MENU
zdravy-zivot

Môžem dostať desenzibilizačnú roztočovú liečbu?

Zdravý život

Môžem dostať desenzibilizačnú roztočovú liečbu?

Mám tridsaťsedem rokov a od piatich bojujem s astmou, alergiou a ekzémom. Aj moje deti majú astmu a alergiu na roztoče. Keď boli malé, mali aj ekzém. Mne neprešiel, dlhé roky beriem kortikoidy. Čítala som však, že ich dlhodobé užívanie spôsobuje aj osteoporózu. Keďže ma bolieva chrbtica, najmä keď spím, chcela by som vedieť, či to môže byť z nich. Deti začali brať desenzibilizačnú roztočovú liečbu, máte skúsenosti s pozitívnym účinkom týchto kvapiek? Mala by táto liečba význam aj v mojom veku? Iveta, Žilina

Ste mladá, a tak alergénová hyposenzibilizačná liečba prichádza do úvahy aj pre vás. Alergiológ však musí posúdiť, či spĺňate indikačné kritériá a či pre váš klinický stav bude prínosom. Sám mám s touto liečbou vynikajúce skúsenosti, je veľmi účinná, najmä ak sa začne zavčasu s vhodne zvoleným alergénom. Je to moderná terapia, ktorá zlepšuje kvalitu života, ovplyvňuje atopický pochod a bráni novým senzibilizáciám. Nemôžeme síce hovoriť o vyliečení z alergie, ale u mnohých pacientov sme dosiahli takmer bezpríznakový priebeh ochorenia. Pokiaľ ide o kortikosteroidy, riziko vyplývajúce z liečby výrazne poklesne, keď namiesto tabletiek aplikujeme prípravok vo forme kvapiek, inhalačných sprejov, krémov či mastí. Najmä spreje majú takmer minimálne systémové vedľajšie účinky. Vo vašom prípade odporúčam aj denzitometrické vyšetrenie a laboratórny rozbor krvi. Pri bolestiach chrbtice neotáľajte s návštevou ortopéda.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor