MENU
zdravy-zivot

Môže to byť jednoduchšie? Chudnúť sa dá aj v noci! Aké sú pravidlá?

Chudnúť môžete aj počas spánku.
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Môže to byť jednoduchšie? Chudnúť sa dá aj v noci! Aké sú pravidlá?

Myslíte si, že zhadzovanie v spánku je utópiou? Na tento jednoduchý spôsob úpravy hmotnosti si posvietili aj odborníci.

Kto by si nechcel pár dní poriadne pospať a potom sa bez námahy zobudiť štíhly? Spánok nie je strata času. Aj počas noci sa môžete zbaviť pár tukových vankúšikov. Vedci tvrdia, že chudnutie v spánku nie je až takou utópiou. Tak ako sa môžu prebdené noci podpísať pod vznik obezity, môže kvalitný spánok pomôcť pri zhadzovaní kilogramov. Aj v posteli náš organizmus pracuje! Na nočnú ho však treba správne pripraviť.

Energia z tuku

Telo dokáže počas spánku schudnúť, lebo v ňom prebiehajú regeneračné procesy. Organizmus opravuje bunky, likviduje a odstraňuje z nich produkty látkovej premeny. Na nočné „upratovanie“ však potrebuje energiu. Tú čerpá prevažne z tukových rezerv. Prípadné poruchy spánku celý kolobeh narušia a tukové vankúšiky zostávajú také, aké boli. Z nočného oddychu vyťažia aj svaly. Pod rúškom tmy sa produkuje rastový hormón a svalová hmota spáli behom dňa viac kalórií.

Aj hlad zaspí

Spánková diéta musí byť trvalejšia a vyžaduje si približne sedemhodinový oddych. Regenerácia je vtedy takmer dokonalá. Organizmus má navyše čas na ďalšie hormonálne procesy, ktoré súvisia s dokonalými krivkami. Dôležité sú najmä hormóny leptín a grelín. Leptín produkujú tukové bunky a jeho úlohou je vysielať signál sýtosti. Grelín sa tvorí v žalúdku a dáva nám na známosť pocit hladu. Medzi obidvomi je počas spánku rovnováha. Ak ponocujete, narušíte ju a začne večerné vyjedanie chladničky.

Zbytočne nenaberajte

Dbajte na to, aby posledné jedlo dňa bolo ľahké. Ak si dáte na večeru rezeň s hranolčekmi alebo krkovičku s knedľou, organizmus sa bude aj počas spánku sústrediť na trávenie a zabudne, že má schudnúť. Vsaďte radšej na stravu bohatú na bielkoviny, napríklad rybu so zeleninovým šalátom. Pozor si dávajte aj na alkohol. Opäť ide o kalórie, ktoré brzdia spaľovanie.

Zmeny určite nenastanú po prvej noci. Keď hneď ráno pobežíte na váhu, určite budete vážiť o pol kila menej, za tým sa však skrýva len strata tekutín. Správne nastavenie organizmu si vyžaduje trpezlivosť a kvalitný spánok. Ten dosiahnete len v tmavej miestnosti, v ktorej je približne osemnásť stupňov Celzia.

 

 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor