MENU
zdravy-zivot

Chcete zhodiť z brucha? Kedy už nestačí cvičenie a treba zmeniť stravu?

Pás vám pomôže vytvarovať aj cvičenie
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Chcete zhodiť z brucha? Kedy už nestačí cvičenie a treba zmeniť stravu?

Spevniť brucho sa oplatí nielen z estetického, ale i zdravotného hľadiska. Ani posilňovanie brucha nemusí byť nuda.

Tuk, ktorý sa ukladá v oblasti brucha je horší ako ten, ktorý sa lepí na boky. Práve brušný tuk zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Ak ste dáma, nemali by ste mať pás širší ako 80 centimetrov, páni majú rizikový hranicu posunutú o 14 centimetrov vyššie. Aký plán zaberie na brucho? Akých chýb sa treba vyvarovať?

Stačí mi tréning

Myslíte si, že stačí len posilňovať? Nie je to celkom tak. Ak potrebujete z obvodu pásu a z brucha zhodiť viac ako 10 centimetrov, musíte tréning doplniť zmenou životosprávy. Určite nehladujte, len si skontrolujte jedálny lístok. Keksíky, cukríky či iné sladkosti radšej vymeňte za ovocie, zeleninu alebo strukoviny. Nebojte sa bielkovín. Kyslomliečne výrobky sú ideálne na desiatu alebo olovrant. Snažte sa jesť pravidelne a menšie porcie. Vyhýbajte sa nárazovému hodovaniu.

Pár brušákov

Ľahnete si dvakrát do týždňa pred televízor a urobíte pár brušákov? Nečakajte zázraky. Pevné brucho si vyžaduje pravidelný a komplexný tréning. Na cvičenie si nájdite čas 4-krát do týždňa. Posilňujte nielen priame, ale i šikmé a spodné brucho. Na škodu nie je ani plank, ktorý spevní celý stred tela. Nájdete nespočetné množstvo cvikov na brušné svaly. 

Nezajedajte

Týždňové snaženie môže rýchlo pokaziť jeden večer. Stačí zbehnúť s priateľmi na pivo či varené víno, ktoré budete zajedať napríklad slanými pochúťkami. Alkoholické nápoje zväčšujú apetít. Ak si dáte k pivu mastný chlieb či hranolky, brucho štíhle nebudete mať. Pokojne si vyjdite von a štrngnúť si môžete aj s priateľmi, len alkohol nezajedajte kalorickými bombami. 

 


 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor