MENU
zdravy-zivot

Mykoplazma v pľúcach

Zdravý život

Mykoplazma v pľúcach

Cítila som tlak na ľavej hrudnej strane, bolo mi na odpadnutie a kašľala som. Robili mi rôzne vyšetrenia, až zistili, že mám na pľúcach bacila. Napísali: mycoplazma pneumonie. Teraz užívam antibiotiká. Ako sa toto ochorenie prenáša? Môže ochorieť aj zdravý človek v mojej blízkosti? Katarína

Odpovedá MUDr. Ľubica Sládkovičová
Centrum prevencie a liečby, Poliklinika Mýtna, Bratislava
www.poliklinikamytna.sk

Inkubačná doba infekcie spôsobenej mykoplazmou je 6 až 23 dní. Infekčnou ste sa stali asi až o týždeň po začiatku ochorenia, pravdepodobne v dobe, keď sa u vás objavil produktívny kašeľ. Nakaziť druhého človeka môžete najmenej desať ďalších dní, neskôr nákazlivosť rýchlo klesá.

Mycoplasma pneumoniae je rozšírená celosvetovo. Je to mikroorganizmus menší ako bežné baktérie a obyčajne sa viaže na bunky dýchacieho traktu. Infekcia sa prenáša z človeka na človeka kvapôčkami sekrétu, často prebieha bezpríznakovo, alebo len s ľahkými dýchacími príznakmi. Najčastejšie sa infekcia prejavuje u detí starších ako päť rokov, u školskej mládeže a dospievajúcich. V troch až dvadsiatich percentách môže spôsobiť zápal pľúc. Veľká väčšina infikovaných osôb sa uzdraví aj bez akejkoľvek liečby.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V akom veku sa zvykne dieťaťu prestať zhoršovať krátkozrakosť?

Krátkozrakosť býva často dedičná. Tak ako píšete, máte to v rodine. Stredný typ krátkozrakosti (to je typ u Vášho syna) začína v detskom veku a postupne narastá až do obdobia okolo 20. roku života. Môže dosahovať  približne od -4 do -7 dioptrií. Po 20. roku života sa progresia krátkozrakosti výrazne spomalí, ale ešte stále môže mierne narastať aj do 35. roku života. Preto je nevyhnutné, aby deti do 18 rokov s krátkozrakosťou chodili na pravidelné očné kontroly minimálne raz ročne. A podľa potreby sa im  upravovali, teda zvyšovali dioptrie.  Krátkozrakosť sa časom nezlepší. Podstatou krátkozrakosti je predlžovanie očnej gule. Tým, že sa oko predlžuje a nezastavilo sa v raste, predlžuje sa predozadná os oka. Lúče, ktoré dopadajú do oka, sa lámu pred sietnicou, a preto vzniká neostrý obraz. Ak pred oko dáme mínusové sklo, takzvanú rozptylku, lúče sa rozptýlia a zalomia presne na sietnicu. Obraz sa tak zaostrí. V dnešnej dobe máme k dispozícii aj kontaktné šošovky, ktoré syn môže začať časom nosiť. V prípade, ak bude mať po 20. roku života stabilné dioptrie, tak môže zvažovať aj bezbolestné, bezpečné a rýchle laserové operačné odstránenie dioptrií s využitím femtosekundového lasera. V tomto prípade je však dôležité dbať na precízne vstupné vyšetrenie a výber samotnej kliniky.

čítať viac

Päťročný kaká do plienky. Je to hanba! Ako ho to odučiť?

Nikdy na dieťa netlačte. Nedovoľte, aby prevládali pri „odplienkovaní“ negatívne emócie. Veľa s ním hovorte. Vek päť rokov je už dosť hraničný, takému „veľkému“ dieťaťu už dokážete veľa vecí vysvetliť. Verím, že ste to skúšali aj pomocou hračiek. Mackovia a iní plyšoví kamaráti musia predsa tiež kakať. Deti to ľahšie pochopia a postupne zavedú do praxe. Skúste najprv nočník alebo redukciu na toaletu. Je možné , že sa váš synček bojí veľkej a hlbokej misy, zvuku pri splachovaní, nestability pod nohami, ktoré mu visia vo vzduchu. Pomáha podložiť pod nožičky stolček. Keď hovoríte, že ste už vyskúšali všetko, tak vám len môžem odporučiť návštevu detského psychológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor