MENU
zdravy-zivot

Brucho ako balón? Najčastejšie sú za tým tieto potraviny

Žalúdok ocení odľahčenú stravu.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Brucho ako balón? Najčastejšie sú za tým tieto potraviny

Nepríjemná plynatosť vás môže často aj spoločensky obmedzovať. Ťažkosti vám pomôžu zvládnuť aj drobné triky.

Plynatosť nie je len nepríjemným, ale občas i bolestivým následkom trávenia. Potrápiť vás môže v každom veku. U dám sa môže častejšie objavovať v období menopauzy. Niekedy sa oplatí potravinám, ktoré vám ju spôsobujú radšej vyhnúť, a niekedy vám môžu pomôcť aj drobné triky. Plynatosť či nafukovanie môžu zhoršovať prítomné potravinové alergie. Hoci každý reaguje na potraviny individuálne, niektoré potraviny vás nafúknu takmer s istotou. Oplatí sa im vyhnúť najmä v prípade, ak vás čaká stretnutie, na ktorom vám záleží.

Tradičné strukoviny

Klasickým vinníkom nafukovania sú strukoviny. Fazuľa, hrach a šošovica patria ku klasike. Hoci sú zdravé, tento vedľajší efekt od ich konzumácie mnohých odrádza. Pomôže však, ak ich budete jesť v malých dávkach. Nemecké spolkové centrum pre výživu pridáva ešte jeden trik. Pri jedení sa neponáhľajte a strukoviny dostatočne požujte. Trávenie strukovín vám uľahčia i koreniny ako napríklad rasca, aníz, fenikel alebo zázvor.

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je ich toľko druhov. Aké sú vhodné probiotiká na zápal žalúdka?

Ak sa jedná o gastritídu alebo žalúdočné vredy, ktoré spôsobuje Helicobacter pylori, tak ako doplnková starostlivosť k liečbe antibiotikami, ale aj preventívne, je vhodné podávanie probiotík. Vhodným kmeňom v boji proti H. pylori je Lactobacilus reuteri. Táto probiotická skupina ako jediná produkuje látku reuterin, ktorá má preukázateľné antimikróbne  vlastnosti.

Vhodné sú aj kmene Lactobacillus  acidophillus LA-5 a Bifidobacterium lactis BB-12. Probiotiká majú pozitívny vplyv na trávenie. Stimulujú tvorbu žalúdočných mucínov (ochranných faktorov žalúdočnej steny) a pomáhajú zvyšovať imunitnú odpoveď v čreve.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor