MENU
rodina-a-tehotenstvo

Najprv očkovanie, potom sex. Covid zmenil priority nezadaných

Depressed,Young,Man,Sitting,On,Bed,And,Having,Problems,With
Rodina a tehotenstvo

Najprv očkovanie, potom sex. Covid zmenil priority nezadaných

Kým kedysi boli pred milovaním na prvom rande dôležité vzájomné sympatie, teraz je to očkovanie.

Nová americká štúdia ukázala, že koronavírus zmenil vzťah nezadaných k intimite. Je pre nich menej dôležitá a hoci to roky odmietali, teraz by si najradšej našli stáleho partnera. 

Vedecký tím, ktorý vedie antropologička Helen Fisherová, oslovil 5 000 mužov a žien od 18 rokov, ktorí žijú sami. Výskumníci sa ich prstredníctvom zoznamovacej aplikácie Match pýtali na dôležitosť sexu v ich živote počas pandémie. 85 % opýtaných odpovedalo, že je pre nich menej podstatný ako pred pandémiou COVID-19. Najmä kvôli obavám z nakazenia sa covidom.

„Tieto dáta naznačujú, že pre singles je sex stále dôležitý, oceňujú ho, došlo však k zmene priorít, ak ide o intimitu. Poradie ohľadom dôležitosti rôznych spôsobov kontaktu pri budovaní vzťahu sa obmenilo,“ opisuje pre server PaperCity Justin R. Garcia z Kinseyho inštitútu.

Inými slovami, sex majú nezadaní stále radi, lenže od začiatku pandémie tižia viac ako po ňom po tom, aby potenciálneho partnera alebo partnerku dobre spoznali. „Sexuálna aktivita je vo vzťahoch singles stále dôležitá, dávajú si však čas na to, aby sa k nej dopracovali,“ zhŕňa viditeľný rozdiel v postojoch Garcia.

Vernosť je dôležitejšia

Nezadaní priznali, že za posledných 12 mesiacov mali v priemere jedného partnera. Počas pandémie zažilo sexuálny románik na jednu noc iba 8 % opýtaných. Cez pandémiu začala byť pre nich viac dôležitá vernosť, stálosť. Až 69 % užívateľov a užívateliek zoznamovacej aplikácie uviedlo, že sú k svojim potenciálnym partnerom úprimnejší. 

Podľa štúdie, 8 z 10 nezadaných, teda 78 % sa hlási k tomu, že sú pri hľadaní partnera na náhodný sex vyberavejší. Dvaja z troch opýtaných uviedli, že so sexom čakajú až na tretie rande, jeden z troch nechce počas prvých troch schôdzok vôbec žiadne fyzické intímnosti. Záujem je o niečo celkom iné. O očkovanie.

Chcete lásku? Najprv vakcína 

Takmer 60 % singles by nemalo s neočkovanou osobou sex, za žiadnych okolností. Nielen to, 52 % by s neočkovaným človekom ani nešlo na rande. A 48 % považuje ľudí, ktorí sú proti očkovaniu, za sebeckých,“ približuje postoje účastníkov a účastníčok rozsiahleho prieskumu Helen Fisherová.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor