MENU
zdravy-zivot

Alkalická diéta sľubuje schudnutie. Dajte si ale POZOR na jednu vec

Woman,In,Jeans,Holding,Buddha,Bowl,With,Salad,,Baked,Sweet
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Alkalická diéta sľubuje schudnutie. Dajte si ale POZOR na jednu vec

Diéta, pri ktorej konzumujete zásadité potraviny a vyhýbate sa kyselinotvorným jedlám. Prináša veľa výhod pre zdravie a dá sa ňou aj schudnúť. Ale čo hovoria na myšlienku alkalickej diéty odborníci? Je bezpečná? 

Ako to funguje v tele s pH?

pH vyjadruje kyslosť alebo zásaditosť roztokov. Na stupnici pH, je 0 označenie pre úplne kyslý, pH 7 je neutrálny a pH 14 je úplne zásaditý roztok. Vo vašom tele sú zastúpené všetky, ale v rôznom pomere. Krv máte mierne zásaditú, s pH medzi 7,35 až 7,45. V žalúdku máte veľmi kyslé pH 3,5 alebo nižšie, preto sú žalúdočné kyseliny schopné rozkladať jedlo. A váš moč sa mení v závislosti od toho, čo jete, ale väčšinou je v rozmedzí 4,6 až 8.

Zástancovia alkalickej diéty tvrdia, že pomáha vášmu telu udržiavať konštantnú hladinu pH krvi. Teda ak jete zásadité potraviny, jej pH sa nezmení.  Možno by ste nemali všetkému veriť, a preto aj výživový odborníci a vedci zdôrazňujú, že ľudské telo má efektívne mechanizmy na udržiavanie stabilného pH krvi. Ak sa nestravujete v koncepte tejto diéty, nemusíte sa obávať, že by ste sa prekyslili a náhodou by sa pH krvi zmenilo. To neovplyvní žiadna strava a zmenou jedálničku to v žiadnom prípade nezmeníte. Zatiaľ výskumy nepreukázali, že by zásaditá strava mohla zvýšiť pH krvi, o čom informuje Medical News Today.

Čo hovoria odborníci?

Konzumácia alkalických jedál nie je len o zhadzovaní kíl, ale má veľa zdravotných výhod a môže byť vhodnou prevenciou pred mnohými chronickými ochoreniami. To potvrdila aj štúdia, podľa ktorej zvýšený príjem alkalickej stravy prospieva k udržaniu zdravých kostí a pevných svalov, zmierňuje príznaky vysokého krvného tlaku, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha v prevencii pred mŕtvicou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, osteoporózou, cukrovkou 2. typu, zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie. A to všetko vďaka vysokému obsahu dôležitých minerálov, živín a antioxidantov obsiahnutých v zásaditej strave.

To, že zásaditá diéta pomáhala liečiť rakovinu, sa vedecky nepreukázalo. Ale akákoľvek zmena stravovania, ktorá upraví vašu hmotnosť, zlepší aj vaše zdravie, a tým účinne predchádzate ochoreniam, alebo znižujete riziko ich vzniku.

Či je alkalická diéta bezpečná, a čo by mal tvoriť váš jedálniček, sa dočítate na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Užívam liek na zníženie krvného tlaku, môžem sa ísť opaľovať?

Výrobca uvádza v informácii o lieku fotosenzitivitu ako nežiaduci účinok, ktorý sa môže vyskytovať veľmi zriedkavo, čo znamená menej ako 1 človek z 10 000 ľudí. Fotosenzivita spôsobená liekmi sa objavuje ako rozsiahly výsyp na tele – najčastejšie na hrudníku, bruchu, rukách, tvári a stehnách. Ak trpíte týmto nežiaducim účinkom, treba o tom informovať lekára, ktorý vám liek naordinoval a poprípade vám môže zvoliť iné liečivo. V žiadnom prípade neodporúčam liek svojvoľne vynechávať a meniť liečbu. Tým, že si liek budete dávať večer, nežiaduci účinok nezmiernite. Liečivo má polčas rozpadu a eliminácie z tela, takže presunutie dávky liečiva nemá zmysel. Samozrejme, že pri dlhšom pobyte na slnku používajte faktor 50+ a v čase, keď je slnko najsilnejšie – teda od 11. do 15. hodiny – sa zdržiavajte v tieni.

čítať viac

Pri sledovaní TV vidím postavy dvojmo, pomôže očný lekár?

Odporúčam vyhľadať vám očného lekára a absolvovať dôkladné očné vyšetrenie. Jeho súčasťou by malo byť aj tzv. rozkvapkanie, ktoré umožní odhaliť i skryté očné vady. Príznak dvojitého videnia však nemusí súvisieť iba s očným problémom. Môže ísť o prejav iného ochorenia, napríklad endokrinologického alebo neurologického. Nepodceňujte tento problém a začnite spomínanou návštevou oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor