MENU
zdravy-zivot

Najúčinnejšie prírodné látky na nakopnutie imunity, o ktorých možno ani neviete

Ilustračné foto
Zdravý život

Najúčinnejšie prírodné látky na nakopnutie imunity, o ktorých možno ani neviete

Pod pojmom imunitný systém rozumieme zložitý komplex obranných reakcií, ktoré prebiehajú vo vnútri organizmu. Ich úlohou je chrániť naše zdravie pred chorobami a zápalmi, ktoré spôsobujú rôzne vírusy, baktérie a iné cudzorodé organizmy.

Obrazne povedané, imunitný systém je akoby ochranný oceľový štít, ktorý chráni organizmus pred nebezpečnými útokmi z vonku (rôzne cudzorodé organizmy, vírusy, baktérie) ako aj z vnútra (nádorové bunky, autoimunitné reakcie).

Jeseň, ktorá je charakteristická nepríjemným chladným počasím, častými dažďami ako aj nižšou intenzitou slnečného žiarenia dáva nášmu organizmu (imunitnému systému) zabrať najviac.

Existujú dve významné látky, ktoré výrazne posilňujú náš imunitný systém, teda obranyschopnosť organizmu.

Prvou významnou látkou je kolostrum alebo mledzivo. Je to špecifická tekutina, ktorú produkujú mliečne žľazy všetkých cicavcov krátko pred pôrodom ako aj počas prvých dní po pôrode. V poslednom období sa kolostrum teší veľkému záujmu vedcov. Mnohé vedecké štúdie potvrdzujú, že kolostrum je skutočne veľmi efektívne pri posilňovaní imunitného systému, pri boji s nepríjemnými alergiami, pri zápaloch kĺbového aparátu, pri tráviacich ťažkostiach ako aj pri onkologických ochoreniach.

O blahodarných účinkoch kolostra vedeli už starovekí Inkovia, Egypťania, Gréci ako aj Germáni či Kelti. Uchovávali ho vo vzácnych nádobách pre panovníkov, aby sa dožili vysokého veku, ale aj pre športovcov a bojovníkov, aby podávali lepší výkon.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Prečo je kolostrum tak významné?

To, čo robí kolostrum významným, je vysoký obsah bioaktívnych látok, ktoré priamo podporujú obranyschopnosť organizmu.

Čo obsahuje kolostrum?

Imunoglobulíny – protilátky, ktoré produkuje organizmus pri napadnutí cudzorodým organizmom alebo cudzorodou látkou. Tieto významné látky (protilátky) sa pri napadnutí organizmu dostavia na miesto pôsobenia (na bojisko), kde začnú neželanú návštevu postupne likvidovať.
Lactoferín –v organizme je zodpovedný za transport železa. Jeho význam spočíva v tom, že odoberá železo nebezpečným baktériám, ktoré ho potrebujú pre rozmnožovanie, čím priamo zabraňuje ich ďalšiemu šíreniu.
Rastovéfaktory – podporujú a obnovujú rast svalov, šliach, kostí, nechtov a vlasov. Zlepšujú kvalitu pokožky. Môžeme ich považovať za elixír mladosti. Urýchľujú hojenie rán a rekonvalescenciu.
Lyzozým – enzým, ktorý má schopnosť narúšať bakteriálne steny, čím podporuje rozpad a zánik baktérií (antibakteriálny účinok).
Vitamíny – ovplyvňujú biochemické procesy v tele.
Minerály – najmä vápnik, sodík, horčík, fosfor a draslík.
Aminokyseliny – kolostrum obsahuje až 26 aminokyselín.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Kompava

Kravské verzus ľudské kolostrum

Mnohé vedecké štúdie potvrdzujú, že kravské kolostrum obsahuje mnohonásobne vyššie množstvo imunoglobulínov (najmä imunoglobulíny IgG). Práve imunoglobulíny IgG sú zodpovedné za rýchlu obrannú reakciu organizmu pred nebezpečným hosťom (vírusom, baktériou, nebezpečnou látkou a pod.). Kravské kolostrum však vyniká aj vyšším obsahom aminokyselín, vitamínov a minerálov.

Kolostrum a veda

Kolostrum patrí medzi najviac preskúmané funkčné potraviny (doplnky výživy). Internet je plný odborných vedeckých prác a výskumov, ktoré jednoznačne potvrdzujú jeho prínos pre zdravie spotrebiteľa.

Druhou látkou dôležitou pre imunitný systém je aminokyselina l-lyzín.

L-lyzín sa v organizme takmer výlučne využíva na tvorbu bielkovín. V tele sa táto aminokyselina neukladá do zásob, navyše, väčšina vyšších organizmov si nie je schopná L-lyzín sama vytvárať. Preto je L-lyzín nepostrádateľnou aminokyselinou, ktorú je potrebné prijímať v dostatočnom množstve, aby sa zachovala tvorba látok bielkovinovej povahy.

Nároky na príjem L-lyzínu sa zvyšujú predovšetkým počas obdobia akútnych infekčných chorôb. Prítomnosť lyzínu bola preukázaná v leukocytoch (bielych krvinkách) a iných bunkách zabezpečujúcich imunitnú odpoveď organizmu, keďže bunky imunitného systému sú bielkovinovej povahy.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Nedostatok L-lyzínu v organizme

Nedostatok lyzínu obmedzuje syntézu bielkovín (vrátane cytokínov) a množenie lymfocytov, znižuje protilátkové reakcie, čo môže viesť k nedostatočnej imunitnej odpovedi organizmu a následne k zvýšenej chorobnosti. Nedostatok L-lyzínu ovplyvňuje tvorbu protilátok, ako aj buniek sprostredkujúcich normálnu imunitnú odpoveď, čím zlepšuje funkciu imunitného systému . Na základe odporúčaní z Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), dávka lyzínu, ktorú by mal zdravý človek prijať je 30 mg na kilogram telesnej hmotnosti alebo približne 2,1 gramu na 70 kilogramov telesnej hmotnosti.

Antivirotický účinok L-lyzínu

L-lyzín v boji proti herpesu

Suplementácia lyzínom je univerzálne účinná proti celej rodine herpetických vírusov. Ukázalo sa, že L-lyzín potláča RNA aj DNA vírusy, zabraňuje vzniku prejavov herpesvírusovej infekcie resp. pomáha skrátiť jej trvanie. Keď sa vírus herpesu dostane do tela, usadí sa na nervových bunkách, pričom jeho prítomnosť v organizme sa nemusí prejaviť okamžite. Spúšťačom ochorenia je najčastejšie stres alebo oslabená imunita.

Vírus herpes simplex pre svoje rozmnožovanie vyžaduje prítomnosť vyššieho množstva arginínu v tele a zároveň nízke hladiny lyzínu. Znalosti o antagonizme medzi lyzínom a arginínom sa využívajú na účinnú liečbu dermálnych infekcií spôsobených vírusom herpes simplex. Základný mechanizmus antivirotickej aktivity L-lyzínu spočíva v znížení transportu arginínu do vírusu, čím spomaľuje jeho rast. Štúdie preukázali, že užívanie L-lyzínu spomaľuje replikáciu vírusu, skracuje priebeh a trvanie ochorenia a zlepšuje klinické príznaky.

L-lyzín v boji proti covid-19

Jedno z najdôležitejších pozorovaní v súvislosti s L-lyzínom a ochorením COVID-19 je významne krátky čas eliminácie, resp. zníženia horúčky, ktorá bola spôsobená cytokínovou búrkou. U pacientov pozitívnych na COVID-19 sa vo väčšine závažných prípadov preukázali masívne hladiny cytokínov. Nadmerné uvoľňovanie prozápalových cytokínov sa označuje ako cytokínová búrka. Po jej spustení organizmus začne intenzívne bojovať proti infekcii a eliminuje tak patogény.

Negatívne na tom je, že vysoké hladiny cytokínov v organizme môžu byť hlavnou príčinou prispievajúcou k poškodeniu vnútorných orgánov alebo niektorých systémov (kardiovaskulárny systém, nervový systém, kožné prejavy či sepsa). Nedostatočný príjem L-lyzínu môže prispieť k zvýšeným hladinám zápalových cytokínov. L-lyzín sa preto javí ako vysoko potláčajúca látka na replikáciu vírusu v organizme.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mesačná dcérka dýcha nepravidelne, je to normálne?

Nemajte žiadne obavy, u mesačného aj staršieho bábätka je celkom normálne nepravidelné dýchanie počas spánku. Spánok má určité fázy. Keď bábätko zaspáva, očné viečka sa stále chvejú, nepravidelne dýcha. Je uvoľnené, občas sa mykne alebo sa smeje. Dostáva sa len do fázy ľahkého spánku. Ľahko sa prebudí. Ak budeme v uspávaní pokračovať, zistíme, že pravidelne a pokojne dýcha, má uvoľnené svaly, mykanie a naťahovanie sa vytratí. Bábätko prešlo do fázy hlbokého spánku, kedy ho môžeme uložiť do postieľky bez následného prebudenia.  Fáza hlbokého spánku trvá asi hodinu, ľahký spánok, ak prebehne nerušene, len 10 minút.

čítať viac

Zistili mi Crohnovu chorobu. Naozaj je to na celý život?

Áno, liečba Crohnovej choroby je celoživotná a patrí do rúk odborného lekára, ktorý ju podľa aktuálneho stavu riadi a upravuje. Nemusíte sa obávať, na Slovensku je na vysokej úrovni. Pacienti majú už okrem iného k dispozícii aj biologickú liečbu, ktorá výrazne zvyšuje ich šance na normálny život. Musíte však rátať s celoživotnou diétou.

Toto ochorenie spôsobuje zápal v stene tráviacej sústavy. Postihnutá môže byť ktorákoľvek jej časť- vrátane tenkého alebo hrubého čreva, dutiny ústnej, pažeráka a žalúdka. Prejavuje sa najmä hnačkami, niekedy krvavými, a bolesťami brucha. Príznaky sa objavujú aj v ďalších častiach tela: oči - začervenanie a svrbenie, ústa -rany, kĺby - opuch a bolesť, koža - opuchy a iné poškodenia, kosti - osteoporóza, obličky - kamene, pečeň - hepatitída a cirhóza, ale len zriedkavo. Postihnuté môžu byť všetky vrstvy čreva. Úseky zdravého čreva sa môžu striedať s chorými časťami. Ide o takzvané „preskočené“ oblasti. Naproti tomu ulcerózna kolitída sa rozširuje rovnomernejšie a súvislejšie a ovplyvňuje len povrchové vrstvy hrubého čreva. Crohnovu chorobu má v Európe asi milión ľudí. Môže sa vyvinúť v akomkoľvek veku, ale najčastejšie sa začína v období od 15 do 25 rokov. Rovnako postihuje mužov aj ženy. V posledných rokoch sa rozšírila, no príčinu tohto rozšírenia zatiaľ nepoznáme.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor