MENU
zdravy-zivot

Mŕtvici a infarktu predídete malou zmenou pred spánkom. Toto dnes večer spravte inak

Ak si večer zvyknete na jednu maličkosť, uľaví to srdcu.
Zdravý život

Mŕtvici a infarktu predídete malou zmenou pred spánkom. Toto dnes večer spravte inak

Nová štúdia zo Španielska poukázala na zaujímavú skutočnosť súvisiacu so zdravím srdca. Robíte to správne?

K zaujímavému zisteniu prišli španielski vedci. Podľa ich najnovšieho objavu uverejneného v časopise European Heart Journal je tak možné predísť infarktu alebo mŕtvici. Odhalili, že účinok liekov proti vysokému krvnému tlaku súvisí s 24-hodinovým rytmom ľudského organizmu.  

Maskovaná choroba zničených ciev. 12 príznakov, že je to vážne

Ráno je múdrejšie večera?

V rámci svojho výskumu pracovali so vzorkou 19-tisíc ľudí. Tých rozdelili do dvoch skupín. Jedna z nich užívala tabletky proti vysokému krvnému tlaku ráno a druhá večer. Počas piatich rokov monitorovali stav pacientov. Tí, ktorí užívali lieky pred spaním, mali takmer o polovicu nižšie riziko úmrtia v dôsledku infarktu alebo mŕtvice. Lieky proti vysokému krvnému tlaku je teda lepšie užívať pred spánkom ako ráno.

Syndróm maskovanej hypertenzie: Nebezpečný tlak vám vyskočí doma, hrozí infarkt
 

Krvný tlak by mal prirodzene klesnúť počas odpočinku alebo spánku. V opačnom prípade sú ľudia vystavení väčšiemu riziku infarktu alebo mŕtvice, tvrdia experti. Výskum naznačuje, že užitie liekov večer udrží krvný tlak počas noci pod kontrolou. Pacienti, ktorí si vzali tabletku pred spaním, mali výrazne nižší krvný tlak v noci aj počas nasledujúceho dňa a ich tlak klesol v noci viac ako u pacientov, ktorí užili lieky ráno.

Stúpa? 7 rád lekárov, ako si znížiť tlak aj bez liekov

Konzultujte s lekárom

Vedúci výskumu Ramón Hermida z Universidade de Vigo uviedol, že lekári by mohli pacientom odporučiť užívanie liekov pred spaním. „Súčasné pokyny na liečbu hypertenzie nepreferujú žiaden čas užívania liekov. Lekári pritom najčastejšie odporúčajú ranné užívanie, ktoré by malo znížiť tlak počas dňa," vyhlásil s tým, že ich štúdia dokázala opak. „Je to úplne zadarmo a môže to zachrániť veľa životov," upozorňuje však, že sú potrebné ďalšie výskumy v iných populáciách, kde by pacienti užívali iné lieky proti hypertenzii. Zmenu času užívania liekov konzultujte však jedine so svojím lekárom. Existujú totiž špecifické dôvody, pre ktoré lekár určí vhodný čas užívania tabletiek. A nezabúdajte, že na krvný tlak takisto vplýva životný štýl, pričom ľudia by sa mali vyhnúť alkoholu, fajčeniu, nadváhe, príliš slaným jedlám a mali by mať viac pohybu.

Zalejte si pomoc: 5 čajov upraví hodnoty krvného tlaku

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pri hryzení jedla ma bolí zub, inak nie. Treba to riešiť?

Zub môže bolieť na záhryz z troch príčin.

1. Prvou je zápal tkanív okolo hrotu koreňa z dôvodu infekcie šíriacej sa z vnútra zuba. Ide teda o neošetrené, alebo zle ošetrené mŕtve zuby, vnútri ktorých sa množia baktérie. Tie sa uvoľňujú do okolitej kosti, v ktorej sa rozvíja infekcia. Keď na takýto zub zahryznete, zub narazí hrotom koreňa do podráždenej kosti, čo vyvolá bolesť. Riešením je koreňová liečba (tzv.endodontické ošetrenie), v krajných prípadoch extrakcia zuba.

2. Druhou príčinou je náhryzovej bolesti je preťaženie zuba. Dôvodom býva čerstvo zhotovená výplň alebo korunka, ktorá pri záhryze predčasne naráža do oproti stojaceho zuba. Ľudovo sa tomu hovorí, že výplň je "vysoká". Zábrusom sa korunka alebo výplň zníži a problémy pominú. Iným dôvodom na preťaženie zuba môže byť nočné zatínanie, prípadne nasadenie strojčeka na posun zubov.

3. Treťou príčinou je prasklina skloviny alebo časti zuba, ktorá sa objavuje najmä vedľa väčších amalgámových výplní. V takomto prípade je nutné prasknutú časť zuba znížiť a výplň prerobiť.

Je zjavné, že ani jednu z príčin neviete riešiť svojpomocne a je preto vhodné obrátiť sa na zubného lekára.

čítať viac
MUDr. Rudolf Novotný
MUDr. Rudolf Novotný
Zubný lekár

Dcérka nechce nosiť rúško, neviem ako ju presvedčiť

Rúška, či obdobnú ochranu tváre, nemusia nosiť iba deti mladšie ako dva roky. Skúste si spolu ušiť rúško s detským motívom, ktoré sa dieťaťu bude páčiť. Naučte sa riekanku: „Dve gumičky za ušká, noštek, ústa do rúška“. Deti sa rúško naučia tolerovať úplne v pohode, nevnímajú ho ako problém, keď vidia, že to nevnímajú ako problém rodičia.  Zo začiatku sa tomu detičky možno budú brániť, ale treba im vysvetliť, že ho majú preto, aby neochoreli. Buďte deťom príkladom a vzorom v zodpovednom správaní. Vysvetlite a komunikujte s dieťaťom o aktuálnom dianí primerane jeho veku.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia