MENU
zdravy-zivot

Myjava, Zvolen aj Bojnice bez nemocnice? Skončila aj tá vaša na čiernej listine?

Vstup do bojnickej nemocnice.
Zdravý život

Myjava, Zvolen aj Bojnice bez nemocnice? Skončila aj tá vaša na čiernej listine?

Chystá sa reforma zdravotníctva. Mala by skvalitniť zdravotnú starostlivosť pre pacienta a zlepšiť pracovné podmienky pre zdravotníkov.

Pred dvoma týždňami Vladimír Lengvarský prvý raz verejne predstavil svoj návrh tzv. optimálnej siete nemocníc. Ide o najväčšiu reformu slovenského zdravotníctva za posledných 15 rokov. Cieľom je kvalitná a dostupná zdravotná starostlivosť pre pacienta, lepšie pracovné podmienky pre zdravotníkov a efektívnejšie narábanie s peniazmi. Lengvarský chce tiež jasne povedať, na čo má pacient nárok a rozdeliť nemocnice podľa toho, aký typ zdravotnej starostlivosti budú poskytovať.

Minister sľuboval, že sa žiadne nemocnice rušiť nebudú, čakajú ich však zmeny. V praxi ich transformácia bude znamenať zánik, upozornil predvčero, Z exminister zdravotníctva a poslanec NR SR Richard Raši). „Táto vláda chce de facto zrušiť 22 regionálnych nemocníc a oficiálne deklaruje, že chce zrušiť 38 percent všetkých akútnych lôžok, čo je 10 729 lôžok," vyhlásil Raši. Podľa informácií webu pluska.sk zoznam nemocníc, ktorým hrozí zánik, je neoficiálny, ministerstvo ho oficiálne nezverejnilo.

Zrušia aj VAŠU?

Podľa dokumentu 22 nemocníc, z ktorých mnohé sú vo veľkých okresných mestách, majú byť zaradené do tzv. komunitárnej úrovne. Na zozname sú nemocnice v Malackách, Komárne, vo Veľkom Krtíši, v Dolnom Kubíne, Liptovskom Mikuláši, Rimavskej Sobote, vo Zvolene, v Brezne, Kežmarku či v Levoči. Po novom sa v nich má poskytovať iba určitá forma urgentnej starostlivosti, jednodňová starostlivosť či stacionáre. Čo sa týka lôžkovej starostlivosti, poskytovali by iba následnú alebo rehabilitačnú starostlivosť. „Budú zanikať oddelenia, ktoré sa teraz v regionálnych nemocniciach nachádzajú - chirurgické, interné, detské, pôrodnícke, neurologické a mnohé ďalšie," spresnil Raši.

Tieto pôrodnice sú na odstrel.Tieto pôrodnice sú na odstrel.
Tieto pôrodnice sú na odstrel.
Zdroj: Hlas-SD

Ministerstvo zdravotníctva na uniknutý zoznam nemocníc a Rašiho kritiku reagovalo tlačovou správou, že ide o vytĺkanie politického kapitálu z reformy. Reforma je podľa rezortu potrebná, pretože naše zdravotníctvo bolo dlhé roky zle riadené. Výdavky nemocníc presahovali príjmy, výsledkom je ich chronická zadlženosť, kopiace sa faktúry po lehote splatnosti a nespokojnosť pacientov aj zdravotníkov. Je preto najvyšší čas urobiť rázne zmeny. „Slovensko sa bude musieť vyrovnať so starnutím populácie, oproti minulosti klesá dopyt po gynekologicko-pôrodníckych lôžkach v dôsledku poklesu pôrodnosti. Naopak, dopyt po dlhodobých či geriatrických lôžkach bude rokmi narastať," pripomína Eliášová.

Redukciu lôžok považujeme za drastickú na slovenské pomery. Už dnes máme menej lôžok v porovnaní s okolitými štátmi.
Marián Petko,  prezident ANS

Dodala, že cieľom reformy je lepší manažment pacienta, efektívnejšie využívanie lôžok a peňazí, ktoré budú smerované do oblastí, kde sú najviac potrebné.

Nemocnice, v ktorých sa budú rušiť oddelenia.Nemocnice, v ktorých sa budú rušiť oddelenia.
Nemocnice, v ktorých sa budú rušiť oddelenia.
Zdroj: Hlas-SD

Asociácia nemocníc Slovenska (ANS), pod ktorú patrí 76 hlavne regionálnych nemocníc po celej krajine, už pri predstavovaní reformy upozorňovala, že ministerstvo ju neprizvalo do diskusie. Prekážajú im hlavne veľké škrty lôžok v nemocniciach. „Redukciu lôžok považujeme za drastickú na slovenské pomery. Už dnes máme menej lôžok v porovnaní s okolitými štátmi," vyjadril sa prezident ANS Marián Petko.

Čas pritom tlačí na čo najskoršie prijatie reformy, pretože sú na ňu naviazané peniaze z plánu obnovy. Ak optimalizácia nebude schválená do konca roka, Slovensko príde o 1,2 miliardy eur.

Celý článok si prečítate TU!

Prečítajte si tiež:

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si mám pri kúpaní chrániť vagínu pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií.

Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky. Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Naša jedenásťročná máva občas výtok z pošvy. Je to bežné?

V predpubertálnom období normálny výtok neexistuje. U dievčat počas dospievania vplyvom hormónov sa mení prostredie pošvy. Žliazky krčku maternice začínajú produkovať hlienový sekrét. Tie vytvárajú kyselinu mliečnu, ktorá premieňa chemické prostredie pošvy z neutrálneho na výrazne kyslé. Kým sa však hormóny a činnosť žliazok „zabehnú“, chvíľu to trvá. Preto býva v puberte  sekrécia hojnejšia ako v dospelosti a môže dráždiť doposiaľ nezvyknutú kožu rodidiel. Toto je jediná výnimka, kedy môžeme výtok označiť za „normálny“. Je číry, páchne kyslo, na spodnej bielizni zanechá bezfarebné škvrny, akoby bola naškrobená. Liečbu netreba, na mieste je zvýšená hygiena. Nie strečové vypasované rifle!

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor