MENU
zdravy-zivot

Nadácia Penta podporila na ceste za zdravím malých aj veľkých bojovníkov

Ilustračné foto
Zdravý život

Nadácia Penta podporila na ceste za zdravím malých aj veľkých bojovníkov

Grantový program Bojovníci za zdravie spustila zdravotná poisťovňa Dôvera v roku 2016. Za päť rokov svojho fungovania bolo podporených viac ako tisíc žiadateľov a prerozdelených takmer 1,4 milióna eur na pomoc tým, ktorí to skutočne potrebujú.

V minulom roku mohlo byť aj vďaka Nadácii Penta podporených o niekoľko ľudských príbehov viac. Sumou 50 tisíc eur sme pomohli malým aj veľkým bojovníkom, ktorí boli v rámci programu Bojovníci za zdravie ešte v roku 2019 vybraní ako kandidáti vhodní pre rehabilitácie v špecializovanom centre pre pacientov s neurologickými poruchami pohybu ADELI Medical Center v Piešťanoch.

Zdravotná poisťovňa Dôvera a Nadácia Penta sa tak spojili a pomohli nad rámec grantového programu Bojovníci za zdravie trinástim statočným bojovníkom, ktorí v priebehu minulého roka absolvovali rehabilitácie pohybového aparátu. Malí, ale aj väčší pacienti mali počas pobytu v piešťanskom rehabilitačnom centre nabitý a pestrý program, dokopy absolvovali okolo 80 terapeutických jednotiek počas dvoch týždňov. Pre niektorých pacientov tento pobyt nebol prvým a o opätovnú rehabilitáciu opisujú ako návrat za druhou rodinou. Pacienti sú aj vďaka personálu centra motivovaní a ich zdravotný stav sa postupne zlepšuje, sú pozitívne naladení a svoju radosť prenášajú aj na blízku rodinu, na ktorých takáto pozitívna zmena zdravotného stavu pôsobí ako úľava, keďže starostlivosť o člena rodiny so zdravotným znevýhodnením je častokrát náročná ako po fyzickej, tak aj psychickej stránke.

Ilustračné fotoIlustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Penta Investments

O grantovom programe Bojovníci za zdravie

Zdravotná poisťovňa Dôvera pomáha svojim poistencom so zdravotným znevýhodnením dlhodobo. V roku 2016 odštartovala Grantový program Bojovníci za zdravie so zámerom pomôcť poistencom Dôvery k zlepšeniu zdravia a k zvýšeniu kvality života. Za ten čas podporila viac ako 1100 žiadateľov a prerozdelila takmer 1,4 milióna eur. Finančné príspevky poistenci využili na absolvovanie ošetrení, zákrokov, operácií, rehabilitácií či zakúpenie pomôcok, ktoré si žiadatelia musia hradiť sami, pretože sa na ne nevzťahuje (alebo len čiastočne vzťahuje) úhrada zo zdravotného poistenia.

Zdravotnícky systém na Slovensku je solidárny, ale aj prísne regulovaný zákonmi, ktoré presne stanovujú, čo môže byť poistencovi z verejného zdravotného poistenia zaplatené a čo už nie. Je však mnoho liekov, terapií a zdravotných pomôcok, ktoré pacientom pomáhajú, no z vlastných prostriedkov si ich dovoliť nemôžu. Zdravotných diagnóz je veľa a na všetky verejné zdroje nestačia. Preto sú tu Bojovníci za zdravie, aby pomohli práve takýmto pacientom.

Ďalšie kolo grantového programu Bojovníci za zdravie bude poisťovňa Dôvera vyhlasovať už v apríli tohto roka. Viac informácií nájdete na www.bojovnicizazdravie.sk

Ako rehabilitácie pomohli podporeným bojovníkom?

Peter Benjamín Linkesch
Veľmi si vážim to, že som bol vybraný pre finančnú podporu v rámci projektu „Bojovníci za zdravie“. Je to už 6. rokov, ako som mal náhlu cievnu mozgovú príhodu. Mal som vtedy 19 rokov. Usilovne bojujem za svoje zdravie, pravidelne cvičím, nevzdávam sa. Pobyt v Adeli centre mi vždy pomôže a znova ma motivuje, aby som sa nevzdával a bojoval ďalej.

Peter Benjamín LinkeschPeter Benjamín Linkesch
Peter Benjamín Linkesch
Zdroj: Penta Investments

Mama Sofie a Alexa Kalaninovcov
Sme radi, že môžeme absolvovať každý pobyt v Adeli Medical Center. Máme super skupiny, s ktorými sme nad mieru spokojní a deti ich zbožňujú. Každý pobyt nám prinesie nejaký, hoci len malinký pokrok, ale u týchto našich detí, je aj len taký malinký pokrok obrovským. Preto sa tešíme a ďakujeme.

Sofia KalaninovaSofia Kalaninova
Sofia Kalaninova
Zdroj: Penta Investments

Rodina Marczinovcov
Rehabilitácia nášmu synovi veľmi pomohla, napredujeme. Efekt je stále viditeľný po absolvovaní rehabilitácií, snažíme sa aj naďalej pokračovať v terapiách, aby sme dosiahli náš cieľ, aby náš syn mohol byť samostatný a žiť plnohodnotný život, ako každý iný.

MarczinMarczin
Marczin
Zdroj: Penta Investments

Mária Sliviaková
Nám Adeli dá vždy veľa a vždy odtiaľ odchádzame s nejakým pokrokom, ako aj teraz. Cítila som sa oveľa silnejšia ako predtým, vydržím viac stáť a už aj svoju paličku Gertrúdu ovládam ja a nie ona mňa. Krajšie rozpravám a celkovo o čosi lepšie zvládam denné bežné veci.

Mária SliviakováMária Sliviaková
Mária Sliviaková
Zdroj: Penta Investments

Marián Šulka
Cvičenie v Adeli mi veľmi pomáha: znížil sa mi svalový tónus, s ktorým stále bojujem, zvýšila sa svalová sila, odolnosť voči fyzickej záťaži, zlepšila sa celková fyzická aktivita horných a dolných končatín, istejšie a pevnejšie stojím a lepšie a dlhšie chodím pomocou rolátora. Toto zlepšenie je pre mňa veľmi dôležité, nakoľko sa cítim šťastnejší a aj pohľad do budúcna je optimistickejší. Srdečne ďakujem za pomoc!

Penta InvestmentsPenta Investments
Penta Investments
Zdroj: Marián Šulka

Mama Samka Jašurku
Samko sa má dobre, všetci sme zdraví. Dúfame že sa čoskoro budú môcť otvoriť škôlky, aby sa aj z nášho Samka stal škôlkar. Tešíme sa na to, keď sa situácia s koronou trošku ukľudní a budeme môcť prísť na ďalší pobyt.

Samko JašurkaSamko Jašurka
Samko Jašurka
Zdroj: Penta Investments

 

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor