MENU
zdravy-zivot

Najlacnejší liek na srdce i imunitu. TOTO si dávkujte každý deň!

Optimizmus lieči! Neveríte?
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Najlacnejší liek na srdce i imunitu. TOTO si dávkujte každý deň!

Vidíte v nešťastí niečo pozitívne? Hovoríte o poloplnom pohári alebo poloprázdnom? Vaša odpoveď môže byť rozhodujúca pre dĺžku vášho života.

Dlhodobé štúdie aj novšie výskumy ukazujú, že myšlienky a imunitný systém sú istým spôsobom prepojené a neexistujú nezávisle od seba. Napríklad, ak očakávate chorobu, zvyšujete pravdepodobnosť, že túto chorobu skutočne dostanete. Na druhej strane, ak človek očakáva, že bude zdraví, má vďaka tomuto postoju najväčšiu šancu tešiť sa dobrému zdraviu.

Myseľ a imunita

Pozitívne myslenie nielen znižuje úroveň psychického stresu, a tak má nepriamo pozitívny vplyv aj na fyzické zdravie. Optimistický postoj k životu navyše dokáže posilniť imunitný systém a tým aj predchádzať vzniku chorôb. Potvrdil to aj výskum doktorky Elise Kalokerinos a jej tímu z austrálskej University of Queensland.

Do vedeckej štúdiu sa zapojilo 50 účastníkov vo veku od 65 do 90 rokov. Testovaným ukázali fotografie s príjemnými či nepríjemnými motívmi, ktoré si mali zapamätať. Medzitým im vedci odobrali krv. Tí účastníci, ktorí si pamätali predovšetkým príjemné obrazy, mali v krvi viac protilátok, čo znamená, že mali silnejší imunitný systém.

Ako to vidíte vy?

Výskum z Duke University, publikovaný v časopise Medical Care, uvádza, že to, ako hodnotíme svoje zdravie, ho môže do istej miery ovplyvniť. V štúdii požiadali skupinu 3 000 kardiakov, aby ohodnotili svoj zdravotný stav. Tí, ktorí ho ohodnotili ako „veľmi dobrý“, mali mieru prežitia 3x vyššiu ako pacienti, ktorí hodnotili svoje zdravie ako „zlé“.

Tieto výsledky potvrdila aj ďalšia štúdia z Johns Hopkins University, v ktorej sa zamerali sa na 5000 ľudí starších ako 65 rokov. Bez ohľadu na rizikové faktory tí, ktorí považovali svoje zdravie za zlé, takmer zdvojnásobili riziko úmrtia v priebehu nasledujúcich 5 rokov.

Anketa
Ste skôr...

Vedeli ste, že...? 

Pozitívne myslenie

  • zvyšuje priemernú dĺžku života
  • znižuje riziko depresie
  • chráni pred prechladnutím
  • zlepšuje duševnú a fyzickú pohodu
  • znižuje kardiovaskulárne riziko a tým aj riziko úmrtia na srdcové choroby
  • robí nás efektívnejšími v stresových situáciách

Optimizmus lieči! Neveríte? Viac o tejto téme a tiež tipy ako pozitívne myslieť, nájdete v májovom čísle mesačníka Zdravie. Práve v predaji!

zdravie 5/2022zdravie 5/2022
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor