MENU
zdravy-zivot

Mŕtvica: Máte tieto 4 príznaky? Ihneď volajte záchranku!

Nebezpečná je aj bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.
Zdroj: Shutterstock

Súvisiace témy

Zdravý život

Mŕtvica: Máte tieto 4 príznaky? Ihneď volajte záchranku!

Mozgový infarkt sa môže ohlásiť rôznymi signálmi. Prvú hodinu môžu byť veľmi nenápadné, ale i výrazné. Viete, čo je najčastejším príznakom?

Mozgová mŕtvica patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Ročne postihne až 15 miliónov ľudí po celom svete a jedna tretina z nich zomrie! U nás patrí k 3. najčastejšej príčine smrti.

Medzi rizikové faktory mozgových príhod patrí vek, ateroskleróza, choroby srdca a ciev, fajčenie, ale aj napríklad užívanie estrogénov. Všetky tieto stavy môžu v srdci zapríčiniť vznik krvných zrazenín, ktoré sa môžu vydať smerom k mozgu. Vo veľkom ohrození sú ľudia trpiaci vysokým tlakom, neliečená hypertenzia výrazne zvyšuje riziko mŕtvice aj infarktu myokardu.

Cievna mozgová príhoda nie je postrachom iba starších ľudí. Stále častejšie ohrozuje aj životy mladých. Poznáte príznaky mŕtvice?

Ako ju rozspoznať?

Odumieranie mozgových buniek so sebou nesie množstvo dôsledkov. Podľa toho, ktorá časť mozgu je postihnutá, miznú funkcie, ktoré riadila. Najčastejšími príznakmi sú ochabnutosť, alebo znecitlivenie tváre, ruky alebo nohy, obvykle na jednej strane tela.

Časté sú aj poruchy hybnosti, zraku, dvojité videnie, brnenie, motanie či poruchy pamäti,zvesené kútiky alebo neschopnosť trafiť si prstom špičku nosa. Nebezpečná je aj bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.

Príznaky sa nemusia objaviť všetky naraz. Preto sa veľmi často niektoré prejavy tejto choroby berú v počiatkoch na ľahkú váhu, čo môže mať katastrofické následky.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môžem sa po implantácii umelého kĺbu vrátiť do práce?

Po operácii umelého kolenného kĺbu, odborne TEP, sa môžete bez problémov vrátiť do práce - samozrejme, ak sa nevyskytnú komplikácie. Úplná rekonvalescencia po operácii jedného kolenného kĺbu trvá približne pol roka, ale je to individuálne. Dĺžka závisí od vašej kondície, zdravotného stavu, ako aj od druhu vykonávanej práce. Iné je, keď pracujete z domu a sedíte za počítačom, a iné je, keď pracujete fyzicky.

Ak by ste mali absolvovať aj operáciu druhého kolena, ideálne je naplánovať si ju, až keď sa prvá dolná končatina úplne adapatuje na záťaž, budete mať vypracovaný stereotyp chôdze a svalstvo bude dobre tonizované. Samozrejme, na druhý zákrok musí byť človek pripravený aj po psychickej stránke.

čítať viac

Je pravda, že hrčka na očnom bielku je znamienko alergikov?

Deti aj dorast by mali pravidelne podstupovať preventívnu prehliadku u očného lekára. Môžete ubezpečiť svojho syna, že ho takáto návšteva nebude bolieť. V tomto prípade je však tiež potrebné podstúpiť vyšetrenie zraku. Môže ísť o prechodný jav, ale aj nemusí. V prípade prechodného javu možno podstúpiť symptomatickú liečbu vo forme očných kvapiek. O ich výbere musí rozhodnúť očný lekár. Ak ide o trvalý jav a ak to výsledky dôsledného vyšetrenia umožnia, zvážila by som aj chirurgické odstránenie daných hrčiek.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor