MENU
zdravy-zivot

Vplýva očkovanie proti koronavírusu na menštruáciu?

Bolestivá menštruácia

Súvisiace témy

Zdravý život

Vplýva očkovanie proti koronavírusu na menštruáciu?

Čím viac ľudí je zaočkovaných, tým viac sa sledujú aj reakcie organizmu na samotné očkovanie.

O bolestiach v mieste vpichu, opuchu ramena, bolestiach hlavy, horúčke či únave, ktoré sa môžu vyskytovať po očkovaní proti koronavírusu, sa už vie.  Američanka Dr. Kate Clancyová, ktorá sa venuje biologickej atropológii na univerzite v Illinois, však upozorňuje na čisto dámsku záležitosť. Zdá sa jej, že po očkovaní proti koronavírusu mala nezvyčajne silnú menštruáciu. A nevychádzala len z osobných skúseností.

Nie je v tom sama

Svoj príspevok zverejnila na sociálnej sieti a hneď pod nim začali pribúdať komentáre žien, ktoré mali podobné skúsenosti. Najčastejšie sa po očkovaní dámy sťažovali na posun cyklu, tesne za týmito skúsenosťami bolo silnejšie krvácanie ako zvyčajne, väčšie bolesti a kŕče. Podobné skúsenosti sa však na internetových fórach objavovali už vo februári, keď sa masívne očkovalo v Izraeli. Vtedy sa posťažovali najmä mladšie ročníky žien. Po druhej očkovacej dávke však podľa doktorky Clancyovej neboli jej ťažkosti pri menštruácii až také výrazné. Predpokladá, že postupne sa všetko vráti do normálu, avšak vo výskume vplyvu očkovania proti koronavírusu na menštruačný cyklus chce pokračovať. Zatiaľ tak robí formou online prieskumu.

Bola bolestivejšia?

Ten naznačuje, že takmer tretina žien mala po očkovaní ťažšiu menštruáciu, uvádza nemecký portál vital.de. Skúsenosti americkej vedkyne potvrdzuje aj ďalší výskum. Na menštruáciu po očkovaní sa pýtali 552 žien, ktoré boli zaočkované jednou alebo dvoma dávkami. Jedna z piatich potvrdila, že očkovanie malo vplyv na ich menštruačný cyklus. Najčastejšie sa o pár dní predĺžil alebo bola menštruácia bolestivejšia ako obvykle.

Anketa
Mali ste po očkovaní bolestivejšiu či silnejšiu menštruáciu?

Je za tým stres?

Mnohí odborníci sa však domnievajú, že za ťažkosťami sa môže skrývať stres, ktorí sa spája so samotným očkovaním. Práve ten môže rýchlo narušiť hormonálnu rovnováhu, čo môže narušiť alebo zhoršiť menštruáciu. Profesor gynekológie a pôrodníctva Dr. Mark Turrentine z katedry medicíny v Texase tvrdí, že je z biologického hľadiska ťažko vysvetliť súvislosť medzi cyklom a očkovaním. Ovplyvňuje ho totiž množstvo faktorov. V každom prípade neobvyklá menštruácia zatiaľ nie je hlásená ako vedľajší účinok v žiadnej z klinických štúdií výrobcov vakcín. Určite sa však budú aj tieto súvislosti sledovať.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Trápi ma vysoký tlak a mám aj astmu. Môžu diagnózy spolu súvisieť?

Artériová hypertenzia takmer u 90 % pacientov nemá jednoznačnú príčinu. Pľúcna astma je chronické zápalové ochorenie, ktorého príčina je zvyčajne známa. Ukazuje sa, že súvisí so zvýšeným výskytom kardiovaskulárnych ochorení. Zápal ako príčina artériovej hypertenzie nie je na prvý pohľad zvyčajný, ale viaceré vedecké štúdie potvrdili význam mierneho chronického zápalu vo vývoji metabolického syndrómu, aterosklerózy a obezity. Vedci skúmajú viacero génov, ktoré sa vyskytujú pri oboch ochoreniach. Výsledky ich výskumov by mohli v budúcnosti byť základom na presnejšiu liečbu oboch ochorení. Neliečená alebo neuspokojivo liečená astma aj hypertenzia môžu mať po rokoch za následok poškodenie a oslabenie funkcie srdca. Nepíšete, či sa na vysoký krvný tlak liečite, ale podľa vysokých hodnôt, ktoré uvádzate, usudzujem, že nie. Čo najskôr navštívte všeobecného lekára, ktorý začne s liečbou. V prípade, že hodnoty tlaku budú napriek liečbe nevyhovujúce, pošle vás na vyšetrenie k internistovi alebo ku kardiológovi. Pretrvávanie vysokých hodnôt krvného tlaku napriek liečbe by mohlo poukazovať na sekundárnu hypertenziu, ktorú je potrebné čo najskôr potvrdiť alebo vylúčiť.

čítať viac

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor