MENU
zdravy-zivot

Najlepšie domáce pleťové masky! Ktorá poteší suchú pleť a ktorá mastnú?

Účinnú pleťovú masku si môžete pripraviť aj doma.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Najlepšie domáce pleťové masky! Ktorá poteší suchú pleť a ktorá mastnú?

Dodajú pokožke vlhkosť, upokoja i podporia regeneráciu. Aj v letných mesiacoch sú masky ideálne na vylepšenie pleti.

Na vylepšenie pleti niekedy stačí pár jednoduchých ingrediencií, ktoré môžete mať pokojne aj v chladničke. Vyrobíte si ich za pár minút. Akúkoľvek pleťovú masku si vždy aplikujte na vyčistenú pleť. Ak si ich chcete vyrobiť do zásoby, nie je to najlepší nápad. Domácu pleťovú masku by ste nemali uchovávať dlhšie ako dvadsaťštyri hodín.

Stiahnu problémy

Prehnali ste to cez deň so slnkom? Ideálnymi potravinami, ktoré pleť schladia sú uhorky a jogurt. Výhodou uhoriek je, že ich zloženie tvorí z vyše deväťdesiatich percent voda. Kolieska zeleniny si môžete dať priamo na tvár. Aplikovať si ich môžete aj na dekolt. Pomôcť vám môže aj jahodovo-jogurtová masa. Roztlačte hrsť jahôd a zmiešajte ich s troma polievkovými lyžicami bieleho jogurtu a lyžicou medu. Nechajte zaschnúť a zmyte.

Vyskúšajte zemiak

Ak potrebujete pleť rozžiariť, stačí vám pol uhorky a tvaroh. Polovicu uhorky nakrájajte a rozmixujte, kým nevznikne takmer šťava. Potom ju zmiešajte s dvoma až štyrmi lyžicami tvarohu. Naneste na tvár. Pleť po aplikácii masky budete vyzerať jemnejšie. Prípadné zápaly vám pomôže stiahnuť obyčajný zemiak. Za týmto výborným účinkom sa skrýva alantoín. Nastrúhaný zemiak si môžete aplikovať na celú tvár, prípadne iba na problematické miesto.

Tradičné ovocie

Pomaly dozrieva aj pomoc pre mastnú pleť, ktorá má sklon k tvorbe čiernych bodiek a pupienkov. Masku si môžete pripraviť aj zo sliviek, radí nemecký portál fitforfun.de. Obsahujú vitamíny A a C, navyše majú sťahujúci účinok. Roztlačte dužinu zo štyroch sliviek a zmiešajte ich s dvomi lyžicami bieleho jogurt. Pridať môžete aj lyžičku mandľového oleja. Nechajte pôsobiť pätnásť minút, maska pôsobí aj hydratačne.

Overené avokádo

Výborným pomocníkom pre suchú pleť je zrelé avokádo. Jeho top účinkom je hydratácia. Avokádo obsahuje vitamín E, omega-9 a omega-6 mastné kyseliny, ktoré podporia regeneráciu pleti a zlepšia jej pružnosť. Stačí roztlačiť zrelé avokádo a zmiešať ho s lyžičkou medu. Nechajte pôsobiť desať minút a zvyšky masky zotrite.


 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor