MENU
zdravy-zivot

NAJ prevencia proti infarktu a rakovine? Ak RAJČINY jete takto, účinok sa zničí

Closeup,On,Woman,Cutting,Tomato

Súvisiace témy

Zdravý život

NAJ prevencia proti infarktu a rakovine? Ak RAJČINY jete takto, účinok sa zničí

Aj z paradajok zo supermarketu načerpáte viac protirakoviných živín ako zo žiadnych paradajok. Ako z nich vyťažiť maximum? Porozprávali sme sa s výživovou odborníčkou Bc. Zdenkou Havettovou.

Keď sa povie paradajky, predstavím si lykopén. Čo to presne je?

Presne tak, najčastejšie si paradajky spájame práve s lykopénom. Úplne jednoducho povedané, je to červené rastlinné farbivo, bežne sa vyskytujúce v ovocí a v zelenine. Spôsobuje teda zafarbenie plodov do červena. Pripisujú sa mu najsilnejšie antioxidačné účinky zo skupiny karotenoidov.

Všetko živé a červené obsahuje lykopén?

Nachádza sa čiastočne vo viacerých druhoch ovocia a zeleniny. Jeho bezkonkurenčným prirodzeným zdrojom sú však tepelne upravené plody paradajok. Možno ste o tom ani nevedeli, ale konzumáciou paradajok prijímame jeden z najsilnejších rastlinných antioxidantov.

Lykopén je teda bomba proti rakovine alebo sa jeho schopnosti preceňujú?

Antioxidanty sú látky, ktoré podporujú ozdravné procesy v našom tele. Okrem iného neutralizujú voľné radikály, ktoré môžu poškodiť bunky a viesť k vzniku rakoviny. Mnohé štúdie potvrdili účinok lykopénu proti mnohým nádorovým bunkám, najmä prostaty, prsníka, žalúdka, pľúc, hrubého čreva a kože. Určite má svoj prínos a význam zaradiť do jedálnička potraviny obsahujúce lykopén. Zdravou životosprávou telo podporíte voči prepuknutiu rôznych ochorení.

Pokračovanie rozhovoru na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/3)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Škrípanie zubov je záťaž pre zuby. Aké sú možnosti prevencie?

Nočné škrípanie predstavuje nadmernú záťaž nielen pre zuby, ale aj pre žuvacie svalstvo a čeľustný kĺb. Na zuboch môžeme pozorovať obrusovanie zubnej skloviny až jej úplné vymiznutie a odhalenie dentínu, teda citlivého zubného tkaniva pod sklovinou. Zuby strácajú pôvodnú výšku a tvar. V prevencii nočného škrípania uplatňujeme dlahu na zuby, ktorá funguje ako ich ochrana. Pri veľkej strate zubných tkanív je niekedy nutné riešiť celkovú rekonštrukciu chrupu.

čítať viac

Je možné ukončiť liečbu vysokého krvného tlaku svojvoľne?

Pri liečbe hypertenzie dodržiavajte odporúčania lekára, ktorý vám ju predpísal. Rozhodne ju svojvoľne neukončujte. Ak sa pri dávke užívaného lieku opakovane objavili veľmi nízke hodnoty tlaku krvi, možno dávku znížiť na polovicu, prípadne na štvrtinu. Informujte ošetrujúceho lekára o aktuálnych hodnotách krvného tlaku a postupujte podľa jeho odporúčaní. Liečba vysokého krvného tlaku sa zvyčajne začína, keď sa pri vyšetrení v ambulancii alebo v domácom prostredí opakovane potvrdia zvýšené hodnoty. Na začiatku treba uvažovať aj o možnosti, že tieto hodnoty sú ovplyvnené vonkajšími okolnosťami, napríklad stresom, nespavosťou a výraznými bolesťami. Ak sa jednoznačne nedá rozhodnúť o liečbe, lekár pacientovi odporučí 24-hodinové ambulantné monitorovanie krvného tlaku. Veľakrát sa pri tomto vyšetrení potvrdia normálne hodnoty počas dňa aj v noci. V tom prípade nie je vhodné začať okamžite s liečbou hypertenzie. Všeobecný lekár odporučí častejšie meranie tlaku v domácom prostredí a sledovanie vo svojej ambulancii.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor