MENU
zdravy-zivot

Chcete zhodiť z brucha? Kedy už nestačí cvičenie a treba zmeniť stravu?

Pás vám pomôže vytvarovať aj cvičenie

Súvisiace témy

Zdravý život

Chcete zhodiť z brucha? Kedy už nestačí cvičenie a treba zmeniť stravu?

Spevniť brucho sa oplatí nielen z estetického, ale i zdravotného hľadiska. Ani posilňovanie brucha nemusí byť nuda.

Tuk, ktorý sa ukladá v oblasti brucha je horší ako ten, ktorý sa lepí na boky. Práve brušný tuk zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Ak ste dáma, nemali by ste mať pás širší ako 80 centimetrov, páni majú rizikový hranicu posunutú o 14 centimetrov vyššie. Aký plán zaberie na brucho? Akých chýb sa treba vyvarovať?

Stačí mi tréning

Myslíte si, že stačí len posilňovať? Nie je to celkom tak. Ak potrebujete z obvodu pásu a z brucha zhodiť viac ako 10 centimetrov, musíte tréning doplniť zmenou životosprávy. Určite nehladujte, len si skontrolujte jedálny lístok. Keksíky, cukríky či iné sladkosti radšej vymeňte za ovocie, zeleninu alebo strukoviny. Nebojte sa bielkovín. Kyslomliečne výrobky sú ideálne na desiatu alebo olovrant. Snažte sa jesť pravidelne a menšie porcie. Vyhýbajte sa nárazovému hodovaniu.

Pár brušákov

Ľahnete si dvakrát do týždňa pred televízor a urobíte pár brušákov? Nečakajte zázraky. Pevné brucho si vyžaduje pravidelný a komplexný tréning. Na cvičenie si nájdite čas 4-krát do týždňa. Posilňujte nielen priame, ale i šikmé a spodné brucho. Na škodu nie je ani plank, ktorý spevní celý stred tela. Nájdete nespočetné množstvo cvikov na brušné svaly. 

Nezajedajte

Týždňové snaženie môže rýchlo pokaziť jeden večer. Stačí zbehnúť s priateľmi na pivo či varené víno, ktoré budete zajedať napríklad slanými pochúťkami. Alkoholické nápoje zväčšujú apetít. Ak si dáte k pivu mastný chlieb či hranolky, brucho štíhle nebudete mať. Pokojne si vyjdite von a štrngnúť si môžete aj s priateľmi, len alkohol nezajedajte kalorickými bombami. 

 


 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Na jazyku sa mi už dlhší čas tvoria prasklinky. Čo by to mohlo byť?

Za prasklinami či ryhami na jazyku sa môže skrývať veľa príčin. Niektorí pacienti majú na jazyku viacero trhlín – aj hlbokých. Sklon k popraskanému jazyku môže byť vrodený, ale pomerne častou príčinou je „geografický“ či „mapovitý“ jazyk. Papily – malé hrbolčeky na povrchu, sa vyhladia a vytvoria „mapu“. Zmeny na jazyku však môžu odrážať aj systémové ochorenie, ochorenie tráviaceho traktu, alergické ochorenie, problémy so zubami alebo nedostatok vitamínov či minerálov. V prípade podozrenia na imunoalergiologickú príčinu robíme celkové vyšet renie a posúdenie celého organizmu, fyzikálne vyšet renie, odbery krvi a výtery. Nezriedka sa v praskline či ryhe zachytia organizmy, ktoré spôsobujú zápalové zmeny. Dôležitá je preto hygiena ústnej dutiny a čistenie jazyka. Stretli sme sa s prípadmi, že väčšie problémy než prasklina spôsobili pacientom nevhodné prostriedky ústnej hygieny, presnejšie ich zložky, na ktoré boli precitlivení. Dôkladné vyšetrenie je preto nutnosťou.

čítať viac

Čaká ma odstránenie polypu krčka maternice. Ako dlho trvá práceneschopnosť?

Uvedené výkony je možné vykonať naraz alebo samostatne – postupne za sebou s tým, že sa najprv odstráni polyp abtorquáciou a následný výkon sa urobí až po obdržaní výsledku histologického vyšetrenia polypu. Abtorquáciu menšieho polypu je možné vykonať aj ambulantne bez narkózy a bez práceneschopnosti, väčšie polypy so širšou stopkou je potrebné odstrániť v celkovej anestéze v zariadení jednodňovej chirurgie, stačí jedeň deň voľna po zákroku. Laservaporizácia nie je z hľadiska vnímania pacientky a rekonvalescencie náročný výkon, pacientka môže ísť domov v deň zákroku eventuálne na druhý deň. Záleží od zariadenia, v ktorom sa vykonáva.

Všeobecne platí, že dĺžka práceneschopnosti môže byť aj pri rovnakých výkonoch rôzna, záleží na veku pacientky, celkovom zdravotnom stave, respektíve pridružených ochoreniach, hmotnosti, rýchlosti hojenia, druhu a náročnosti práce pacientky a podobne. Tieto faktory by mal zhodnotiť lekár vrámci poučenia pred výkonom. Práceneschopnosť predpokladám v dĺžke niekoľkých dní.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor