MENU
zdravy-zivot

Najlacnejší TRIK na spomalenie starnutia. Funguje aj po 50-tke!

Smiling,Sophisticated,50s,Middle,Aged,Blond,Business,Woman,Looking,At

Súvisiace témy

Zdravý život

Najlacnejší TRIK na spomalenie starnutia. Funguje aj po 50-tke!

Ako spomaliť starnutie a cítiť sa fit aj vo vyššom veku? Pomôže prirodzená a mimoriadne dôležitá činnosť.

Naše telo nebolo stvorené na sedenie a už vôbec nie na hrbenie sa za počítačom. Tiež si veľa pamätá a v neskoršom veku nám to môže spočítať. Pravidelný pohyb je dôležitý počas celého života, pričom jeho význam vekom rastie. Profesionálny tréner Ľuboš Gsch pripomína, že vo vyššom veku je tréning najlepším prostriedkom, ako spomaliť starnutie.

„V dospelosti predlžuje pravidelný tréning produktívny vek v dobrej kondícii a navyše plní výrazne úlohu psychohygieny," vysvetľuje tréner, že v detstve vyplýva potreba pravidelného pohybu z dôvodu správneho fyzického rozvoja, pričom tréning v značnej miere formuje aj psychiku človeka.

Práve psychické nastavenie a takzvané morálno-vôľové vlastnosti, ako napríklad disciplína sú dôležitými faktormi pre fyzickú aktivitu vo vyššom veku. „Ľudia sa môžu hýbať a majú na to prostriedky. Ak však neboli naučení sa hýbať v mladosti, len veľmi zriedka sa im podarí rozhýbať v neskoršom veku," priblížil.

Nepísaným pravidlom pohybu je podľa slov odborníka fakt, že čím viac človek trénoval v mladosti a dospelosti, tým neskôr je potrebné s ním v tréningu zaobchádzať, ako so starým. A platí to vraj aj naopak. Fit program absolvujú 30-40 ročný s problémami 60-70-tnikov. Ide práve o tých, ktorí v mladosti nešportovali.

Vek nie je dôležitý

Väčšina takzaných antiagingových programov uvádza vek starnutia v rozmedzí 50 až 60 rokov. Podľa trénera však vyšší vek alebo staroba nie sú otázkou konkrétneho čísla. „Tým najdôležitejším ukazovateľom je aktuálny stav, či už zdravotný alebo mentálny," skonštatoval odborník.

Výhodou tréningu a cvičenia vo vyššom veku je podľa neho vyspelosť, pretože ľudia v tomto veku už chápu, že rôzne tipy a triky väčšinou nestoja ani za povšimnutie. „Tým, že nemusíme skúšať novinky, ušetríme veľa času a energie. A ak sú čas a energia investované do správneho a systematického tréningu, výsledkom sú zmeny tela, kondície a skvelý pocit zo seba samého," doplnil Gsch.

Hlavne pravidelne

Istá forma pohybu či tréningu je podľa neho dôležitá počas celého života. „Ako optimálny spôsob sa vo viacerých ohľadoch ukazuje silový, fyzický tréning," upresnil. Náročnosť samotného tréningu nemusí byť vysoká, ide o skôr o pravidelnú a systematickú aktivitu zaťažujúcu centrálny nervový systém. „Akési pravidelné stimulovanie organizmu. Tento stimul má za následok vitalitu a funkčnosť," doplnil tréner.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma pálenie a svrbenie v intímnych partiách. Stery sú negatívne. Čo to môže byť?

Anamnézu by bolo treba doplniť o čas vzniku či dĺžku trvania ťažkostí a upresniť aj lokalizáciu, či ide o vonkajší genitál – vnútorné pysky, vonkajšie pysky, slabiny, sliznicu pošvy. Lekára bude zaujímať aj to, či je pri ťažkostiach prítomný výtok, prípadne akej farby a zápachu. Dôležité je uviesť, či problémy súvisia s menštruačným cyklom, pohlavným stykom, kúpaním v bazéne, vo vírivke, s ťažkosťami pri močení, so štípaním a s pálením v oblasti močovej rúry, respektíve pri močení alebo po ňom, s tráviacimi ťažkosťami, intoleranciami, hnačkovou stolicou, užívaním nejakých liekov, alergiami, poruchami imunity, depiláciou intímnych partií...

Príčina môže byť zápalová, ale i nezápalová. Potrebné je gynekologické vyšetrenie v čase ťažkostí. Uvádzate, že zápaly a ochorenia prenosné pohlavným stykom ste mali vylúčené, do úvahy preto prichádzajú alergické reakcie. Je vhodné postupne vymeniť mydlo, sprchovací gél, prací prášok, aviváž, toaletný papier. Môže ísť aj o niektoré ochorenia kože, tie by však diagnostikoval dermatológ. Ak sa vylúči všetko uvedené, je možné aplikovať lokálnu liečbu na potlačenie ťažkostí. Keby sa ťažkosti zhoršovali a všetky uvedené príčiny by boli vylúčené, mohli by ste zvážiť aj terapiu laserom.

čítať viac

Čo to znamená, že lieky odvodňujú? Stačí menej piť a nemusím ich užívať?

Lieky na odvodnenie znižujú nadbytočnú vodu, teda retenciu tekutín, v tele tým, že zvyšujú tvorbu moču. Tieto lieky sa užívajú pri viacerých diagnózach, ako je napríklad nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku ochorenia srdca, pečene alebo obličiek, nahromadenie tekutín v tkanivách v dôsledku popálenín, pri liečbe vysokého krvného tlaku, ale aj pri iných ochoreniach. Ich účinok nenahradíte obmedzeným príjmom tekutín. Zavodnenie organizmu často sprevádzajú nepríjemné pocity opuchnutých končatín, ťažoby v bruchu alebo iných zdravotných ťažkostí. Nadmerné množstvo vody v sebe držia napríklad ženy pred menštruáciou, v období tehotenstva alebo menopauzy. Ak užívate lieky na odvodnenie, nikdy ich sami nevysadzujte bez predchádzajúcej rady s lekárom. Ak ste takéto lieky doteraz neužívali a máte pocit, že ich potrebujete, poraďte sa so svojím lekárom, ktorý pozná váš zdravotný stav a vylúči iné závažné ochorenia.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor