MENU
zdravy-zivot

Mŕtvica: Máte tieto 4 príznaky? Ihneď volajte záchranku!

Nebezpečná je aj bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.

Súvisiace témy

Zdravý život

Mŕtvica: Máte tieto 4 príznaky? Ihneď volajte záchranku!

Mozgový infarkt sa môže ohlásiť rôznymi signálmi. Prvú hodinu môžu byť veľmi nenápadné, ale i výrazné. Viete, čo je najčastejším príznakom?

Mozgová mŕtvica patrí medzi najčastejšie príčiny úmrtí. Ročne postihne až 15 miliónov ľudí po celom svete a jedna tretina z nich zomrie! U nás patrí k 3. najčastejšej príčine smrti.

Medzi rizikové faktory mozgových príhod patrí vek, ateroskleróza, choroby srdca a ciev, fajčenie, ale aj napríklad užívanie estrogénov. Všetky tieto stavy môžu v srdci zapríčiniť vznik krvných zrazenín, ktoré sa môžu vydať smerom k mozgu. Vo veľkom ohrození sú ľudia trpiaci vysokým tlakom, neliečená hypertenzia výrazne zvyšuje riziko mŕtvice aj infarktu myokardu.

Cievna mozgová príhoda nie je postrachom iba starších ľudí. Stále častejšie ohrozuje aj životy mladých. Poznáte príznaky mŕtvice?

Ako ju rozspoznať?

Odumieranie mozgových buniek so sebou nesie množstvo dôsledkov. Podľa toho, ktorá časť mozgu je postihnutá, miznú funkcie, ktoré riadila. Najčastejšími príznakmi sú ochabnutosť, alebo znecitlivenie tváre, ruky alebo nohy, obvykle na jednej strane tela.

Časté sú aj poruchy hybnosti, zraku, dvojité videnie, brnenie, motanie či poruchy pamäti,zvesené kútiky alebo neschopnosť trafiť si prstom špičku nosa. Nebezpečná je aj bolesť hlavy bez zjavnej príčiny.

Príznaky sa nemusia objaviť všetky naraz. Preto sa veľmi často niektoré prejavy tejto choroby berú v počiatkoch na ľahkú váhu, čo môže mať katastrofické následky.

Pokračovať Ďalej (1/2)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Mám cystu na vaječníkoch, ktorú vraj stačí sledovať. O čo ide?

Problematika cýst vaječníkov je komplikovanejšia, ako sa možno zdá, nakoľko vo vaječníku môže vznikať, v porovnaní s inými orgánmi, veľké množstvo rôznych nádorov. Jednak sú to nepravé nádory vaječníka, takzvané retenčné cysty, častá je folikulárna cysta, ďalej luteálna, korpusluteálna,  endometroidná a parovariálna cysta.

Cystickú zložku majú často aj benígne, teda nezhubné nádory. V prípade, že pacientka je vo fertilnom veku, teda máva pravidelné menštruácie, pomerne častá je folikulárna cysta, ktorá vzniká z neprasknutého folikulu. Pacientka väčšinou nemá žiadne ťažkosti a cysta sa diagnostikuje pri preventívnej gynekologickej prehliadke. Väčšinou si nevyžaduje liečbu a ultrazvuková kontrola sa odporúča po 2-3 mesiacoch.

Pri diagnostikovaní patologického nálezu, respektíve zistení odchýlky od normy, lekár vysvetlí pacientke o aký problém ide a aké sú možnosti riešenia. Ak pacientke nie je niečo jasné, je potrebné pýtať si vysvetlenie od lekára, ktorý ju vyšetril. Je to nepochybne lepšie, ako neskôr hľadať odpovede na internete. Tie môžu byť nepresné a na niektorých fórach až zavádzajúce.

čítať viac

Trápi ma krvácanie ďasien, môžem ísť na dentálnu hygienu?

V prípade, že máte paradentózu, mali by ste chodiť na dentálnu hygienu pravidelne. Je to veľmi dôležitá súčasť jej liečby. Na dentálnej hygiene vám dôkladne zuby vyčistia, poradia, akou technikou ich doma čistiť, ako sa o ne starať, prípadne aké preparáty používať. Určite neváhajte a vyhľadajte dentálnu hygieničku čo najskôr.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor