MENU
zdravy-zivot

Mystické! Ako záhadný havran pomohol herečke zo Sestričiek?

Kristína Madarová pri rozhovore v Medickej záhrade v Bratislave.
Zdravý život

Mystické! Ako záhadný havran pomohol herečke zo Sestričiek?

Kristíne Madarovej, známej hlavne ako sestrička Jana zo seriálu Sestričky, sa často stávajú podivuhodné veci a čudesné náhody. Akú najväčšiu vypočítavosť herečka v živote urobila?

Prečo ste sa vybrali do Anglicka študovať herectvo?

Najprv som tam išla len tak, zmeniť život. Doma som si nevedela nájsť svoju cestu, cítila som, že potrebujem zmeniť prostredie aj seba samú. Viem dobre po anglicky, tak som rozmýšľala nad New Yorkom, ale Londýn bol dostupnejší a lacnejší, preto som zvolila ten.

A tam ste si našli školu herectva?

To prosto prišlo.

Istý čas žila aj na Cypre, osudový jej však bol Londýn.Istý čas žila aj na Cypre, osudový jej však bol Londýn.
Istý čas žila aj na Cypre, osudový jej však bol Londýn.
Zdroj: Instagram K. M.

Ako prišlo? 

Myslím, že mnoho vecí len tak príde, keď ich necháme, ale na to je potrebná silná viera v život. Napríklad raz som išla s kamarátom, tu v Bratislave, sadnúť si do reštaurácie na pizzu. Bola riadne cesnaková a ja som si v duchu som si vravela „kráľovstvo za tic tac“. No a ako sme sa vracali z pizzérie, predo mnou na chodník pristál havran a v zobáku mal úplne novú, ešte zalepenú krabičku cukríkov tic tac, a vypľul ju predo mňa na zem! Tak som mu poďakovala, dala som si cukrík a už som bola spokojná. Správne načasovanie.

Boli ste aj na Cypre. To tiež prišlo len tak?

Po roku štúdia masmediálnej komunikácie som potrebovala pauzu od života, aký som poznala. A vždy som túžila vedieť, aké je to žiť pri mori a brať ho ako normálnu súčasť svojho okolia. Na Cypre som mala veľmi dobrú kamarátku, ktorá mi príchod uľahčila.

Pokračovať Ďalej (1/4)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám vysoký tlak a problémy so srdcom. Je riziko dať sa očkovať proti covidu?

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 má len málo kontraindikácií, podobne ako očkovania proti iným vírusovým ochoreniam. Liečená hypertenzia medzi ne nepatrí. Je dôležité pravidelne užívať lieky, aby hodnoty tlaku boli v norme. Samozrejme, po podaní akejkoľvek očkovacej látky môže dôjsť k zmene hodnôt, je preto potrebné, aby ste si po očkovaní merali tlak krvi častejšie, aspoň jeden- až dvakrát denne.

Nepíšete, aké problémy so srdcom máte, ale predpokladám, že aj tie sú liečené alebo sledované u špecialistu. Podobne ako pri hypertenzii – ani  porucha rytmu srdca nie je prekážkou na vykonanie očkovania. Ak máte obavy, poraďte sa so svojim všeobecným lekárom alebo špecialistom.

čítať viac

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor