MENU
zdravy-zivot

Nadmerné búšenie srdca: Nejde len o príznak infarktu

Pressure,In,The,Chest.,Close-up,Photo,Of,A,Stressed,Woman
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Nadmerné búšenie srdca: Nejde len o príznak infarktu

Niekedy začne srdce biť rýchlejšie, než ste zvyknutí. Môže byť za tým viacero príčin.

Aj vy ste už zažili pocit, akoby vám išlo srdce vyskočiť z hrude? Búšenie môže upozorniť aj na niektorú z chorôb. Dokonca sa nemusí týkať priamo srdcového svalu.

Aký je váš jedálny lístok?

Koreň problému sa môže skrývať aj v strave. Zle je, ak vám chýba draslík, ktorý reguluje srdcový rytmus. Odporúčaný denný príjem je 2000 mg. Najbohatší je na neho hlúbová zelenina, ako je kel, kapusta či kaleráb. V 100 gramoch je až štvrtina odporúčanej dennej dávky. Pri jeho vysokom nedostatku pomôžu aj výživové doplnky.

Ste vystresovaní?

Psychika má prsty takpovediac vo všetkom a môže neraz popohnať i srdce. Stres zvyšuje nároky tela na spotrebu kyslíka, ktorý spolu s krvou pumpuje do celého tela práve srdcový sval. Krátkodobo ide o prospešnú obrannú reakciu, no dlhodobý stres či panické ataky organizmus vyčerpávajú a zvyšujú riziko srdcovo-cievnych chorôb.

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor