MENU
zdravy-zivot

Najlepšie a najhoršie nemocnice Slovenska: Takto vidia výsledky prieskumu

UNIVERZITNÁ NEMOCNICA:  Jej zdravotníci absolvujú aj kurzy komunikácie.
Zdravý život

Najlepšie a najhoršie nemocnice Slovenska: Takto vidia výsledky prieskumu

Poistenci Dôvery opäť nastavili zrkadlo špitálom. Poisťovňa už ôsmy raz požiadala svojich poistencov, aby oznámkovali nemocnicu, kde boli vlani hospitalizovaní. Dotazníky vyplnilo 4-tisíc pacientov. Hodnotili zdravotnú starostlivosť, prístup personálu a služby. Ako to dopadlo?

„Opäť sa potvrdilo, že pacienti sú najmenej spokojní s kvalitou stravy. Dlhodobo najlepšie hodnotené je správanie lekárov voči pacientom,“ povedal generálny riaditeľ poisťovne Martin Kultan. Ako dodal, priemerná známka za všetky nemocnice sa nezmenila, aj teraz vyšla na 1,7, tak ako za rok 2013.

Z celkového hodnotenia vyšlo, že najlepšou univerzitnou nemocnicou je nemocnica v Martine, najlepšou všeobecnou je nemocnica v Starej Ľubovni.

Najlepšou špecializovanou nemocnicou je Kardiocentrum Nitra a najlepšou nemocnicou v kategórii ostatné je Mammacentrum sv. Agáty ProCare v Banskej Bystrici.

Skokanom roka sa stala nemocnica v Snine. Tá sa z predchádzajúceho 38. miesta posunula na neuveriteľnú 9. priečku. Polepšila si teda o 29 miest. V čom sa zlepšili? Vo všetkom. „Najmä však v spokojnosti pacientov so správaním sa lekárov a sestier,“ povedal Martin Kultan.

Ako poisťovňa využije tento rebríček, respektíve jeho výsledky?

„Najlepší dostanú odmenu 50-tisíc eur,“ povedal Kultan. Umiestnenie v rebríčku poisťovňa zohľadní aj pri podpisovaní zmlúv s nemocnicami.

„Nesúhlasím, že pacient nerozumie tomu, aká zdravotná starostlivosť mu je poskytovaná,“ vyvracia slová oponentov generálny riaditeľ, že takéto pacientske rebríčky nemajú zmysel. „Aj laický názor je dôležitý,“ hovorí vrcholný manažér poisťovne.

Čo hodnotili pacienti

Týchto 12 kritérií hodnotili pacienti a pridelili im známky od 1 do 5:

Ako som bol spokojný:

1. so správaním lekárov na oddelení
2. s informáciami o vyšetreniach a vašej chorobe zo strany ošetrujúceho lekára
3. so správaním sestier na oddelení
4. so zdravotnou starostlivosťou lekárov na oddelení
5. so zdravotnou starostlivosťou sestier na oddelení
6. s kvalitou ubytovania na oddelení
7. s kvalitou stravy na oddelení
8. s kvalitou upratovania na oddelení
9. s poskytnutou zdravotnou starostlivosťou
10. s informáciami od ošetrujúceho lekára o ďalšom postupe pri domácej liečbe
11. s informáciami od sestier o ďalšom postupe pri domácej liečbe
12. so zlepšením vášho zdravotného stavu po prepustení z nemocnice

Pacienti hodnotili známkami ako v škole, od jedna do päť, kde jednotka je najlepšia a päťka najhoršia známka.

Zdroj: Dôvera

Najlepšie a najhoršie nemocnice Slovenska: Takto vidia výsledky prieskumuNajlepšie a najhoršie nemocnice Slovenska: Takto vidia výsledky prieskumu

Nitra

Čo hovorí na hodnotenie manažment?

Čo na svoje umiestnenie v pacientskom rebríčku Dôvery hovoria jednotlivé nemocnice? A ako to komentovali náhodne oslovení pacienti priamo v utorok na chodbách nemocnice?

Najlepšia špecializovaná nemocnica

Kardiocentrum Nitra
Ťažko chorí ľudia tu oceňujú najmä prístup personálu a ochotu pomôcť aj s maličkosťami. „Veľmi si vážime takéto ocenenie. O to viac, že sa nám podarilo zvíťaziť už viackrát. Chceme hlavne poďakovať našim pacientom za ich pozitívne hodnotenie,“ zareagovalo vedenie kardiocentra. 

Najlepšia univerzitná nemocnica

UN Martin
„Spokojní pacienti sú reálnym ukazovateľom kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti. Teší nás, že sme hodnotení ako najlepšia univerzitná nemocnica.

Je to výsledok dlhodobého snaženia sa o neustále zvyšovanie kvality poskytovaných služieb. Časť našich zdravotníkov absolvovala v minulom roku workshop zameraný na komunikačné zručnosti v styku s pacientom. Novinkou je vytvorenie funkcie mediátora krízovej komunikácie v oblasti poskytovania zdravotnej starostlivosti, od ktorej si sľubujeme proaktívne riešenie problémových situácií, ktoré vznikajú pri liečebnom procese,“ povedal MUDr. Dušan Krkoška, riaditeľ nemocnice.

Najlepšia všeobecná nemocnica

NsP Stará Ľubovňa:
„Tešíme sa z toho všetci. Takýto úspech pripisujem najmä práci so zamestnancami, ktorých treba vedieť nadchnúť a najmä primerane ohodnotiť. Nikdy som sa o odmeny s nimi nenaťahoval, peniaze, ktoré im patria, som im dal a dokázali si ich zarobiť. Každý rok valorizujeme mzdy a z prebytku sa snažíme investovať do budov, do terapeutickej a diagnostickej techniky, aby ľudia mali s čím robiť. A potom to už príde samo a pacient si nás nájde a prichádzajú aj z iných regiónov čoraz vo väčšom počte,” vyjadril sa Peter Bizovský, riaditeľ nemocnice v St. Ľubovni.

Najhoršia fakultná nemocnica

Fakultná nemocnica Prešov
„Nepoznáme metodiku prieskumu. Mesačne evidujeme asi 3 800 hospitalizovaných pacientov. Z našich prieskumov spokojnosti pacientov jasne dokážeme identifikovať silné a slabé stránky nemocnice. Vyplýva z nich, že poskytovanie zdravotnej starostlivosti v našej nemocnici má mierne zlepšujúcu sa tendenciu. Pacienti sa prevažne sťažujú na nedostatky vyplývajúce z opotrebovaného a zastaralého ubytovania niektorých pavilónov. To si uvedomujeme. Našou prvoradou úlohou je zabezpečenie liečby. Investície do prostredia sú obmedzené,” povedal Radoslav Čuha, riaditeľ nemocnice.

Najhoršia špecializovaná nemocnica

Národný onkologický ústav Bratislava
„O spomínanom hodnotení nemáme žiadne bližšie informácie. Nie je nám známa ani metodika spracovania údajov. Podľa hodnotenia nezávislým odborným inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy INEKO sme sa v decembri 2014 v kategórii špecializované ústavy, univerzitné a fakultné nemocnice umiestnili na 1. mieste. Otázna je tiež vzorka respondentov poisťovne Dôvera. Títo poistenci tvoria u nás menej ako 25 percent z celkového počtu pacientov. Oproti tomu klienti Všeobecnej zdravotnej poisťovne tvoria drvivú väčšinu našich pacientov - viac ako 71 percent. A tí vyhodnotili v roku 2013 náš ústav spomedzi všetkých zdravotníckych zariadení v rámci Slovenska ako druhý najlepší. Dovolíme si tvrdiť, že sme najlepšie špecializované onkologické pracovisko u nás,“ vyjadrila sa Viktória Vasilenková, hovorkyňa ústavu.

Najhoršia všeobecná nemocnica

Nemocnica Žiar nad Hronom
„Výsledky nemôžeme považovať za reprezentatívne, pretože pacientska vzorka poisťovne je príliš malá. Iba niekoľko desiatok pacientskych dotazníkov na nemocnicu. A jednotlivé umiestnenia sú pravdepodobne veľmi skreslené. Minulý rok sa napríklad žiarska nemocnica v tomto rebríčku umiestnila na 8. mieste. Aj my si robíme svoj vlastný prieskum. A to na väčšej vzorke. Z neho napríklad vyplýva, že pacienti sú najviac spokojní s prístupom lekárov a sestier. Najmenej spokojní sú zase s vybavením izieb, sociálnych zariadení a so stravou. O týchto problémoch vieme a realizujeme veľké investičné projekty na zlepšenie. Podľa našich informácií pacienti vyčítajú nemocnici v Žiari nad Hronom najmä zlý technický stav nemocničných budov. Ten bol spôsobený dlhodobou podinvestovanosťou. V nemocnici v Žiari chceme do dvoch rokov kompletne zrekonštruovať všetky oddelenia v nemocničnom monobloku. Vďaka tomu by sa už tento rok pacienti zo žiarskeho regiónu mohli tešiť na novú pôrodnicu novej generácie,“ vyjadril sa Tomáš Kráľ, hovorca siete regionálnych nemocníc Svet zdravia.

Najlepšie a najhoršie nemocnice Slovenska: Takto vidia výsledky prieskumuNajlepšie a najhoršie nemocnice Slovenska: Takto vidia výsledky prieskumu

Stará Ľubovňa

VŠEOBECNÁ NEMOCNICA: Chodia sem pacienti zo širokého okolia.

Fakultné a univerzitné nemocnice

Najlepšie:
1. UN Martin
2. Detská fakultná nemocnica Banská Bystrica
3. Ústredná vojenská nemocnica Ružomberok

Najhoršie:

1. FN Prešov
2. FN Nitra
3. FN Nové Zámky

Všeobecné nemocnice

Najlepšie:
1. NsP Stará Ľubovňa
2. Milosrdní bratia Bratislava
3. Nemocnica sv. Michala Bratislava

Najhoršie:

1. Všeobecná nemocnica Žiar nad Hronom
1. Mestská nemocnica Banská Štiavnica
2. NsP Dunajská Streda
3. NsP Michalovce

Poznámka: Žiar nad Hronom i Banská Štiavnica obsadili rovnakú prvú priečku v rámci najhoršej všeobecnej nemocnice.

Špecializované nemocnice

Najlepšie:

1. Kardiocentrum Nitra
2. Národný endokrinologický ústav Ľubochňa
3. Východoslovenský onkologický ústav Košice

Najhoršie:
1. Národný onkologický ústav Bratislava
2. Psychiatrická nemocnica Michalovce
3. Psychiatrická nemocnica Pezinok

Ostatné zariadenia

Najlepšie:
1. Mammacentrum sv. Agáty Banská Bystrica
2. ORL Humenné
3. Inštitút nukleárnej a molekulárnej medicíny Košice

Najhoršie:

1. NsP Gelnica PRO VITAE
2. Detská ozdravovňa Biela Skala
3. TeTIS Dunajská Lužná

Zdroj: Dôvera

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Menštruácia mi mešká a prsia sa mi trošku zväčšili. Som tehotná?

V prípade podozrenia na tehotenstvo odporúčam nasledovný postup. Ak máva žena pravidelné menštruačné cykly a menštruácia mešká, je dobré počkať, kým bude meškať približne 7 dní a až potom si urobiť tehotenský test z moču, ktorý sa dá kúpiť napríklad v lekárni. Samozrejme, je možné urobiť si tehotenský test aj skôr, avšak, čím skôr si ho žena urobí, tým je väčšie riziko, že bude falošne negatívny.

Keď mešká menštruácia približne 14 dní, je vhodné ísť na gynekologické vyšetrenie, vrátane vyšetrenia ultrazvukom, kedy by už malo byť tehotenstvo viditeľné. Okrem toho gynekológ môže tiež nechať vyšetriť hladinu tehotenského hormónu v krvi, ak to považuje za potrebné. Uvedené informácie platia v prípady, že žena nemá žiadne ťažkosti a cykly máva pravidelné. Príznaky ako ranné nevoľnosti či napätie v prsníkoch sú pri stanovení skorého tehotenstva neisté.

čítať viac

Ktoré vyšetrenia pomôžu odhaliť vznik osteoporózy?

Osteologické vyšetrenie sa zameriava na osteoporózu a metabolické ochorenia kostí. Cieľom je komplexná a diferenciálna diagnostika a liečba tohto ochorenia. Absolvujete klinické vyšetrenie lekárom, prístrojové vyšetrenie, teda osteodenzitometriu a röntgen, ďalej laboratórne vyšetrenie parametrov kostného metabolizmu a parametrov stavu obličiek, pečene, tráviacej sústavy a žliaz s vnútorným vylučovaním.

Osteodenzitometria je meranie hustoty kosti. V súčasnosti ide o jediné vyšetrenie, ktorým možno stanoviť veľkosť strát kostnej hmoty vo vybranej časti skeletu, posúdiť prítomnosť osteoporózy a vážnosť rizika vzniku osteoporotickej zlomeniny v budúcnosti.

Včasné stanovenie diagnózy osteoporózy a posúdenie rizika zlomeniny vás teda môže zachrániť pred bolesťami, komplikovanými operáciami a invaliditou. Na presnú a včasnú diagnostiku osteoporózy sa používa centrálny osteodenzitometer. Tento prístroj meria stupeň absorpcie röntgenových lúčov po prechode kostným tkanivom v stavcoch driekovej chrbtice a v hornej časti stehnovej kosti, čiže tam, kde sú osteoporotické zlomeniny najnebezpečnejšie. Namerané hodnoty porovnáva počítač s hodnotami zdravej populácie. Vyšetrenie je bezbolestné a neškodné, pretože dávka röntgenového žiarenia je minimálna.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor