MENU
rodina-a-tehotenstvo

Najprv očkovanie, potom sex. Covid zmenil priority nezadaných

Depressed,Young,Man,Sitting,On,Bed,And,Having,Problems,With
Zdroj: Shutterstock
Rodina a tehotenstvo

Najprv očkovanie, potom sex. Covid zmenil priority nezadaných

Kým kedysi boli pred milovaním na prvom rande dôležité vzájomné sympatie, teraz je to očkovanie.

Nová americká štúdia ukázala, že koronavírus zmenil vzťah nezadaných k intimite. Je pre nich menej dôležitá a hoci to roky odmietali, teraz by si najradšej našli stáleho partnera. 

Vedecký tím, ktorý vedie antropologička Helen Fisherová, oslovil 5 000 mužov a žien od 18 rokov, ktorí žijú sami. Výskumníci sa ich prstredníctvom zoznamovacej aplikácie Match pýtali na dôležitosť sexu v ich živote počas pandémie. 85 % opýtaných odpovedalo, že je pre nich menej podstatný ako pred pandémiou COVID-19. Najmä kvôli obavám z nakazenia sa covidom.

„Tieto dáta naznačujú, že pre singles je sex stále dôležitý, oceňujú ho, došlo však k zmene priorít, ak ide o intimitu. Poradie ohľadom dôležitosti rôznych spôsobov kontaktu pri budovaní vzťahu sa obmenilo,“ opisuje pre server PaperCity Justin R. Garcia z Kinseyho inštitútu.

Inými slovami, sex majú nezadaní stále radi, lenže od začiatku pandémie tižia viac ako po ňom po tom, aby potenciálneho partnera alebo partnerku dobre spoznali. „Sexuálna aktivita je vo vzťahoch singles stále dôležitá, dávajú si však čas na to, aby sa k nej dopracovali,“ zhŕňa viditeľný rozdiel v postojoch Garcia.

Vernosť je dôležitejšia

Nezadaní priznali, že za posledných 12 mesiacov mali v priemere jedného partnera. Počas pandémie zažilo sexuálny románik na jednu noc iba 8 % opýtaných. Cez pandémiu začala byť pre nich viac dôležitá vernosť, stálosť. Až 69 % užívateľov a užívateliek zoznamovacej aplikácie uviedlo, že sú k svojim potenciálnym partnerom úprimnejší. 

Podľa štúdie, 8 z 10 nezadaných, teda 78 % sa hlási k tomu, že sú pri hľadaní partnera na náhodný sex vyberavejší. Dvaja z troch opýtaných uviedli, že so sexom čakajú až na tretie rande, jeden z troch nechce počas prvých troch schôdzok vôbec žiadne fyzické intímnosti. Záujem je o niečo celkom iné. O očkovanie.

Chcete lásku? Najprv vakcína 

Takmer 60 % singles by nemalo s neočkovanou osobou sex, za žiadnych okolností. Nielen to, 52 % by s neočkovaným človekom ani nešlo na rande. A 48 % považuje ľudí, ktorí sú proti očkovaniu, za sebeckých,“ približuje postoje účastníkov a účastníčok rozsiahleho prieskumu Helen Fisherová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dá sa zelený zákal operovať? Alebo existuje iná liečba?

Zelený zákal, glaukóm, je zákerné očné ochorenie, ktorého nástup človek necíti, nič ho nebolí. Postihuje však zrakový nerv a v prípade zanedbania preventívnych prehliadok a včasnej diagnostiky môže skončiť slepotou. Vyliečiť zelený zákal nie je úplne možné, no progres ochorenia sa dá vhodne nastavenou liečbou výrazne spomaliť. Liečba je konzervatívna formou kvapiek, no ak je táto forma nepostačujúca, je možné podstúpiť aj operačný zákrok. Avšak je potrebné uvedomiť si, že ani ten nevylieči poškodený zrakový nerv.

čítať viac

Potrebujem povzbudiť pamäť. Aké doplnky a strava je na to dobrá?

Na posilnenie pamäti sú okrem ginka vhodné omega-3 nenasýtené mastné kyseliny. V mozgových bunkách podporujú neuroplasticitu, prenos nervových vzruchov a zvyšujú kognitívne funkcie – pamäť, koncentráciu a schopnosť učiť sa. V klinických štúdiách bol zaznamenaný aj ich benefit pri liečbe demencie a Alzheimerovej choroby. Omega-3 nenasýtené kyseliny si človek nevie vytvoriť sám a preto ich musí prijímať z potravy. Bohaté na ne sú ryby, orechy, ľanové, konopné, chia semienka a rastlinné oleje. Na podporu funkcie mozgu môžete siahnuť aj po liekoch s účinnou látkou piracetam. Toto liečivo podporuje funkciu mozgových buniek a zvyšuje kognitívne funkcie. Na dosiahnutie maximálneho efektu je vhodné užívanie týchto doplnkov dlhodobo, tri a viac mesiacov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor