MENU
zdravy-zivot

5x chutné a zdravé RECEPTY s MRKVOU: Naslano i nasladko

Ktorý recept sa vám páči najviac?
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5x chutné a zdravé RECEPTY s MRKVOU: Naslano i nasladko

Mrkva je obľúbenou zeleninou, ktorú je možné pripraviť na množstvo slaných i sladkých spôsobov. Radi vás inšpirujeme priamo z kuchyne redakcie časopisu ZDRAVIE.

Máte radi mrkvu? Vyskúšajte päť chutných dobrôt, ktoré nie sú vôbec náročné na prípravu.

Mrkvové mafiny

mrkvové mafinymrkvové mafiny
Zdroj: Shutterstock

Potrebujeme:

 • 400 g postrúhanej mrkvy,
 • 250 g hnedého cukru,
 • 4 vajcia,
 • 2 čl mletej škorice,
 • 200 ml oleja,
 • 1 kypriaci prášok do pečiva,
 • 200 g gaštanovej múky,
 • 200 g jemne mletej celozrnnej múky,
 • 2 čl citrónovej šťavy.

Postup:

 1. Očistenú a najemno postrúhanú mrkvu dáme do misy. Pridáme cukor, citrónovú šťavu a celé vajcia. Gaštanovú múku zmiešame s celozrnnou múkou, kypriacim práškom a mletou škoricou. Pridáme k mrkve, prilejeme olej a spolu premiešame.
 2. Silikónové formičky na mufiny naplníme do 2/3 cestom a vo vyhriatej rúre pri teplote 180 °C upečieme.
Pokračovať Ďalej (1/5)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor