MENU
zdravy-zivot

Menší a mäkší, tak popisujú niektorí muži po kovide svoju pýchu

Ďalší z nepríjemných dôsledkov kovidu.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Menší a mäkší, tak popisujú niektorí muži po kovide svoju pýchu

Vedľajšie účinky spojené s covid-19 sú čoraz viac zdokumentované. Jeden z nich znepokojuje mužov: „covidový úd“. Tento jav pozostáva zo zmenšenia veľkosti penisu a s problémami s erekciou. Je to možné?

Najmä v zahraničí už mnohí muži hlásili, že po prekonaní covid-19 sa im zmenšilo prirodzenie. Dokonca aj takí, čo sa považovali za nadpriemerne vybavených, sú nepríjemne zaskočení.

"Vlani v júli som sa nakazil kovidom a bolo mi veľmi zle. Keď som prišiel z nemocnice, mal som erektilnú dysfunkciu," prezradil 30-ročný Američan v jednom podcaste. "Tento problém sa po liečbe postupne zlepšoval, ale jeden efekt pretrváva: môj penis sa zmenšil takmer o 4 cm."

video61157

Lekári mu vraj vysvetlili, že ide o fenomén spojený s vaskulárnym poškodením spôsobeným chorobou. Zmenšenie veľkosti penisu je zdokumentovaný a určite nezvratný, ale extrémne zriedkavý jav.  Ďalší vedľajší účinok však má oveľa väčší vplyv na sexuálny život...

Covid-19 a erektilná dysfunkcia

Problémy s erekciou spojené s vaskulárnou dysfunkciou spôsobenou kovidom sú oveľa častejšie. Covid-19 má skutočne vplyv na správne fungovanie penisu: buď je problém dosiahnuť erekciu, alebo je naopak častá a nekontrolovateľná. V oboch prípadoch to môže byť nepríjemné! 
"Šesť mesiacov sa mi nedarí poriadne stvrdnúť," dosvedčuje Charly, 26, pre YahooLife.  Ďalší muž, Anthony, poznamenáva, že jeho penis sa výrazne zmenšil: "Bola to moja priateľka, ktorá ma upozornila na to, že  moje pohlavie vyzerá menšie, že mi nevypĺňa boxerky ako predtým. Tiež mám dojem, že môj penis je v pokoji nejaký pomenší.


Aké typy testov na kovid viem zohnať v lekárni? Ktoré sú najlepšie?

Vírus narúša prietok krvi

Tento jav by súvisí s  infekciou endotelu vírusom SARS-CoV-2. Táto vrstva buniek vystiela všetky cievy tela a nachádza sa aj na povrchu dutých telies, ktoré sa plnia krvou počas fázy erekcie. Kontamináciou a poškodením tejto bunkovej bariéry koronavírus narúša prietok krvi a niekedy bráni erekcii penisu.

Štúdia publikovaná v časopise Andrology ukázala, že muži, ktorí boli sa nakazili kovidom, majú 6x vyššiu pravdepodobnosť, že budú trpieť erektilnou dysfunkciou. Na dosiahnutie tohto záveru vedci študovali zdravie 100 Talianov, z ktorých 75 malo Covid-19. Medzi nimi 28 % malo problémy s erekciou oproti iba 9 % medzi účastníkmi, ktorí túto chorobu nikdy nemali. 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor