Červené bobule hlohu sú naozaj srdcová záležitosť. Čaj z nich by mal patriť k povinnej výbave všetkých pacientov kardiologických ambulancií. Látky v hlohu totiž posilňujú srdcový sval, stimulujú krvný obeh a zlepšujú priechodnosť ciev.
Upravuje srdcový rytmus
Každá bylinná zmes pre zdravé srdce obsahuje hloh. Aby ste jeho účinky ocenili, mali by ste piť odvar pravidelne. Odporúča sa aj po infarkte, ale ak užívate lieky na srdce, konzultujte pitie čaju so svojim lekárom. Hlohový odvar ocení celý kardiovaskulárny systém. Zlepšuje prekrvenie ciev, najmä tepien. Znižuje krvný tlak, preto by sa mu mali vyhýbať ľudia s nízkym tlakom. Po pití čaju by sa im mohla zatočiť hlava. Čaj z hlohu sa odporúča aj pri arytmii, pretože upravuje srdcový rytmus.
Proti depresii a nespavosti
Hlohový čaj však nie je len pre kardiakov. Látky, ktoré obsahuje, pozitívne ovplyvňujú aj nervový systém. Pravidelné pitie odvaru sa odporúča aj ľuďom so sklonom k depresii a tým, čo trpia úzkosťou. Čaj môžete piť ráno aj večer. Večerná šálka vám pomôže ľahšie zaspať a zbaví aj bolesti hlavy zo stresu. Vypite ju však dve hodiny pred spaním. Maximum sú štyri šálky denne.
Nasušte si listy aj plody
Najúčinnejšie sú kvety, ale pozitívne účinky majú aj listy a plody. Ak ich budete sušiť, rozkrojte ich, aby ste sa uistili, že plody nie sú červivé. Inak by celá vaša snaha bola zbytočná. Na šálku čaju použite lyžicu sušených kvetov, listov či plodov a zalejte vriacou vodou. Nechajte lúhovať 5 minút.
Zmierňuje príznaky menopauzy
Ak nemáte závažnejšie problémy so srdcom, môžete vyskúšať preventívnu kúru. Tá by mala trvať jeden mesiac, počas ktorého každý deň vypijete aspoň šálku čaju. Kúra sa odporúča aj ženám v menopauze, pretože hloh zmierňuje jej nepríjemné príznaky.