MENU
zdravy-zivot

Najúčinnejšia bylinka proti zápalom a na hojenie rán. Čiernohlávok je hotový zázrak!

Čiernohlávok obyčajný - Prunella vulgaris L.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Najúčinnejšia bylinka proti zápalom a na hojenie rán. Čiernohlávok je hotový zázrak!

Začiatkom mája našu čitateľku Barboru zaskočil veľmi silný zápal hrdla. Lekárka jej poradila čiernohlávok a keďže bylinku nepozná, obrátila sa na nás.

Učiteľka na dôchodku Barbora vie, že jej citlivé hrdlo neznesie bublinkové nápoje. „Lenže bol sviatok a pre nečakanú haváriu na vodovode nám netiekla voda. Mali sme len sýtenú minerálku a hoci som sa ju miešaním lyžičkou v pohári snažila zbaviť bubliniek, nepodarilo sa mi to úplne,“ opísala nám v maile, že už večer cítila, že sa jej horšie prehĺtajú sliny. Ráno však bolo ešte horšie. „Pre pandémiu som už dlho nebola v obchode, šalvia mi došla dávno, kloktať som mohla akurát tak slanú vodu,“ opisuje, že sa jej podarilo dovolať svojej obvodnej lekárke. „Navrhla mi, aby som si nazbierala čiernohlávok, vraj práve kvitne a videla ho na lúke za dedinou. Neďaleko nášho domu. Necítila som sa však dobre a nevedela som ani, ako vyzerá,“ konštatuje. 

Lekárka z malej obce na západnom Slovensku však bylinky nazbierala i pre Barboru a doniesla jej aj nasušené z vlastných zásob. „Prišla ma vyšetriť domov, vedela, že mám časté angíny. Potvrdila svoju domnienku a dala mi rovno aj antibiotiká. Po týždni som sa cítila dobre. Zaujímalo by ma však niečo viac o čiernohlávku,“ vyzvala nás, aby sme sa opýtali našej odborníčky na bylinky.

Proti zápalom

„Čiernohlávok obyčajný sa využíva v ľudovom liečiteľstve už dlhé roky. Kedysi ho nazývali aj bylina svätého Antonína, kňažská bylina alebo ako božie uzdravenie. Ľudia ho používali ako liek na vredy jazyka, na liečenie zápalov hrdla a úst, ale aj na hojenie rán a zápalov vôbec,“ vymenúva fytoterapeutka Michaela Gábová. Čiernohlávok rastie od nížin až po horské pásmo. Darí sa mu na lúkach, pasienkoch, rúbaniskách, v priekopách, ale aj v záhradách a medziach.

„Táto liečivá rastlinka rastie z podzemku a je nižšieho vzrastu, má 10 až 30 centimetrov. Čiernohlávok má štvorhrannú byľ a listy vajcovitého tvaru. Pod modrofialovou hlávkou sa nachádzajú dvojice listov. Kvety kvitnú v letných mesiacoch od mája do septembra. Semeno je tvrdka,“ hovorí odborníčka. Prezrádza, že na liečebné účely sa zbiera vňať v čase kvitnutia, najlepšie okolo 10. hodiny dopoludnia. Správne nazbierané rastlinky sa sušia v tenkých vrstvách v sušiarni pri 35 °C. Usušené vňate sa uchovávajú v dobre uzavretých sklenených nádobách. Rastlina má horkú chuť vďaka obsahu živice, silice, horčiny, trieslovín a éterických olejov.

Ľudia ho používali ako liek na vredy jazyka, na liečenie zápalov hrdla a úst, ale aj na hojenie rán a zápalov vôbec.
Mgr. Michaela Gábová, environmentalistka, fytoterapeutka

Kloktadlo i zápary

Čiernohlávok sa využíva pri liečbe bolesti vredov žalúdka i dvanástnika, pri gastritíde, chrípkach, prechladnutiach, ochoreniach dýchacích ciest a močových orgánov. „Obzvlášť sa osvedčil pri liečbe krčných a ústnych zápalov, hlavne nosohltana. Vtedy sa odporúča piť 3x denne pred jedlom zápar z 1 polievkovej lyžice vňate na 3 dcl vody. Odvar tiež blahodarne pôsobí pri hemoroidoch. Eliminuje riziko hypertenzie, harmonizuje hormonálny systémpodporuje regeneráciu tkanív,“ vymenúva Michaela Gábová. Bylinka má tiež sťahujúci a dezinfekčný účinok. „Jeho protizápalové a hojivé vlastnosti sa využívajú aj vo forme ústnej vody. Tú získate, keď 9 minút povaríte jednu polievkovú lyžicu vňate v 300 mililitroch vody. Rovnaký pomer využijete aj na kloktanie pri krčných a ústnych zápaloch,“ radí špecialistka. 

Skombinujte ho

  • Použite rovnaké množstvo čiernohlávka, alchemilky, hluchavky bielej a koreňa nátržníka rovného. Tento odvar sa využíva na liečbu žalúdočných a črevných zápalov, pri hnačkách a ženských chorobách spojených s krvácaním.
  • Na zvýšenie zrážavosti krvi využite posekanú vňať čiernohlávka, ktorú povaríte asi minútu vo víne, potrebujete 40 gramov vňate na 0,7 litra červeného vína. Vďaka vhodnému pomeru prunelinu a trieslovín odvar zvyšuje zrážavosť krvi, a tým podporuje hojenie rán.
  • Na hojenie rán sa tiež využíva prášok zo sušeného čiernohlávka, ktorý rany nielen zahojí, ale aj dezinfikuje.
  • Pri artróze sa odporúča prikladať každú druhú noc na celú chrbticu a oblasť obličiek obklady zo zmesi vňate zlatobyle obyčajnej, batoly čiernej a čiernohlávka v pomere 2 : 1 : 2.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor