Čo môžete jesť?
Využite sezónu, a siahnite po akomkoľvek ovocí a zelenine, ktoré si pestujete, kúpite na trhu alebo v potravinách. Pri varení využite tofu, sóju, strukoviny a chrumkajte orechy a semienka. Ak nie ste na tento druh potravín zvyknutí, zo začiatku vás bude možno nafukovať, čo je spôsobené zvýšeným príjmom vlákniny v tejto strave. Ale zato sa vám zlepší trávenie a rozbehne metabolizmus v dôsledku zrýchlenej peristaltiky čriev a vyprázdňovania. Podobne budete mať zo začiatku problém s prípravou jedál, ale postupne prídete na to, že z týchto základných surovín sa dajú pripraviť pokrmy na milión spôsobov.
Dodržiavanie zásaditej stravy bude pre mnohých z vás ťažké. Pri alkalickej diéte nekonzumujete potraviny, ktoré produkujú kyseliny a vytvárajú acidické prostredie ako mäso, vajcia, mliečne výrobky, obilniny, spracované potraviny, polotovary, sladkosti, alkohol a aj kofeín. V strave nenájdete ani pečivo a výrobky z múky, takže je vhodná aj pre celiatikov a vás, ktorí netolerujujete pšeničný lepok.
Už podľa zloženia jedálnička je jasné, že ide o stravovanie vegetariánov a vegánov. Zástancovia alkalickej diéty ju preto označujú ako životný štýl, a nie diétu.
Je bezpečná?
Odborníci na WebMD sú s tvrdeniami o alkalickej diéte opatrní, ale určite odporúčajú toto stravovanie na podporu zdravia a prechod k zdravému životnému štýlu. Možno nie tak drasticky, vylúčením všetkých skupín potravín, ale už len z toho dôvodu, že nekonzumujete potraviny s vysokým obsahom tuku, cukru, soli, spracované potraviny a alkohol. Ak nie ste zarytí vegáni, tak dlho pri tejto diéte pravdepodobne nevydržíte, ale zaradiť do stravovania alkalické jedlá popri vašom starom jedálničku nie je na škodu.
Diéta sľubuje schudnutie, keďže strava neobsahuje vysoko kalorické potraviny a potraviny s obsahom nasýtených mastných kyslín, tukov a cukrov. Ale dávajte si pozor, lebo zároveň prichádzate aj o cenné minerálne látky a vitamíny, ktoré síce v ovocí a zelenine sú, ale nie v potrebných množstvách. Ide hlavne o živiny získané zo živočíšnej stravy, ktorá tu absentuje. Môžu vám chýbať hlavne vitamíny B12, D, vápnik a bielkoviny.
Diétu určite neodporúčame tehotným a dojčiacim ženám, seniorom, ľuďom so psychickými poruchami, poruchami príjmu potravy a vážnymi diagnózami. A aj vy, čo ste zvyknutí na bežné stravovanie, by ste sa mali najskôr poradiť s výživovým poradcom, predtým ako sa rozhodnete pre túto diétu.