MENU
zdravy-zivot

Hygiena na toalete: 5 chýb, ktoré robíme najčastejšie. Číslo 4 nepodceňujte!

2. Hemoroidy 
Vedeli ste, že hemoroidy trápia každého druhého 30-tnika a u ľudí nad 40 sa objavujú takmer bez výnimky?
Hemoroidy sú vlastne zväčšené krčové žily, ktoré sa nachádzajú pri vchode do konečníka alebo priamo v ňom. Toto ochorenia má 4 štádia. Na začiatku býva liečba jednoduchšia a postačí vám masť a čapíky. Keď nestačia, prichádza na rad chirurgický zákrok. Hemoroidy sú z časti dedičné ochorenie, ale vyskytuje sa často u ľudí, ktorý majú problém so zápchou, tehotné ženy a športovcov.
Zdravý život

Hygiena na toalete: 5 chýb, ktoré robíme najčastejšie. Číslo 4 nepodceňujte!

Za intímne problémy môžu neraz aj nevhodné rituály na toalete. Na čo by ste nemali zabúdať?

Možno vás to prekvapí, ale aj v hygiene na toalete môžete robiť niekoľko chýb, ktoré zvyšujú riziko zdravotných ťažkostí. 

1. Smer, ktorým sa utierate

Hemoroidy
Malé vydureniny žíl na konečníku môžu byť nielen bolestivé, ale navyše môžu aj poriadne svrbieť. Celé je to spôsobené opuchom so zápalom, ktorý sa pri postihnutom mieste vytvorí. Hemoroidy sú dosť častým ochorením, hlavne keď celé dni presedíte pri počítači a máte navyše nevyhovujúcu stoličku. Existujú rôzne špeciálne krémy s aplikátormi, ktoré vám pomôžu od nepríjemných bolestí a svrbenia. Zaberú však len v prípade, keď sú hemoroidy v počiatočnom štádiu. Pokiaľ sú už staršie a rozrastHemoroidy
Malé vydureniny žíl na konečníku môžu byť nielen bolestivé, ale navyše môžu aj poriadne svrbieť. Celé je to spôsobené opuchom so zápalom, ktorý sa pri postihnutom mieste vytvorí. Hemoroidy sú dosť častým ochorením, hlavne keď celé dni presedíte pri počítači a máte navyše nevyhovujúcu stoličku. Existujú rôzne špeciálne krémy s aplikátormi, ktoré vám pomôžu od nepríjemných bolestí a svrbenia. Zaberú však len v prípade, keď sú hemoroidy v počiatočnom štádiu. Pokiaľ sú už staršie a rozrast
Zdroj: Shutterstock

Prvé a jedno z najdôležitejších pravidiel, ktoré by ste nemali nikdy porušovať pri hygiene konečníka, je smer, ktorým sa utierate.  Správny je pohyb odpredu dozadu. Zabúdať by na to nemali najmä ženy. Zavlečenie črevných baktérií do intímnych partií či vznik zápalu močového mechúra je u nich rizikovejšie kvôli blízkosti močového mechúra a análneho otvoru. 

Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Synček v noci kašle a vracia. Nikto nám nevie pomôcť

Nepíšete, ako dlho stav u vášho syna trvá, či mu predchádzalo nejaké nachladnutie alebo sa zrazu v noci objavil kašeľ s vracaním. Kašeľ je dôležitým diagnostickým príznakom, ktorý upozorňuje na to, že niečo sa v tele deje. Ja by som myslela na tri veci. Ako prvú na začínajúcu astmu, teda zvýšenú reaktivitu priedušiek. Niekedy je kašeľ jediným príznakom astmy. Vyskytuje sa najmä v noci a spúšťa ho často cvičenie, alergia, prechladnutie či studený vzduch. Po druhé by mohlo ísť o gastroezofageálny reflux, teda vrátenie obsahu žalúdka do pažeráka. V ležiacej polohe obsah zateká do priedušiek a vyvoláva kašeľ. Vhodné je gastroenterologické vyšetrenie. A po tretie netreba zabúdať na čierny kašeľ hlavne pri neočkovaných deťoch. Obvodný lekár odoberie krv na sérologické vyšetrenie. Toto infekčné ochorenie vyvoláva baktéria a je potrebné začať čím skôr antibiotickú liečbu. Dieťa aj po zvládnutí akútnej infekcie kašle aj niekoľko mesiacov.

čítať viac

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor