať na najjednoduchšiu a najlacnejšiu formu regenerácie - spánok.

Romana ako minuloročná ženská víťazka charitatívneho behu Wings for Life World Run pobeží tento rok v japonskej Takashime, ale Gabriela budete môcť stretnúť už 8.mája na rovnakom behu v Bratislave. Obaja budú súťažiť pre tých, ktorí behať nemôžu. Ak vás namotivovali k športu a radi by ste sa pridali na štartovú čiaru, nič vám v tom nebráni.

Veľa šťastia a nestrácajte motiváciu!

Čítajte aj: Zamilujte sa do behu! Ako trénovať, stravovať sa a prekonať svalovicu?

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor