MENU
zdravy-zivot

Najlepšie spôsoby, ako znížiť hladinu cholesterolu BEZ LIEKOV

Zvýšenej hladine cholesterolu zabránite najmä zmenou stravy.
Zdroj: Shutterstock.com

Súvisiace témy

Zdravý život

Najlepšie spôsoby, ako znížiť hladinu cholesterolu BEZ LIEKOV

Ak vám lekár nameral vysokú hladinu zlého cholesterolu, máte vyššie riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré môžu zapríčiniť infarkt alebo mŕtvicu. Pomôcť vám môže vhodne nastavená liečba, pohyb a zmena stravovacích návykov.

Ak prijímate v strave príliš veľa cholesterolu, začne sa ukladať na steny ciev. Tie sa zužujú a strácajú pružnosť. Existujú dva základné typy cholesterolu HDL alebo dobrý a LDL pomenovaný ako zlý, ktorý rozvádza tuk po tele zanáša ním cievy.

Pozor na tuky

V strave obmedzte nasýtené tuky, ktoré sa nachádzajú napríklad v tučnejšom hovädzom, jahňacom, bravčovom mäse, slanine, masti, plnotučnom mlieku, syroch, masle a  kokosovom oleji. Ľudia s vyšším cholesterolom by mali sledovať zloženie výrobkov a konzumovať potraviny s prevahou nenasýtených mastných kyselín, čiže najmä rastlinných tukov s optimálnym zložením.

Väčšinou sú tekuté a patria medzi ne rastlinné oleje a tuky z nich vyrobené, tuky z orechov a semienok aj rybie tuky. Majú priaznivý vplyv na zdravie, predovšetkým na srdcovo-cievny systém. Tieto tuky by mali tvoriť približne 60 – 70 % všetkých prijatých tukov. Tuhé tuky, v ktorých prevažujú nasýtené mastné kyseliny, by sme mali obmedzovať na 30 – 35 % všetkých prijatých tukov. Ich nadmerná konzumácia škodí cievam a srdcu,“ upozorňuje kardiológ doc. MUDr. Jan Piťha, CSc.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor