Minerál, o ktorom je reč, je pre ľudský organizmus nesmierne potrebný, podieľa sa na viac než 300 enzýmových reakciách. Je nevyhnutný pre imunitu a rôzne ďalšie funkcie v ľudskom organizme. Aj keď hrá dôležitú úlohu ako esenciálny prvok pre vývoj, rast i delenie všetkých živých organizmov, nášmu telu stačí veľmi malé množstvo. Nepreháňate to náhodou aj vy so zinkom?
Aký dopad má jeho užívanie na organizmus? Viete rozoznať varovné signály, ak telo trpí jeho nadbytkom?
Málo zinku zlé, veľa ešte horšie?
„Pre zinok nie sú špecifické zásobné miesta v organizme. V čase jeho nedostatku organizmus spomaľuje až vypína enzýmové reakcie, ktoré nie sú nevyhnutné pre prežitie,“ vysvetľuje farmaceutka PharmDr. Monika Dianovská. Zinok je druh esenciálnej mikroživiny, ktorú si telo nedokáže vytvoriť a skladovať samo, preto ho musíme pravidelne konzumovať ako súčasť stravy.
Bežná strava zvyčajne na povinnú dennú dávku maximálne do 25 miligramov a ideálne 10 miligramov denne, úplne stačí. Ak to však preháňate s istým druhom potravín, hoci i zdravými, prípadne ak zinok neuvážene užívate v tabletkách, môžete sa predávovať.
Toxicita zinku sa môže vyskytnúť v akútnej aj chronickej forme. Príjem 150 - 450 mg zinku denne sa spájal s takými chronickými účinkami, ako je nízky stav medi (už pri dávke 60mg/deň po dobu 10 týždňov), zmenená funkcia železa, znížená imunitná funkcia a znížená hladina HDL (dobrého cholesterolu). Akú sú ďalšie príznaky nebezpečného predávkovania zinkom?
Pokračovanie na ďalšej strane...