MENU
zdravy-zivot

Najčastejšie fóbie: Bojíme sa psov, klaunov aj sobáša

Psi aj klauni sú v nemilosti, čoraz viac ľudí z nich má fóbiu.
Zdroj: profimedia.sk
Zdravý život

Najčastejšie fóbie: Bojíme sa psov, klaunov aj sobáša

Vyliezli by ste radšej na dvanásťposchodový dom, pohladkali hada alebo prehovorili k davom? Tieto fóbie nie sú až také nepríjemné ako napríklad filemafóbia či skopofóbia.

Pre mnoho ľudí je nepríjemný pohľad na pavúkov, hadov či myši, niektorí nemajú dobrý pocit z klaunov, iní z krvi. Ak však nepríjemný pocit nahradí nenormálny a zväčša bezdôvodný strach, jedná sa o fóbiu.

Strach a fóbie

Britská spoločnosť YouGov vytvorila rebríček najčastejších fóbíí.

1. Strach z výšok – akrofóbia
2. Strach z hadov – afidofóbia
3. Strach z hovorenia na verejnosti – glossofóbia
4. Strach z pavúkov – arachnofóbia
5. Strach zo stiesnených priestorov – klaustrofóbia
6. Strach z myší – musofóbia
7. Strach z ihiel – trypanofóbia
8. Strach z lietania – aerofóbia
9. Strach z otvorených priestranstiev – agorafóbia
10. Strach z klaunov – coulofóbia
11. Strach z tmy – nyktofóbia
12. Strach z krvi – hemofóbia
13. Strach zo psov – kynofóbia

Do rebríčka sa nedostali, tak len pre zaujímavosť:

Demofóbia – strach z davov
Skopofóbia – strach z pohľadu do očí
Mysofóbia – strach zo špiny a neporiadku
Filemafóbia – strach z bozkávania
Trichofóbia – strach z vlasov a chlpov
Gamofóbia – strach zo sobáša

a ďalšie bizarné fóbie z bežných vecí »

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor