MENU
zdravy-zivot

Nádcha, horúčka, kašeľ, bolesť hrdla vyliečite bez lekárne. Vyskúšajte domáce rady

Na vyliečenie virózy postačia obyčajné veci. Hlavne nevyliezajte z postele.

Súvisiace témy

Zdravý život

Nádcha, horúčka, kašeľ, bolesť hrdla vyliečite bez lekárne. Vyskúšajte domáce rady

Aj v čase moderných liekov trvá nádcha týždeň alebo sedem dní. Pilulky z reklamy s kofeínom a inými povzbudzujúcimi látkami lekári neodporúčajú. Čo vám uľaví pri horúčke či zapchatom nose?

Máte hlavu ako balón, škriabe vás v krku, ste unavení a z nosa vám tečie ako z krhly? Od lekára sa vraciate sklamaní, lebo vám diagnostikoval „len“ virózu a nepredpísal prakticky nič. Doktor však postupoval správne. Viróza je iba ďalší názov pre nachladnutie, ktoré má množstvo podôb. Niekto začne nádchou a skončí kašľom, iný môže mať horúčku, migrénu či bolesti kĺbov.

Stále však platí, že nachladnutie a bežné vírusové infekcie sa neliečia žiadnymi špeciálnymi liekmi a už vôbec nie antibiotikami. Nepríjemné príznaky však môžete veľmi účinne zmierniť vyššími dávkami vitamínu C a správnymi protizápalovými prípravkami. A najmä zredukujte svoj pracovný program, pretože na vyliečenie potrebujete pokoj. Nádchy sa úplne nezbavíte skôr ako o sedem dní.

Upchatý nos

Nádchu z prechladnutia má na rováši vírus, ktorý spôsobuje zápal nosnej sliznice. Tá sa prekrví a začne vylučovať vodný sekrét. Postupne hustne, upcháva nos a sťažuje dýchanie. Ak vás prepadne nádcha, najrozumnejšie je zostať doma, piť veľa tekutín a inhalovať teplé pary, ktoré zvlhčia dýchacie cesty a uvoľnia hlieny.

Uľaviť si môžete aj: inhalovaním bylinkových záparov, výplachmi nosa slaným roztokom alebo minerálnou vodou, užívaním vhodných homeopatík, používaním nosných kvapiek, arómoterapiou. Naša rada: Žiadne nosné kvapky, spreje ani gély by ste nemali užívať dlhodobo, pretože sa z vás ľahko stane „závislák“. Sú veľmi užitočné, pretože sťahujú nosnú sliznicu, uvoľňujú tak dýchacie cesty, otvárajú prinosové dutiny a hlien môže z nosa ľahšie odtekať.

Jeden druh kvapiek však môžete užívať nanajvýš sedem dní, potom ich vymeňte za iné. Závislým sa stanete vtedy, ak sa vám prestane tvoriť hlien, ale napriek tomu ťažko dýchate, lebo máte napuchnutú sliznicu. Sliznica sa vďaka kvapkám síce stiahne, ale o to viac neskôr napuchne a žiada si kvapky čoraz častejšie. Dávkovať by ste ich mali podľa predpisu a nemali by ste ignorovať, čo je napísané v návodoch na použitie. Na suché sliznice pomáhajú aj špeciálne aromatické odparovače či zvlhčovače vzduchu.

Nos v skutočnosti nebýva upchatý hlienom. V dýchaní vám bráni opuchnutá sliznica.Nos v skutočnosti nebýva upchatý hlienom. V dýchaní vám bráni opuchnutá sliznica.
Nos v skutočnosti nebýva upchatý hlienom. V dýchaní vám bráni opuchnutá sliznica.
Zdroj: Shutterstock
Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor