MENU
zdravy-zivot

Nafúknuté brucho: Chce diétu alebo lieky proti plynatosti?

Denne sa v črevách vytvorí do 2000 mililitrov plynov. Ako dlho trvá, kým spľasnete?
Zdroj: Shutterstock.com
Zdravý život

Nafúknuté brucho: Chce diétu alebo lieky proti plynatosti?

Podľa gastroenterológa Branislava Kunčáka za nafukovanie nemôže len strava. Tá zostane v žalúdku dve až tri hodiny. Pomôžu lieky z reklamy?

Pomocou enzýmov sa potrava pripraví na trávenie v tenkom čreve. To, čo organizmus nespracuje, postúpi do hrubého čreva, kde dochádza ku kvaseniu, pri ktorom sa vytvárajú aj plyny spôsobujúce nafúknuté brucho a vetry.

Pneumatika na bruchu? 5 hlavných dôvodov, prečo sa nestráca

„Nafukovanie je subjektívny pocit, ak sa vyskytuje často alebo negatívne ovplyvňuje kvalitu života, je príznakom ochorenia. Je to komplexný a doposiaľ nedostatočne objasnený problém. Strava ho však môže ovplyvňovať,“ priznáva lekár. Ak vás nafukuje naozaj po čomkoľvek takmer denne, veľmi pravdepodobne máte poruchu tráviaceho systému. Najčastejšie sa potvrdí syndróm dráždivého hrubého čreva, môžu sa tak však prejavovať aj rôzne alergie či intolerancie.

Na toto pozor

Gastroenterológ varuje, aby ste spozorneli, keď sa k nafúknutému bruchu pridruží aj bolesť, neželaná strata hmotnosti, teplota alebo sa u vás potvrdí málokrvnosť či zápal. Ak sa nafukovanie prejavuje len ako pocit plného brucha, ktorý sa stratí po polhodinovej prechádzke, nemáte sa čoho obávať.

Tu je pár zdravých rád, ktoré vám pomôžu k plochšiemu brušku ►►►

Pokračovať Ďalej (1/7)

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Napriek diéte FODMAP mi bolesti neustúpili. Musím kvôli liekom navštíviť špecialistu?

SIBO je ochorenie, pri ktorom dochádza k nadmernému alebo aj abnormálnemu prerastaniu tenkého čreva baktériami. V tomto prípade sa indikuje antibiotická liečba, pričom najlepšie skúsenosti sú s liečivom rifaximín. Dané antibiotikum vám môže predpísať len špecialista. Zvyšné, ako je norfloxacín a amoxicilín, môže predpísať aj všeobecný lekár.

čítať viac

Mám hraničné hodnoty tlaku. Kedy treba začať liečbu?

Hodnoty tlaku krvi nie sú rovnaké u toho istého človeka počas celého dňa. Vplýva naň veľa faktorov. U dospelých sa ako normálny  tlak  krvi uvádza hodnota 120/75 - 80 mmHg. Hraničný tlak krvi je medzi 130 -139/80 - 90 mmHg a za hypertenziu I. stupňa sa považuje opakovane nameraný tlak krvi 140 -160/90 -100 mmHg. Pre správne meranie treba zabezpečiť základné podmienky - seďte predtým bez stresu a predchádzajúcej fyzickej aktivity minimálne päť minút a nebuďte veľmi najedená ani hladná. Tlak si merajte dva až tri razy týždenne v rôznych časoch, nielen ráno po zobudení.

S liečbou zvýšeného tlaku krvi by ste mali začať, ak ste si viac týždňov po sebe namerali takmer vždy zvýšené hodnoty. Objednajte sa k všeobecnému lekárovi. Niekedy sa vám sestrička v ambulancii nameria zvýšené hodnoty tlaku krvi, ktoré sa odlišujú od nameraných v domácom prostredí. Môže ísť o syndróm bieleho plášťa. Aj v tomto prípade je potrebné začať cielenú liečbu s primeranou dávkou a kombináciou liekov. Na potvrdenie hypertenzie mimo ambulancie lekára je často nevyhnutné vykonať 24-hodinové monitorovanie tlaku krvi, ktoré sleduje tlak aj počas noci, keď spíte. Až tento výsledok niekedy definitívne odhalí hodnoty tlaku krvi.

Pri hraničných hodnotách krvného tlaku odporúčame diétne a režimové opatrenia. Znížte konzumáciu kuchynskej soli, ale pozor, je prítomná  takmer v každom jedle, najmä v kupovanom. Znížte hmotnosť, prestaňte fajčiť a začnite s pravidelným aeróbnym cvičením, napríklad pravidelnou rýchlejšou chôdzou v trvaní 30 až 45 minút aspoň tri- až päťkrát týždenne. Pravidelne užívajte magnézium.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor