MENU
zdravy-zivot

Na Štedrý deň dajte pozor na srdce: Presne o tejto hodine mu hrozí slabosť!

Close-up,Of,Women's,Hands,Holding,Candy,Canes,In,The,Form
Zdravý život

Na Štedrý deň dajte pozor na srdce: Presne o tejto hodine mu hrozí slabosť!

Vianočné sviatky majú svoju odvrátenú tvár. Vedci vypočítali, kedy treba byť obozretní.

Presne na štedrý deň si šanujte srdce.Švédski vedci odhalili, že 24. december je najnebezpečnejší dátum roka na prekonané srdcové príhody. Prišli na to porovnaním takmer 300 tisíc infarktov Švédov za posledných 16 rokov. V tento deň riziko stúpa až o 29 percent.

Hrozivá je najmä desiata hodina večer s rizikom vyšším o 37 percent! Ďalšie sviatočné dni sú len o niečo lepšie. Na prvý sviatok vianočný hrozí o 21 percent viac a na Nový rok o 20 percent viac ako v iné dni roka.

Srdce v úzkych

Prečo je to tak? Vedci sa domnievajú, že je za tým emocionálny stres a úzkosť najmä u ľudí starších ako 75 rokov. Hlavne ak navyše trpia chronickými ochoreniami ako cukrovka či srdcové zlyhávanie. „Zlosť, úzkosť, smútok, skľúčenosť a stres zvyšuje hrozbu infarktu myokardu. Je však aj možné, že členovia rodiny, ktorí navštevujú príbuzných po dlhom čase, ich odvezú do nemocnice po tom, čo ich nájdu v zlom zdravotnom stave," vysvetľujú si vedci z Karolinska Institutet v Štokholme. No je to len jedna z možných príčin.

Už dávnejšie sa ukázalo, že infarkty sa o desať percent dejú častejšie v pondelok a až o 60% častejšie v pondelkové rána o ôsmej hodine.

Najpravdepodobnejším vysvetlením vianočnej srdcovej slabosti teda môže byť zvýšený stres z nevyriešených konfliktov v rodine, fyzickej či psychickej vyčerpanosti či nedostatku času na seba. Máte vo svojej blízkosti osamelého človeka? Ak nie návšteva, aspoň telefonát mu môže pomôcť pookriať. A nestojí to nič.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac

Syn stále krváca z nosa, lekári nič nezistili. Čo to môže byť?

Sliznica nosa a nosová prepážka sú popretkávané systémom žíl a drobných cievok, ktoré nos prekrvujú a zároveň ohrievajú vdychovaný vzduch. Občas tento systém niečo naruší a dochádza ku krvácaniu z nosa. Sliznica nosa u detí je omnoho mäkšia a tenšia ako u dospelých. Spontánne krvácanie je časté u starších ľudí, ktorých krv sa zráža pomalšie, a u detí medzi 3. a 10. rokom. Deje sa často bez zjavnej príčiny, aj pre alergiu alebo angínu. Nezriedka ho spôsobí neprimeraná manipulácia prstami v nose, príliš silné fúkanie pri nádche či suchý vzduch v domácnosti, ale aj nadmerný fyzický alebo duševný stres a u adolescentov hormonálne zmeny. Krv z nosa sa u detí môže objaviť aj počas spánku. Ak to nie je častý jav, nemusíte sa obávať. Najnebezpečnejším faktorom vyvolávajúcim krvácanie z nosa je nedostatok kyseliny askorbovej, vápnika alebo vitamínu K. Ak je výtok z nosnej dutiny intenzívny a hojný, trvá viac ako 15 minút, sprevádza ho strata vedomia alebo zvracanie, konzultujte to s lekárom. O skutočných príčinách sa dozviete až po dôkladnom vyšetrení. Diferenciálny krvný obraz sa mení podľa veku dieťaťa. Všeobecný lekár ho u vášho dieťaťa zhodnotil určite správne vzhľadom na jeho vek i klinický obraz.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor