MENU
zdravy-zivot

Milujete sladkosti? Cukrovka vám hrozí viac, ak pijete TOTO

Samotné sladkosti cukrovku nevyvolávajú.
Zdravý život

Milujete sladkosti? Cukrovka vám hrozí viac, ak pijete TOTO

Ak si dáte denne cukrík, neznamená to, že vám viac hrozí cukrovka. No len dovtedy, kým nezačnete z cukríkov priberať. Ak navyše popíjate sladké nápoje, ste na ceste k diabetu 2.typu.

Výskum súvislosti konzumácie cukru a cukrovky neustále pokrčuje. Kým cukrovka 1.typu je autoimunitné ochorenie, pri ktorom telo napáda svoje vlastné bunky, ktoré produkujú inzulín, a tým ničí svoju schopnosť regulovať krvnú glukózu, pri cukrovke 2.typu je to inak. Spotreba cukru síce nevyvolá priamo cukrovku 2.typu, no obezita, ktorú prejedanie sa sladkosťami spôsobí, môže riziko cukrovky významne zvýšiť. A akonáhle človek už cukrovkou trpí, príliš veľa cukru môže príznaky ochorenia ešte zhoršiť. 

Súvislosti medzi cukrom a cukrovkou

Napriek tomu, že konzumácia cukru nie je priamo spojená so vznikom cukrovky, niektoré dôkazy naznačujú, že zvýšená dostupnosť cukru v dnešnej dobe spôsobuje, že cukrovka je častejšia. V štúdii z roku 2013, ktorá sa zamerala na 175 rôznych krajín, sa zistilo, že viac cukru v ponuke obchodov zvyšuje mieru diabetu. Konkrétne, na každých 150 kalórií z cukru spotrebovaných na osobu a deň sa hladina cukrovky zvýšila o 1 percentuálny podiel. Táto zmena pokračovala aj vtedy, keď výskumníci kontrolovali iné faktory spojené s diabetom, ako je obezita, cvičenie a celková spotreba kalórií. 

Sladké nápoje sú asi najhoršie

Tento výskum naznačuje, že spotreba cukru v populácii ovplyvňuje výskyt diabetu. Štúdia sa nezaoberala jednotlivcami, takže nepodporuje priamo tvrdenie, že individuálna spotreba cukru spôsobuje cukrovku. Napriek tomu dáva ľuďom, ktorí jedia veľa sladkého, dôvod na zamyslenie sa, najmä ak majú iné rizikové faktory pre cukrovku.  

Výskumu z roku 2012 ale naznačuje, že niektoré formy konzumácie cukru skutočne môžu zvýšiť riziko vzniku cukrovky. Ide o sladké nápoje. Tie pravdepodobne zvyšujú riziko diabetu 2. typu. Výskum o prepojení medzi inými formami príjmu cukru a cukrovkou, ako aj cukrom a ostatnými rizikovými faktormi zdravia, nedosiahol žiadne jednoznačné zistenia. 

Cukor ničí aj srdce, cievy, zuby, pečeň...

Výskum zverejnený v roku 2014 zistil spojitosť medzi nadmernou spotrebou cukru a rizikom úmrtia na kardiovaskulárne ochorenia. Ľudia, ktorí skonzumovali viac ako 25% svojho denného príjmu kalórií v podobe cukru, mali viac ako 2x väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú na srdcové choroby oproti tým, ktorí prijali v podobe cukru 10% alebo menej kalórií za deň. Ďalšie riziká spojené s konzumáciou cukru sú napríklad zubný kaz, ochorenie pečene vrátane nealkoholickej tukovej choroby pečene, rakovina, hormonálne zmeny, vysoký cholesterol, prírastok hmotnosti a obezita, chronické ochorenia ako syndróm polycystických vaječníkov, chronický zápal, slabšia imunitná... 

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor