MENU
rodina-a-tehotenstvo

Mykóza je problém oboch, aj keď zaň niekedy nemôže ani jeden

Mykózu prestali gynekológovia zaraďovať k sexuálne prenosným chorobám.
Rodina a tehotenstvo

Mykóza je problém oboch, aj keď zaň niekedy nemôže ani jeden

Tvarohovitý výtok a neznesiteľné svrbenie na najintímnejšom mieste je príznakom vaginálnej mykózy. Ale partnera nepodozrievajte! On i vy ste v tom nevinne. Asi máte len oslabenú imunitu.

V skutočnosti sú v tom všetci nevinne. Profesorka MUDr. Mária Šimaljaková, PhD., prednostka Dermatovenerologickej kliniky Fakultnej nemocnice v bratislavskom Starom Meste, predsudky a povery o kvasinkových infekciách dobre pozná. „Musím zdôrazniť, že mykózy už dlhšie nezaraďujeme medzi sexuálne prenosné ochorenia. Môžu vzniknúť aj u ľudí, ktorí pohlavne nežijú, napríklad aj u detí. Kedysi sa však aj v odborných kruhoch predpokladalo, že v pošve môže byť iba laktobacil a nič iné. Kvasinky tam nemali čo hľadať,“ potvrdzuje. „Potom sme zistili, že to vôbec nie je pravda, kvasinky môžu pošvu normálne kolonizovať. Ich prítomnosť zbadáte, až keď sa zrazu rozmnožia.“

Keď sa oslabí imunita

Nemálo žien má vo svojom intímnom vnútri nielen kvasinky, ale aj určité druhy baktérií, ktoré sa nijako neprejavujú. No pri znížení imunity sa rozmnožia a prepukne infekcia. Kúpalisko je priam učebnicovým príkladom, na ktorom sa živí povera. „Nie, kvasinky v bazéne nechytíte a nenakazíte sa nimi ani v sprchách. Ale ak ich v sebe nosíte, stačí, že sa vám po kúpaní zmení hodnota pH v pošve, a to je práve to, na čo Candida albicans po celý čas čakala,“ vysvetľuje odborníčka. 

Mykózami označujeme iba kvasinkové ochorenia, kandidózy,“ upresňuje profesorka Šimaljaková. „Pohlavne prenosné infekcie ako trichomoniázy a iné sem nezaraďujeme. Kandidóza vzniká najmä v dôsledku porúch imunity, často ju mávajú cukrovkárky, ženy, čo dlhodobo užívajú antibiotiká alebo tie, ktoré majú oslabený imunitný systém. Môže však byť záležitosťou lokálnej obranyschopnosti pošvy.“

Máte tieto príznaky?

Charakteristickým znakom akútnej infekcie je svrbenie a tvarohovitý biely výtok. Rodidlá bývajú začervenané a opuchnuté. Pri chronickej kandidóze už svrbenie nemusí byť také intenzívne a výtok býva belavejší a redší. „Keď sa nepríjemnosti objavia, vždy treba urobiť ster a overiť pôvodcu, ktorým môžu byť nielen kvasinky, ale aj baktérie, vírusy, chlamýdie, mykoplazmy, ureaplazmy alebo precitlivenosť na kondóm, prípadne aviváž. Kým nemáte riadne stanovenú diagnózu, samoliečiteľstvo by som rozhodne neodporúčala,“ varuje lekárka.

Na vyšetrenie môžete ísť ku gynekológovi, ale aj k dermatovenerológovi. Keď vám odborník zistí kandidózu, prelieči vás a možno sa vám už nikdy nezopakuje. Ak však máte smolu a kvasinková infekcia sa vracia, môžete skúsiť aj nejaké voľnopredajné prostriedky. Niekedy kandidózu naozaj zmiernia. Rozhodne by ste si však nemali dávať jogurty do pošvy. Nikdy neviete, či v nich nie je nejaká baktéria, ktorá by sa potom mohla dostať ďalej do brušnej dutiny a narobiť problémy.

Obmedzte sladkosti

Výskyt vaginálnej mykózy môže súvisieť aj s hormonálnym cyklom. „Kandida má vhodnejšie prostredie na rozmnoženie vtedy, keď je v pošve vyšší obsah glykogénu. Je pre ňu živnou pôdou. Takéto pacientky trpia kvasinkovými infekciami opakovane,“ konštatuje dermatovenerologička. „Typickým príkladom je tehotenstvo, keď sú hladiny hormónov zmenené. Ženy, ktoré sú na kvasinkovú infekciu náchylné, s ňou bojujú niekedy aj celých deväť mesiacov. Ale máme aj pacientky, ktorým sa nález zhoršuje vždy tesne pred menštruáciou. Ak má žena dlhodobú, chronickú kandidózu, zvyčajne ju liečime profylakticky. Niekedy je to kúra, iným zasa dávame tabletky len v dňoch tesne pred nástupom cyklu.

Neraz počujeme aj teóriu, že vznik mykóz podmieňuje hormonálna antikoncepcia. „Nie je to celkom pravda, je to individuálne. Niektorým ženám hormonálne tabletky infekciu naozaj provokujú, iným sa, naopak, prestane objavovať,“ vraví profesorka Šimaljaková. Je veľa žien, ktoré brali hormonálne prípravky celé roky a problémy s kandidou nikdy nemali. Na druhej strane sú skupiny, o ktorých vieme dopredu povedať, že sú ohrozené.

Napríklad ženy po štyridsiatke, ktoré užívajú určitý druh antibiotík a zároveň hormonálnu antikoncepciu, majú oveľa vyššiu pravdepodobnosť, že kvasinkovú infekciu dostanú, ako iné. Bariérová antikoncepcia bez obsahu hormónov by na výskyt kandidóz vplývať nemala. Jedine, že by ste mali nejakú mikrotraumu. No dalo by sa to vysvetliť aj tak, že ak ste typ, ktorý má v pošve prirodzene aj kvasinky a iné baktérie, bariérová antikoncepcia trvalým dráždením pomôže niektorému druhu rozmnožiť sa a začať vystrkovať rožky.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia