MENU
zdravy-zivot

Alkalická diéta sľubuje schudnutie. Dajte si ale POZOR na jednu vec

Woman,In,Jeans,Holding,Buddha,Bowl,With,Salad,,Baked,Sweet
Zdravý život

Alkalická diéta sľubuje schudnutie. Dajte si ale POZOR na jednu vec

Diéta, pri ktorej konzumujete zásadité potraviny a vyhýbate sa kyselinotvorným jedlám. Prináša veľa výhod pre zdravie a dá sa ňou aj schudnúť. Ale čo hovoria na myšlienku alkalickej diéty odborníci? Je bezpečná? 

Ako to funguje v tele s pH?

pH vyjadruje kyslosť alebo zásaditosť roztokov. Na stupnici pH, je 0 označenie pre úplne kyslý, pH 7 je neutrálny a pH 14 je úplne zásaditý roztok. Vo vašom tele sú zastúpené všetky, ale v rôznom pomere. Krv máte mierne zásaditú, s pH medzi 7,35 až 7,45. V žalúdku máte veľmi kyslé pH 3,5 alebo nižšie, preto sú žalúdočné kyseliny schopné rozkladať jedlo. A váš moč sa mení v závislosti od toho, čo jete, ale väčšinou je v rozmedzí 4,6 až 8.

Zástancovia alkalickej diéty tvrdia, že pomáha vášmu telu udržiavať konštantnú hladinu pH krvi. Teda ak jete zásadité potraviny, jej pH sa nezmení.  Možno by ste nemali všetkému veriť, a preto aj výživový odborníci a vedci zdôrazňujú, že ľudské telo má efektívne mechanizmy na udržiavanie stabilného pH krvi. Ak sa nestravujete v koncepte tejto diéty, nemusíte sa obávať, že by ste sa prekyslili a náhodou by sa pH krvi zmenilo. To neovplyvní žiadna strava a zmenou jedálničku to v žiadnom prípade nezmeníte. Zatiaľ výskumy nepreukázali, že by zásaditá strava mohla zvýšiť pH krvi, o čom informuje Medical News Today.

Čo hovoria odborníci?

Konzumácia alkalických jedál nie je len o zhadzovaní kíl, ale má veľa zdravotných výhod a môže byť vhodnou prevenciou pred mnohými chronickými ochoreniami. To potvrdila aj štúdia, podľa ktorej zvýšený príjem alkalickej stravy prospieva k udržaniu zdravých kostí a pevných svalov, zmierňuje príznaky vysokého krvného tlaku, znižuje hladinu cholesterolu, pomáha v prevencii pred mŕtvicou, kardiovaskulárnymi ochoreniami, osteoporózou, cukrovkou 2. typu, zlepšuje pamäť a kognitívne funkcie. A to všetko vďaka vysokému obsahu dôležitých minerálov, živín a antioxidantov obsiahnutých v zásaditej strave.

To, že zásaditá diéta pomáhala liečiť rakovinu, sa vedecky nepreukázalo. Ale akákoľvek zmena stravovania, ktorá upraví vašu hmotnosť, zlepší aj vaše zdravie, a tým účinne predchádzate ochoreniam, alebo znižujete riziko ich vzniku.

Či je alkalická diéta bezpečná, a čo by mal tvoriť váš jedálniček, sa dočítate na ďalšej strane ►►►

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Dcérku po suši už týždeň bolí brucho, lekári nič nezistili. Čo to znamená?

Charakteristickou súčasťou suši sú surové ryby ako tuniak, losos či makrela, ikry, plody mora, napríklad krevety, chobotnice, kalmáry, ježovky a kraby. Môže obsahovať aj zeleninu, vaječnú omeletu, tofu alebo huby. Ďalšou základnou surovinou sú morské riasy. Po jeho požití môže dôjsť k akútnej gastritíde, ktorá sa prejaví vracaním, bolesťou brucha. Môže ísť aj o potravinovú alergiu, tá má rôzne prejavy. Môže to byť kožná reakcia, svrbenie nosa či očí, kašeľ, kŕče a bolestí brucha, hnačka či zvracanie. Vtedy je najdôležitejšie pokúsiť sa konkrétny prejav spojiť s potravinami, ktoré sa v posledných hodinách konzumovali. Organizmus na ne môže reagovať rôzne, keďže ide o viaceré alergény súčasne. Ak alergie v rodine nemáte, tri roky je u dieťaťa vek, kedy suši môže ochutnať. Konzumácia surových rýb je bezpečná len pri normálnom zažívaní a ak ryba bola pripravená v čistom prostredí. Surové ryby sa, oproti vareným, ľahšie stanú útočiskom pre parazity a baktérie. Tie spôsobia hnačky či otravu.

čítať viac

Je vhodný transfer embrya s mozaikou po predimplantačnej genetickej diagnostike?

Mnoho IVF cyklov môže skončiť pre liečený pár sklamaním, pretože nedôjde  k zahniezdeniu embrya v maternici matky. Jednou z možných príčin tohto nezdaru môže byť nesprávne množstvo genetického materiálu, to je nesprávny počet chromozómov embrya, ktoré bolo prenesené do maternice ženy. Stav, kedy sa v embryu vyskytujú niektoré chromozómy navyše alebo kedy niektoré chromozómy naopak chýbajú, nazývame aneuploidiou.

Zatiaľ, čo niektoré typy aneuploidií môžu viesť k narodeniu dieťaťa s Downovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 21 či Edwardsovym syndrómom spôsobeným nadbytočným chromozómom 18, končí väčšina tehotenstiev z aneuploidných embryí spontánnym potratom. Len embryo s normálnym počtom chromozómov má šancu, že sa zahniezdi, nebude potratené a povedie k narodeniu zdravého dieťaťa.

PGD je metóda, ktorá je realizovaná v rámci IVF cyklu v prípade, že je vopred známe riziko prenosu genetického ochorenia z rodičov na potomstvo. Táto metóda umožňuje genetické vyšetrenie embryí pred ich vložením do maternice.

Lekár - klinický genetik je špecialista spolupracujúci s Centrom asistovanej reprodukcie. Ten, po ukončení diagnostiky na konzultácii vysvetlí páru, ktorý o vyšetrenie požiadal, výsledok vyšetrenia a odporučí transfer embrya. Na základe našich dlhoročných skúseností sa transfer embrya s mozaikou neodporúča.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor