MENU
zdravy-zivot

Môže plesňový syr splesnivieť? Vždy si všímajte túto maličkosť

Patríte k milovníkom plesňových syrov?
Zdravý život

Môže plesňový syr splesnivieť? Vždy si všímajte túto maličkosť

Už ste niekedy stáli pred chladničkou so syrom v ruke a skúmali pohľadom jeho povrch? Ide o ušľachtilú pleseň alebo ho je lepšie radšej vyhodiť?! Naučte sa základné informácie o trvanlivosti a skladovaní syrov a nemusíte viac pochybovať. 

Už pri výbere produktu v obchode si je dôležité uvedomiť, že každý syr má kvôli svojmu zloženiu inú trvanlivosť. Dôležitú úlohu má obsah vody, respektíve sušiny vo výrobku. Najkratšiu trvanlivosť majú čerstvé syry, tvaroh a syry v slanom náleve.  

Vo všeobecnosti platí, že čím je syr tvrdší, tým dlhšia je jeho trvanlivosť. Tieto druhy syrov obyčajne dlhšie dozrievajú. To ale neznamená, že ho môžete nechať "dozrievať" týždne aj vo vašj chladničke. 

Skladovanie 

Ak viete, že syr budete čoskoro konzumovať, stačí, keď bude zabalený v potravinárskej fólii, aby neoschol. Ak však ide o dlhšiu dobu, napríklad viac ako týždeň, je dobré vymeniť fóliu za pergamenový papier, ktorý zabraňuje vysychaniu syra, no zároveň odvádza aj jeho vlhkosť, aby syr neplesnivel.

Plesňové syry sú špecifické a podľa potravinárov by sa mali skladovať osobitne v uzatvárateľnej škatuľke, aby vám pleseň "nezamorila" celú chladničku. Do uzatvárateľných nádob by sa mali dávať všetky aromatickejšie syry, aby vám od nich nevoňali ostatné potraviny. Plesňové alebo zrejúce syry sa neodporúča skladovať dlhšie ako pár dní. 

Plesňové syry by sa nemali skladovať vybalené, pretože rýchlo vyschnú. Zabalené vydržia až do posledného dňa dátumu spotreby. Aromatické či pikantné môžu ešte o čosi dlhšie.

Toto si všímajte 

Na tvrdom syre sa môže občas objaviť aj biely povlak - biela, ohraničená pleseň. Tá sa ale nemôže dostať do vnútra tvrdých syrov a stačí ju odkrojiť alebo ľahko potrieť zriedeným octom. Ak už pleseň chytá aj iné farby, syr bez milosti vyhoďte. Že je so syrom niečo zle, spoznáte aj podľa toho, že zhorkne. Syr by mal mať konzistenciu a farbu typickú pre daný druh syra.

Kvalitný syr spoznáte aj podľa jeho vône. Syry s bielou plesňou na povrchu majú príjemnú šampiňónovú arómu. Po stlačení palcom by mali byť mierne pružné. Pleseň na povrchu musí byť snehobiela, ak sa na nej začnú tvoriť svetlohnedé plôšky, syr je prezretí. Zjesť ho ešte môžete, no sklame vás jeho vôňa.

Syry rokfortového typu sú charakteristické modrou či zelenou plesňou, pričom celý syr by mal byť svetlobielej farby. Jeho vnútorná časť by mala byť pevná. Ak je pleseň na ňom skôr čierna alebo do ružova so ​​žltými oblasťami, je to signál, že syr už nie je v poriadku. Tiež nie je v poriadku syr, ktorý je na povrchu slizký alebo naopak vyschnutý.

5 tipov do kuchyne 

  • Pri plesňových syroch, ktoré sú balené si vždy pozrite dátum spotreby.
  • Skladujte ich v pôvodnom obale pri teplote 4 až 8 stupňov Celzia. 
  • Syry s povrchovou plesňou, ktoré nie sú dostatočne zrelé, nechajte dozrieť v chladnejšej miestnosti, ale nie v chladničke.
  • Konzumácii zožltnutých syrov s nie dobrou arómou sa radšej vyhnite.
  • Z plesňových syrov si viete pripraviť veĺmi chutné nátierky. Syry s bielou plesňou môžete vysmážať, grilovať, ale i nakladať, napríklad do bylinkových nálevov.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Pomôžu Kegelove cviky posilniť po pôrode vaginálne svalstvo?

Vaše intímne problémy sú chúlostivé, málo sa o nich hovorí, pričom sú pomerne časté, postihuje ich až 61% žien po pôrode alebo v menopauze, výhodou však je, že majú komfortné riešenie, povieme si o tom podrobnejšie.

Vaginálna ochabnutosť prichádza postupne vekom, nástupom menopauzy, ale môže nastať aj po pôrode prirodzenou cestou, keďže pri ňom dochádza k veľkému rozpínaniu pošvového svalstva a k jeho poraneniu v podobe drobných prasklín. Bezprostredne po pôrode je pošva uvoľnená, pomliaždená a opuchnutá. Opuch do pár dní opadne a pošva pomaly začína získavať späť svoj svalový tonus. Tento proces môže trvať aj niekoľko mesiacov. I keď sa stav pošvy zlepší, jej steny už nikdy nedosiahnu svoju pôvodnú pevnosť a elasticitu. V takomto prípade hovoríme o vaginálnej ochabnutosti, vyskytuje sa približne u 20 % žien, následne obmedzuje kvalitu ich sexuálneho života. Prejavuje sa zníženou tesnosťou a citlivosťou vo vaginálnej oblasti. Pohlavný styk s partnerom môže byť vďaka tomu neuspokojivý ako pre ňu, tak aj pre partnera. Pri tomto probléme sa spontánneho zlepšenia žiaľ nedočkáte, práve naopak, čím skôr to začnete riešiť, tým budú výsledky radikálnejšie.

Možností liečby vaginálnej ochabnutosti  po pôrode a atrofie v menopauze je viacero. Tú ľahšiu formu môžete skúsiť zlepšiť Kegelovými cvikmi na spevnenie svalstva panvového dna alebo technikou Pelvicore.

Klasickým riešením vysokého stupňa vaginálnej ochabnutosti je vaginoplastika. Táto operácia sa prevádza v celkovej anestéze, s ktorou sú spojené zdravotné riziká a niekoľko týždňová rekonvalescencia. Pri vaginálnej atrofii sa obvykle nasadzuje lokálna estrogénová terapia. Tá, ale ženám prináša často prechodné riešenie, alebo pôsobí iba na povrchu vaginálnej sliznice a môže mať celú radu vedľajších účinkov.

Najkomfortnejšie je ošetrenie Gynolaserom, ktorý predstavuje revolučné riešenie  liečby vaginálnej ochabnutosti, atrofie, dyspareunie (bolestivého pohlavného styku) a stresovej inkontinencie. Je rýchle, účinné, bezbolestné a nevyžaduje si takmer žiadnu rekonvalescenciu. Pri ošetrení sa do pošvy zavádza špeciálna hlavica lasera, ktorá pôsobením termálneho efektu a mikro ablácie (odparovaniu tkaniva) omladzuje pošvovú stenu, hovoríme o vaginálnej rejuvenizácii. Procedúra je ambulantná bez nutnosti anestézie a dlhej rekonvalescencie.

čítať viac

Ako odučiť trojročného syna od spoločného spania v posteli?

Mnohé deti spia v spálni s rodičmi, aj keď sú už dostatočne zrelé byť vo svojej vlastnej izbe a posteli. Je pohodlné a príjemné neopustiť rodičovskú posteľ. Presný vek sa nedá určiť. Treba nájsť správny moment, keď bude synček schopný osamostatnenia. Rozprávajte sa s ním o zmenách, ktoré očakávate. Dohodnite sa, od ktorého dňa bude spať samo v posteli. Pred odchodom do postele sa uistite, že dieťa má vytvorené všetky podmienky pre dobrý spánok. Teplý kúpeľ, dobrá knižka a objatie môžu dieťaťu pomôcť rýchlo a ľahko zaspať. Dávajte mu drobné odmeny, napríklad body za to, ak zostane vo vlastnej posteli. Problém môže nastať s príchodom mladšieho súrodenca, ktorý bude spať vo vašej posteli. Starší môže ľahko žiarliť a budete to mať ešte ťažšie. Pomôcť môže viac spoločne stráveného času počas dňa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor