MENU
zdravy-zivot

5 „rakovinových" príznakov, ktoré v skutočnosti veštia nadbytok TOHTO minerálu

A,Tired,Woman,And,A,Picture,Of,A,Dead,Battery
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

5 „rakovinových" príznakov, ktoré v skutočnosti veštia nadbytok TOHTO minerálu

Pätica príznakov vyskytujúcich sa spolu môže pripomínať prvé príznaky rakoviny. Ako prvé si dajte vyšetriť hladiny minerálov v krvi.

Minerál, o ktorom je reč, je pre ľudský organizmus nesmierne potrebný, podieľa sa na viac než 300 enzýmových reakciách. Je nevyhnutný pre imunitu a rôzne ďalšie funkcie v ľudskom organizme. Aj keď hrá dôležitú úlohu ako esenciálny prvok pre vývoj, rast i delenie všetkých živých organizmov, nášmu telu stačí veľmi malé množstvo. Nepreháňate to náhodou aj vy so zinkom? 

Aký dopad má jeho užívanie na organizmus? Viete rozoznať varovné signály, ak telo trpí jeho nadbytkom?

Málo zinku zlé, veľa ešte horšie?

 „Pre zinok nie sú špecifické zásobné miesta v organizme. V čase jeho nedostatku organizmus spomaľuje až vypína enzýmové reakcie, ktoré nie sú nevyhnutné pre prežitie,“ vysvetľuje farmaceutka PharmDr. Monika Dianovská. Zinok je druh esenciálnej mikroživiny, ktorú si telo nedokáže vytvoriť a skladovať samo, preto ho musíme pravidelne konzumovať ako súčasť stravy.

Bežná strava zvyčajne na povinnú dennú dávku maximálne do 25 miligramov a ideálne 10 miligramov denne, úplne stačí. Ak to však preháňate s istým druhom potravín, hoci i zdravými, prípadne ak zinok neuvážene užívate v tabletkách, môžete sa predávovať. 

Toxicita zinku sa môže vyskytnúť v akútnej aj chronickej forme. Príjem 150 - 450 mg zinku denne sa spájal s takými chronickými účinkami, ako je nízky stav medi (už pri dávke 60mg/deň po dobu 10 týždňov), zmenená funkcia železa, znížená imunitná funkcia a znížená hladina HDL (dobrého cholesterolu). Akú sú ďalšie príznaky nebezpečného predávkovania zinkom?

Pokračovanie na ďalšej strane...

Pokračovať Ďalej (1/7)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor