MENU
zdravy-zivot

Nadmerné búšenie srdca: Nejde len o príznak infarktu

Pressure,In,The,Chest.,Close-up,Photo,Of,A,Stressed,Woman

Súvisiace témy

Zdravý život

Nadmerné búšenie srdca: Nejde len o príznak infarktu

Niekedy začne srdce biť rýchlejšie, než ste zvyknutí. Môže byť za tým viacero príčin.

Aj vy ste už zažili pocit, akoby vám išlo srdce vyskočiť z hrude? Búšenie môže upozorniť aj na niektorú z chorôb. Dokonca sa nemusí týkať priamo srdcového svalu.

Aký je váš jedálny lístok?

Koreň problému sa môže skrývať aj v strave. Zle je, ak vám chýba draslík, ktorý reguluje srdcový rytmus. Odporúčaný denný príjem je 2000 mg. Najbohatší je na neho hlúbová zelenina, ako je kel, kapusta či kaleráb. V 100 gramoch je až štvrtina odporúčanej dennej dávky. Pri jeho vysokom nedostatku pomôžu aj výživové doplnky.

Ste vystresovaní?

Psychika má prsty takpovediac vo všetkom a môže neraz popohnať i srdce. Stres zvyšuje nároky tela na spotrebu kyslíka, ktorý spolu s krvou pumpuje do celého tela práve srdcový sval. Krátkodobo ide o prospešnú obrannú reakciu, no dlhodobý stres či panické ataky organizmus vyčerpávajú a zvyšujú riziko srdcovo-cievnych chorôb.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor