MENU
zdravy-zivot

Môže to byť jednoduchšie? Chudnúť sa dá aj v noci! Aké sú pravidlá?

Chudnúť môžete aj počas spánku.
Zdravý život

Môže to byť jednoduchšie? Chudnúť sa dá aj v noci! Aké sú pravidlá?

Myslíte si, že zhadzovanie v spánku je utópiou? Na tento jednoduchý spôsob úpravy hmotnosti si posvietili aj odborníci.

Kto by si nechcel pár dní poriadne pospať a potom sa bez námahy zobudiť štíhly? Spánok nie je strata času. Aj počas noci sa môžete zbaviť pár tukových vankúšikov. Vedci tvrdia, že chudnutie v spánku nie je až takou utópiou. Tak ako sa môžu prebdené noci podpísať pod vznik obezity, môže kvalitný spánok pomôcť pri zhadzovaní kilogramov. Aj v posteli náš organizmus pracuje! Na nočnú ho však treba správne pripraviť.

Energia z tuku

Telo dokáže počas spánku schudnúť, lebo v ňom prebiehajú regeneračné procesy. Organizmus opravuje bunky, likviduje a odstraňuje z nich produkty látkovej premeny. Na nočné „upratovanie“ však potrebuje energiu. Tú čerpá prevažne z tukových rezerv. Prípadné poruchy spánku celý kolobeh narušia a tukové vankúšiky zostávajú také, aké boli. Z nočného oddychu vyťažia aj svaly. Pod rúškom tmy sa produkuje rastový hormón a svalová hmota spáli behom dňa viac kalórií.

Aj hlad zaspí

Spánková diéta musí byť trvalejšia a vyžaduje si približne sedemhodinový oddych. Regenerácia je vtedy takmer dokonalá. Organizmus má navyše čas na ďalšie hormonálne procesy, ktoré súvisia s dokonalými krivkami. Dôležité sú najmä hormóny leptín a grelín. Leptín produkujú tukové bunky a jeho úlohou je vysielať signál sýtosti. Grelín sa tvorí v žalúdku a dáva nám na známosť pocit hladu. Medzi obidvomi je počas spánku rovnováha. Ak ponocujete, narušíte ju a začne večerné vyjedanie chladničky.

Zbytočne nenaberajte

Dbajte na to, aby posledné jedlo dňa bolo ľahké. Ak si dáte na večeru rezeň s hranolčekmi alebo krkovičku s knedľou, organizmus sa bude aj počas spánku sústrediť na trávenie a zabudne, že má schudnúť. Vsaďte radšej na stravu bohatú na bielkoviny, napríklad rybu so zeleninovým šalátom. Pozor si dávajte aj na alkohol. Opäť ide o kalórie, ktoré brzdia spaľovanie.

Zmeny určite nenastanú po prvej noci. Keď hneď ráno pobežíte na váhu, určite budete vážiť o pol kila menej, za tým sa však skrýva len strata tekutín. Správne nastavenie organizmu si vyžaduje trpezlivosť a kvalitný spánok. Ten dosiahnete len v tmavej miestnosti, v ktorej je približne osemnásť stupňov Celzia.

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Znamenajú väčšie bolesti v ľavom boku obličkovú koliku? Čo s tým?

Silné bolesti v ľavom boku môžu znamenať renálnu koliku. A vo vašom prípade to tak aj bolo. Drobný kamienok prechádzal močovodom, ktorý sa ho silnými bolestivými sťahmi snažil pretlačiť až do mechúra. Keď kamienok zostúpil k mechúru, začal ho dráždiť. To ste pociťovali ako stály pocit na močenie. Kamienok ste vymočili a tým sa problém vyriešil. Nateraz. Podľa skúseností je ale šanca, že sa vám objaví ďalší kamienok do päť rokov, až 50%. Je vhodné doplniť ďalšie vyšetrenia, aby sme vedeli, prečo kamienok v obličke vznikol. Niektoré kamene vznikajú kvôli anatomickým pomerom, inokedy sa jedná o zlé stravovacie návyky či nesprávne fungovanie metabolizmu. Čo sa týka vyšetrenia moču, prítomnosť baktérií vôbec nemusí súvisieť s vašimi ťažkosťami a s močovými kameňmi. Moč by vám mal určite skontrolovať urológ.

čítať viac

Dcérka má horúčku, kŕče a opuchnutý členok. Môže to byť vážne?

Bolesť a/alebo opuch kĺbov je u detí bežným klinickým symptómom širokého spektra chorôb, od benígnych stavov až po závažné stavy vyžadujúce okamžitú intervenciu. Môže sa objaviť ako výsledok prirodzeného rastu a vývoja dieťaťa. Opuch kĺbu, bolesť a horúčka sú často sprievodným javom aj rôznych respiračných a tráviacich ochorení. Tieto príznaky sa ale môžu vyskytovať aj pri iných ochoreniach. Reumatické ochorenie sa prejavuje vo forme horúčky a bolesti kĺbov zápästia, lakťa, členka či kolena. Artritída náhle začína horúčkou, potom sa objavuje opuch kĺbu, bolesť pri pohybe, bolestivé pocity pri dotyku. Odporúčam vyšetrenie u všeobecného lekára pre dorast, ktorý na základe diagnostických kritérií zváži, či je nutné vyšetrenie v ambulancii detského reumatológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor