MENU
zdravy-zivot

Môžem byť alergická na banán?

Zdravý život

Môžem byť alergická na banán?

Mám polyvalentnú, teda aj potravinovú alergiu. Včera som zjedla banán a začalo sa mi zle dýchať. Existuje aj alergia na banány? Veve

Alergická reakcia sa prejavuje na koži ako ekzém, žihľavka alebo svrbenie, na očiach svrbením, opuchom a slzením, v horných a dolných dýchacích cestách ako nádcha, svrbenie nosa, kašeľ, hlieny či sťažené dýchanie, v ústnej dutine svrbením, opuchom. Časté sú aj tráviace ťažkosti, teda hnačka a bolesti. Vaše sťažené dýchanie po konzumácii banána zapadá do obrazu tejto alergie.

Nesmieme zabúdať ani na skríženú alergiu s bylinami (ambrózia, palina), latexom či ovocím (kivi, melón, avokádo). Okrem toho existuje aj pseudoalergická reakcia, ktorú si ľudia niekedy s alergiou na banán zamieňajú. Vzniká, keď sa po konzumácii väčšieho množstva banánov uvoľní v organizme histamín, ktorý vyvolá stavy podobné alergii.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor