MENU
zdravy-zivot

Najlacnejší liek na srdce i imunitu. TOTO si dávkujte každý deň!

Optimizmus lieči! Neveríte?

Súvisiace témy

Zdravý život

Najlacnejší liek na srdce i imunitu. TOTO si dávkujte každý deň!

Vidíte v každom nešťastí niečo pozitívne? Hovoríte o poloplnom pohári ako o poloplnom alebo poloprázdnom? Vaša odpoveď na túto otázku môže byť rozhodujúca pre dĺžku vášho života.

Dlhodobé štúdie aj novšie výskumy ukazujú, že myšlienky a imunitný systém sú istým spôsobom prepojené a neexistujú nezávisle od seba. Napríklad, ak očakávate chorobu, zvyšujete pravdepodobnosť, že túto chorobu skutočne dostanete. Na druhej strane, ak človek očakáva, že bude zdraví, má vďaka tomuto postoju najväčšiu šancu tešiť sa dobrému zdraviu.

Myseľ a imunita

Pozitívne myslenie nielen znižuje úroveň psychického stresu, a tak má nepriamo pozitívny vplyv aj na fyzické zdravie. Optimistický postoj k životu navyše dokáže posilniť imunitný systém a tým aj predchádzať vzniku chorôb. Potvrdil to aj výskum doktorky Elise Kalokerinos a jej tímu z austrálskej University of Queensland.

Do vedeckej štúdiu sa zapojilo 50 účastníkov vo veku od 65 do 90 rokov. Testovaným ukázali fotografie s príjemnými či nepríjemnými motívmi, ktoré si mali zapamätať. Medzitým im vedci odobrali krv. Tí účastníci, ktorí si pamätali predovšetkým príjemné obrazy, mali v krvi viac protilátok, čo znamená, že mali silnejší imunitný systém.

Ako to vidíte vy?

Výskum z Duke University, publikovaný v časopise Medical Care, uvádza, že to, ako hodnotíme svoje zdravie, ho môže do istej miery ovplyvniť. V štúdii požiadali skupinu 3 000 kardiakov, aby ohodnotili svoj zdravotný stav. Tí, ktorí ho ohodnotili ako „veľmi dobrý“, mali mieru prežitia 3x vyššiu ako pacienti, ktorí hodnotili svoje zdravie ako „zlé“.

Tieto výsledky potvrdila aj ďalšia štúdia z Johns Hopkins University, v ktorej sa zamerali sa na 5000 ľudí starších ako 65 rokov. Bez ohľadu na rizikové faktory tí, ktorí považovali svoje zdravie za zlé, takmer zdvojnásobili riziko úmrtia v priebehu nasledujúcich 5 rokov.

Anketa
Ste skôr...

Vedeli ste, že...? 

Pozitívne myslenie

  • zvyšuje priemernú dĺžku života
  • znižuje riziko depresie
  • chráni pred prechladnutím
  • zlepšuje duševnú a fyzickú pohodu
  • znižuje kardiovaskulárne riziko a tým aj riziko úmrtia na srdcové choroby
  • robí nás efektívnejšími v stresových situáciách

Optimizmus lieči! Neveríte? Viac o tejto téme a tiež tipy ako pozitívne myslieť, nájdete v májovom čísle mesačníka Zdravie. Práve v predaji!

zdravie 5/2022zdravie 5/2022
Zdroj: nmh

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je pravda, že jahody obsahujú menej kalórií ako iné druhy ovocia?

Každý cukor má energetickú hodnotu, bez ohľadu na to, z akého zdroja pochádza. Jahody majú naozaj relatívne málo kalórií, hlavne preto, že obsahujú veľa vody. Takže vždy záleží od množstva danej potraviny, ktoré skonzumujete. Pre organizmus sú lepšie prírodné jednoduché cukry, napríklad fruktóza z ovocia, ako priemyselne vyrobené sladkosti. Ovocie obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, vlákniny či stopových prvkov, preto by ste ho mali konzumovať. Jeho energetickú hodnotu si však započítajte do celkového denného príjmu.

čítať viac

Aká je príčina neustále sa opakujúceho opuchu sliznice nosa?

Zistiť príčinu chronickej dlhotrvajúcej nádchy a pokašliavania môže byť zložitá diagnostická výzva. Alergiológ pri diagnostike úzko spolupracuje s ORL špecialistom a s pľúcnym lekárom. Pri základnom diagnostickom postupe sa vylúči infekčný pôvod, teda prítomnosť baktérií, vírusov, húb, a alergický pôvod. ORL lekár pomocou endoskopie, röntgenového vyšetrenia, počítačovej tomografie alebo magnetickej rezonancie vylúči anatomické zmeny či polypy a spraví ster zo sliznice nosa na prítomnosť eozinofilov. Pri pokašliavaní u detí sa zameriavame aj na vylúčenie možného refluxu, cystickej fibrózy či ochorenia týkajúceho sa riasinkového epitelu sliznice nosa. Príčina upchatého nosa je aj napriek diagnostike mnohokrát nejasná.

V lekárskej terminológii sa posledné roky sa zaužívali pojmy ako NANIPER, nealergická neinfekčná celoročná nádcha, NARES, nealergická nádcha s eozinofíliou, a NINAR, neinfekčná nealergická nádcha. Je dôležité vystopovať spúšťač ťažkostí - môže to byť napríklad zmena teploty, vlhkosť, tlak vzduchu, chemické látky, vône, emočné stimuly, fyzická záťaž, hormonálne zmeny, lieky. V minulosti sa predpokladalo, že hlavným mechanizmom nádchy u týchto spúšťačov je rozšírenie ciev v nose za spoluúčasti autonómneho nervového systému, teraz sa zmeny v sliznici nosa dávajú do súvislosti aj so zápalovými procesmi za spoluúčasti imunitného systému.

Liečba lokálnymi kortikoidmi je často veľmi účinná, keďže ovplyvňuje viaceré ťažkosti pacienta. U detí túto liečbu aplikujeme krátkodobo, pričom sledujeme jej efekt. Ako doplnok liečby vyskúšajte u syna preplachovanie nosa pomocou špeciálnej kanvičky a naučte ho dychovú gymnastiku cez nos.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor