MENU
zdravy-zivot

Na Štedrý deň dajte pozor na srdce: Presne o tejto hodine mu hrozí slabosť!

Close-up,Of,Women's,Hands,Holding,Candy,Canes,In,The,Form
Zdravý život

Na Štedrý deň dajte pozor na srdce: Presne o tejto hodine mu hrozí slabosť!

Vianočné sviatky majú svoju odvrátenú tvár. Vedci vypočítali, kedy treba byť obozretní.

Presne na štedrý deň si šanujte srdce.Švédski vedci odhalili, že 24. december je najnebezpečnejší dátum roka na prekonané srdcové príhody. Prišli na to porovnaním takmer 300 tisíc infarktov Švédov za posledných 16 rokov. V tento deň riziko stúpa až o 29 percent.

Hrozivá je najmä desiata hodina večer s rizikom vyšším o 37 percent! Ďalšie sviatočné dni sú len o niečo lepšie. Na prvý sviatok vianočný hrozí o 21 percent viac a na Nový rok o 20 percent viac ako v iné dni roka.

Srdce v úzkych

Prečo je to tak? Vedci sa domnievajú, že je za tým emocionálny stres a úzkosť najmä u ľudí starších ako 75 rokov. Hlavne ak navyše trpia chronickými ochoreniami ako cukrovka či srdcové zlyhávanie. „Zlosť, úzkosť, smútok, skľúčenosť a stres zvyšuje hrozbu infarktu myokardu. Je však aj možné, že členovia rodiny, ktorí navštevujú príbuzných po dlhom čase, ich odvezú do nemocnice po tom, čo ich nájdu v zlom zdravotnom stave," vysvetľujú si vedci z Karolinska Institutet v Štokholme. No je to len jedna z možných príčin.

Už dávnejšie sa ukázalo, že infarkty sa o desať percent dejú častejšie v pondelok a až o 60% častejšie v pondelkové rána o ôsmej hodine.

Najpravdepodobnejším vysvetlením vianočnej srdcovej slabosti teda môže byť zvýšený stres z nevyriešených konfliktov v rodine, fyzickej či psychickej vyčerpanosti či nedostatku času na seba. Máte vo svojej blízkosti osamelého človeka? Ak nie návšteva, aspoň telefonát mu môže pomôcť pookriať. A nestojí to nič.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma pálenie a svrbenie v intímnych partiách. Stery sú negatívne. Čo to môže byť?

Anamnézu by bolo treba doplniť o čas vzniku či dĺžku trvania ťažkostí a upresniť aj lokalizáciu, či ide o vonkajší genitál – vnútorné pysky, vonkajšie pysky, slabiny, sliznicu pošvy. Lekára bude zaujímať aj to, či je pri ťažkostiach prítomný výtok, prípadne akej farby a zápachu. Dôležité je uviesť, či problémy súvisia s menštruačným cyklom, pohlavným stykom, kúpaním v bazéne, vo vírivke, s ťažkosťami pri močení, so štípaním a s pálením v oblasti močovej rúry, respektíve pri močení alebo po ňom, s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami, hnačkovou stolicou, užívaním nejakých liekov, alergiami, poruchami imunity, depiláciou intímnych partií...

Príčina môže byť zápalová, ale i nezápalová. Potrebné je gynekologické vyšetrenie v čase ťažkostí. Uvádzate, že zápaly a ochorenia prenosné pohlavným stykom ste mali vylúčené, do úvahy preto prichádzajú alergické reakcie. Je vhodné postupne vymeniť mydlo, sprchovací gél, prací prášok, aviváž, toaletný papier. Môže ísť aj o niektoré ochorenia kože, tie by však diagnostikoval dermatológ. Ak sa vylúči všetko uvedené, je možné aplikovať lokálnu liečbu na potlačenie ťažkostí. Keby sa ťažkosti zhoršovali a všetky uvedené príčiny by boli vylúčené, mohli by ste zvážiť aj terapiu laserom.

čítať viac

Čo to znamená, že lieky odvodňujú? Stačí menej piť a nemusím ich užívať?

Lieky na odvodnenie znižujú nadbytočnú vodu, teda retenciu tekutín, v tele tým, že zvyšujú tvorbu moču. Tieto lieky sa užívajú pri viacerých diagnózach, ako je napríklad nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku ochorenia srdca, pečene alebo obličiek, nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku popálenín, pri liečbe vysokého krvného tlaku, ale aj pri iných ochoreniach. Ich účinok nenahradíte obmedzeným príjmom tekutín. Zavodnenie organizmu často sprevádzajú nepríjemné pocity opuchnutých končatín, ťažoby v bruchu alebo iných zdravotných ťažkostí. Nadmerné množstvo vody v sebe držia napríklad ženy pred menštruáciou, v období tehotenstva alebo menopauzy. Ak užívate lieky na odvodnenie, nikdy ich sami nevysadzujte bez predchádzajúcej rady s lekárom. Ak ste takéto lieky doteraz neužívali a máte pocit, že ich potrebujete, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vylúči iné závažné ochorenia.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor