MENU
zdravy-zivot

Môže plesňový syr splesnivieť? Vždy si všímajte túto maličkosť

Patríte k milovníkom plesňových syrov?
Zdravý život

Môže plesňový syr splesnivieť? Vždy si všímajte túto maličkosť

Už ste niekedy stáli pred chladničkou so syrom v ruke a skúmali pohľadom jeho povrch? Ide o ušľachtilú pleseň alebo ho je lepšie radšej vyhodiť?! Naučte sa základné informácie o trvanlivosti a skladovaní syrov a nemusíte viac pochybovať. 

Už pri výbere produktu v obchode si je dôležité uvedomiť, že každý syr má kvôli svojmu zloženiu inú trvanlivosť. Dôležitú úlohu má obsah vody, respektíve sušiny vo výrobku. Najkratšiu trvanlivosť majú čerstvé syry, tvaroh a syry v slanom náleve.  

Vo všeobecnosti platí, že čím je syr tvrdší, tým dlhšia je jeho trvanlivosť. Tieto druhy syrov obyčajne dlhšie dozrievajú. To ale neznamená, že ho môžete nechať "dozrievať" týždne aj vo vašj chladničke. 

Skladovanie 

Ak viete, že syr budete čoskoro konzumovať, stačí, keď bude zabalený v potravinárskej fólii, aby neoschol. Ak však ide o dlhšiu dobu, napríklad viac ako týždeň, je dobré vymeniť fóliu za pergamenový papier, ktorý zabraňuje vysychaniu syra, no zároveň odvádza aj jeho vlhkosť, aby syr neplesnivel.

Plesňové syry sú špecifické a podľa potravinárov by sa mali skladovať osobitne v uzatvárateľnej škatuľke, aby vám pleseň "nezamorila" celú chladničku. Do uzatvárateľných nádob by sa mali dávať všetky aromatickejšie syry, aby vám od nich nevoňali ostatné potraviny. Plesňové alebo zrejúce syry sa neodporúča skladovať dlhšie ako pár dní. 

Plesňové syry by sa nemali skladovať vybalené, pretože rýchlo vyschnú. Zabalené vydržia až do posledného dňa dátumu spotreby. Aromatické či pikantné môžu ešte o čosi dlhšie.

Toto si všímajte 

Na tvrdom syre sa môže občas objaviť aj biely povlak - biela, ohraničená pleseň. Tá sa ale nemôže dostať do vnútra tvrdých syrov a stačí ju odkrojiť alebo ľahko potrieť zriedeným octom. Ak už pleseň chytá aj iné farby, syr bez milosti vyhoďte. Že je so syrom niečo zle, spoznáte aj podľa toho, že zhorkne. Syr by mal mať konzistenciu a farbu typickú pre daný druh syra.

Kvalitný syr spoznáte aj podľa jeho vône. Syry s bielou plesňou na povrchu majú príjemnú šampiňónovú arómu. Po stlačení palcom by mali byť mierne pružné. Pleseň na povrchu musí byť snehobiela, ak sa na nej začnú tvoriť svetlohnedé plôšky, syr je prezretí. Zjesť ho ešte môžete, no sklame vás jeho vôňa.

Syry rokfortového typu sú charakteristické modrou či zelenou plesňou, pričom celý syr by mal byť svetlobielej farby. Jeho vnútorná časť by mala byť pevná. Ak je pleseň na ňom skôr čierna alebo do ružova so ​​žltými oblasťami, je to signál, že syr už nie je v poriadku. Tiež nie je v poriadku syr, ktorý je na povrchu slizký alebo naopak vyschnutý.

5 tipov do kuchyne 

  • Pri plesňových syroch, ktoré sú balené si vždy pozrite dátum spotreby.
  • Skladujte ich v pôvodnom obale pri teplote 4 až 8 stupňov Celzia. 
  • Syry s povrchovou plesňou, ktoré nie sú dostatočne zrelé, nechajte dozrieť v chladnejšej miestnosti, ale nie v chladničke.
  • Konzumácii zožltnutých syrov s nie dobrou arómou sa radšej vyhnite.
  • Z plesňových syrov si viete pripraviť veĺmi chutné nátierky. Syry s bielou plesňou môžete vysmážať, grilovať, ale i nakladať, napríklad do bylinkových nálevov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Ako si chrániť vagínu v kúpeľoch pred vniknutím vody?

Mnoho žien má  problém s vaginálnou mykózou, ktorú spôsobuje premnoženie kvasiniek v pošve. Vysoké riziko prináša kúpanie v bazénoch, a to nielen verejných. Mykózu totiž nespôsobuje znečistenie vody v bazéne, ale naopak jej čistota, dezinfekcia a chlór.

Po kúpaní v bazéne či v chemicky upravovanej vode odporúčam  používať preventívne čípky alebo vaginálne krémy, ktoré opätovne navodia správne pH v pošve. Odporúčam tiež vyzliecť si po kúpaní mokré plavky, aby na podbruško nepôsobila vlhkosť a chlad.

Na trhu existujú špeciálne navrhnuté tampóny, ktoré sa od klasických líšia. Majú inú štruktúru a sú napustené látkou, ktorá chráni pred infekciou. Vazelínové tampóny sú nasiaknuté lekárskou vazelínou a dezinfekčnou látkou, ktorá zabráni vode dostať sa do vnútra vašich intímnych partií. Ženy sú tak chránené od baktérií a rôznych infekcií. Počas dovolenky a najmä, ak je žena háklivá na rôzne mykózy či infekcie, môžu vazelínové tampóny používať aj mimo menštruáciu, pre ochranu pred neželaným „ničiteľom“ príjemnej dovolenky.

Na zváženie sú probiotické tampóny. Ich základom je schopnosť prispôsobiť sa prirodzenému prostrediu ženskej pošvy, ktoré má kyslejšie pH, vyžaduje prítomnosť laktobacilov, ktoré nás ženy chránia pred baktériami. 

čítať viac

Snažíme sa o bábätko a stále sa nám nedarí. Čo nám môže pomôcť?

Problematika neplodnosti je veľmi komplikovaná a komplexná odpoveď by presiahla rámec tejto poradne. Neplodnosť je stav, pri ktorom žena pri pravidelnom pohlavnom styku najmenej dva krát do týždňa neotehotnie počas obdobia jedného roku. Problém sa týka páru – ženy aj muža, príčina je v 35-45% u muža, v 45-55% u ženy, v 5-10% sa príčina nezistí a u 15-20% párov je problém u oboch partnerov. Nárast počtu neplodných párov v posledných rokoch súvisí najmä s odkladaním počatia do neskorších vekových období, plodnosť so stúpajúcim vekom ženy klesá.

Príčiny neplodnosti môžu byť rôzne a môžu sa aj kombinovať, rámcovo sa môže u ženy jednať o problémy vrodené, hormonálne, vyčerpanie vaječníkov, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme, u muža vrodené, obštrukčné, hormonálne, toxické, postradiačné, imunologické, infekčné, psychogénne, liekové interferencie, súvisiace s inými ochoreniami, neznáme.

Problém je potrebné začať riešiť so svojim gynekológom, muž by mal podstúpiť vyšetrenie u andrológa alebo urológa. Pri prvom vyšetrení sa gynekológ bude pýtať na vek, dĺžku trvania neplodnosti, frekvenciu pohlavného styku, prípadné predchádzajúce tehotnosti (či boli s tým istým partnerom), potraty, menštruačný cyklus (vhodné je viesť si menštruačný kalendár), výtok z bradaviek , prekonané operácie, celkové ochorenia (diabetes mellitus, ochorenia štítnej žľazy atď.), užívanie liekov, fajčenie, zmeny hmotnosti, stravovacie návyky, pracovné fyzické a psychické zaťaženie.

Vhodné je priniesť správy od iných lekárov, ev. operačné nálezy a pod. Nevyhnutná je aj spolupráca a ochota muža podrobiť sa vyšetreniu. Pre úspešnosť liečby je potrebné zistiť príčiny neplodnosti, postupuje sa podľa algoritmu vyšetrení. Treba si uvedomiť, že sa jedná o náročný proces vyžadujúci viacero návštev u lekára, často viazaných na presný deň menštruačného cyklu, riešenie často vyžaduje spoluprácu viacerých lekárov (andrológ, špecialista v odbore reprodukčná medicína , endokrinológ , genetik atď.). Podľa zistenej príčiny gynekológ poskytne základnú liečbu, ak nie je úspešná, odosiela pacientku do niektorého z centier pre liečbu neplodnosti.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor