MENU
zdravy-zivot

Nadúvanie, hnačka či zápcha? Trávenie volá po zmene

Rozmýšľajte, čo si dáte do brucha skôr, než budete opäť ochkať. Tráveniu môžete pomôcť práve stravou.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Nadúvanie, hnačka či zápcha? Trávenie volá po zmene

Vyšťavené črevá potrápia nielen na toalete. Čo ak živia aj váš nevysvetliteľný smútok?

Ak nemáte stolicu každý deň, nie je to zápcha. Ak sa nabeháte trikrát denne na záchod, nie je to hnačka. Normálne je ísť na záchod v rozmedzí raz za 5 dní až 5 x za deň. Čokoľvek mimo toho už signalizuje problém. 

Čítajte: Problémy s vyprázdňovaním? Nezahrávajte sa s najčastejšou rakovinou Slovákov 

Chronická zápcha i hnačka najčastejšie informujú o tom, že vaše črevá trpia. Hlavne nedostatkom vlákniny, ktorá by zbavila črevo odpadu, ale aj vitamínov a minerálov. Ak zápchu a hnačku, prípadne ich ustavičné striedanie, mesiace či roky prehliadate, zaradiť surové ovocie, zeleninu či ovsené vločky do stravy a vyhodiť všetko vyprážané a nezdravé len na týždeň nepomôže. Črevá potrebujú preprogramovať od základu!

Zápcha v črevách: Tráveniu dajte zelenú. Pomôže ranný rituál

Takto nie!

Napadne vám ako prvé preháňadlo? Môžete ho použiť, ale iba výnimočne. Klystír radšej vôbec nie! Črevo sa nepotrebuje zbaviť nánosov, ktoré údajne produkujú toxíny. Bunky hrubého čreva sa obmieňajú každé tri dni, na jeho stenu sa teda ťažko môže niečo nalepiť a ostať tam. Peristaltika, pohyb čriev, navyše posúva črevný obsah stále smerom ku konečníku.

„Klyzma, ľudovo klystír, môže byť očistná pri zápche či pred prípravou na endoskopické vyšetrenie konečníka,“ uvádza gastroenterológ MUDr. Jozef Klucho. No ak klystír nie je indikovaný, môže podľa lekára v ojedinelých prípadoch aj poškodiť črevo, znamenať riziko infekcie, alergickú reakciu na roztok, viesť k nevoľnosti, nadúvaniu, ku kŕčom. Alebo si naň vytvoríte návyk a oslabí sa vám vyprázdňovací reflex. Navyše, z vašich útrob sa odplavia aj dobré baktérie, ktoré sú potrebné na zdravé fungovanie!

VIDEO: Najčastejšiu príčinu rakoviny vieme odstrániť, tvrdí gastroenterológ 

Čistite správne

Cesta, ktorá vám určite neublíži a navyše prinesie dlhodobé výsledky, je pomalšia a poctivejšia. Nejde o jednorazové vypláchnutie čreva, ale o kompletnú prestavbu jedálneho lístka, aby mohlo črevo vykonávať svoju samočistiacu funkciu tak, ako to vie najlepšie.

Tip: Schudnete, zbaví vás zápchy a prečistí črevá. Vyskúšajte skorocel indický

Nadúvanie, hnačka či zápcha? Trávenie volá po zmeneNadúvanie, hnačka či zápcha? Trávenie volá po zmene
Zdroj: Shutterstock
Foto: Shutterstock

Ak ste doteraz jedli hlavne varenú stravu bohatú na tuky, živočíšne bielkoviny, jednoduché sacharidy, konzervanty, nečudujte sa, že im to šlo ťažko! Na tanier patrí vláknina, mliečne kultúry a tráviace enzýmy!

Uľahčite si to. 5 mýtov o trávení, ktorým zbytočne veríte

Črevá pýtajú detox, ak vás trápi:

Zdravá rada
Nezabúdajte, že trávenie sa začína už v ústach. Ak jedlo do seba hádžete bez dôležitej prvej zastávky, brucho to bude bolieť.

Črevá

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dospievajúca dcéra pri zvýšenom strese zvracia. Lieky nestačia!

Tetánia je časté neurologické ochorenie. Definuje sa ako prejav zvýšenej nervovo-svalovej dráždivosti a má pestré a variabilné príznaky. Nie je životu nebezpečná, no často spôsobuje veľmi nepríjemné situácie. Zvracanie nie je typickým prejavom tohto ochorenia, ale v prípade vašej dcéry sa dá uvažovať o ich súvislosti. Ďalšie diagnózy, ktoré uvádzate, teda talasémia a Gilbertov syndróm, priamo s tetániou nesúvisia. Treba ich však zohľadňovať v kontexte celkového klinického stavu.

Tetániu najčastejšie spôsobuje nízka hladina vápnika, horčíka alebo draslíka v organizme. V období dospievania je jej častou príčinou, aj keď nie jedinou, stres. A práve stres v kombinácii s acidózou organizmu sa môže prejavovať zvracaním v škole. Symptomatická liečba liekom na zníženie množstva kyseliny, ktorú produkuje žalúdok, teda na úpravu acidózy, však za daných okolností nepostačuje. Bolo by vhodné poradiť sa o ďalšej liečbe s gastroenterológom a zároveň aktualizovať neurologické vyšetrenie, prípadne osloviť psychológa. Dôležitá je aj správna životospráva spojená s dostatkom oddychu, spánku a pohybu a eliminácia stresu.

 

čítať viac

Zápal a hnis po tetovaní? Návšteva odborníka je na mieste

Nepíšete, aké veľké je tetovanie, akou metódou a akými chemikáliami vám ho spravili, ani a za aký čas sa dostavil  zápal a hnisanie. Neviem, či neprichádzate v práci alebo inde do styku s chemikáliami, mechanickým dráždením, nečistotami.

Môže ísť o infekciu zanesenú priamo pri tetovaní alebo pri nesprávnom ošetrovaní a následnom domácom zanesení infekcie. Samozrejme, nedá sa vylúčiť ani možná alergia na použitú farbu pri tetovaní. Odporúčam vám navštíviť čo najskôr dermatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor