MENU
zdravy-zivot

7 mýtov o schizofrénii: Čo všetko si o schizofrenikoch namýšľate?

Depka? Pomôžu vraj bunkové soli.

Súvisiace témy

Zdravý život

7 mýtov o schizofrénii: Čo všetko si o schizofrenikoch namýšľate?

Koľko osobností sa skrýva v hlave schizofrenika? Iba jedna! Čo všetko vlastne ešte o tejto chorobe neviete?

Ak sa človek necíti chorý, neakceptuje potrebu liečiť sa. „V knihách pre medikov je schizofrénia charakterizovaná tým, že pacient si ju neuvedomuje. Nedá sa však povedať, že je to všeobecné pravidlo, ale vo väčšine prípadov to tak naozaj je. Pri paranoidnej forme schizofrénie si pacient neuvedomuje, že je chorý, ale uvedomuje si strach,“  opisuje psychiater doc. MUDr. Ján Pečeňák, CSc.

Často sú pacienti hospitalizovaní bez ich súhlasu.
Doc. MUDr. Ján Pečeňák, CSc.

Práve strach je podľa odborníka pre pacienta skutočný, rovnako ako halucinácie a ktoré sú pre neho nevyvrátiteľné. „Často sú pacienti hospitalizovaní bez ich súhlasu. Tento proces je u nás ošetrený zákonom a konečné rozhodnutie o odôvodnenosti hospitalizácie a liečby bez súhlasu je úlohou súdu. Najčastejším iniciátorom hospitalizácie je rodina, ktorá chorého privedie,“ vysvetľuje docent Pečeňák. Niekedy pacienta privezú priamo z pracoviska alebo z ulice, pokiaľ sa tam choval neštandardne. Pacienti s opakovanou skúsenosťou so psychotickými fenoménmi, ktorí sa s psychotickýámi príznakmi nestretli prvýkrát, si už vedia povedať: „Mám zase halucinácie, deje sa niečo zlé.“ Takíto občas vyhľadajú odbornú pomoc sami.

Čo o schizofrénii neviete?

Čítajte ďalej 

Pokračovať Ďalej (1/8)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor