MENU
zdravy-zivot

Môže mať dcéra alergiu na parfum?

Zdravý život

Môže mať dcéra alergiu na parfum?

Dcérke sa na viečkach aj pod nimi čoraz častejšie objavujú nepekné červené kruhy so suchou, svrbiacou a šupinatou kožou. Stav sa jej prudko zhorší, keď sa v jej blízkosti niekto voňavkuje, použije chemikáliu alebo si sprejuje vlasy. V lete som ju raz nastriekala repelentom, okamžite opuchala a sčervenela. Podobne reaguje aj okolo úst. Môže to byt alergia na parfumy? Ako to mám zistiť? Timea

V súčasnosti sa v  kozmetických výrobkoch používa vyše 5 000 rôznych zložiek. Kožné ochorenie nás nezriedka privedie k úplne inému základnému ochoreniu, napríklad črevnému, alergickému, infekčnému. Vaša dcérka potrebuje podrobné vyšetrenie v  alergioimunologickej ambulancii, okrem iného aj diagnostiku alergickej reakcie na inhalačné a  potravinové alergény a  náplasťové testy na zistenie kontaktnej alergie. Základom liečby je kožná lokálna liečba, ktorú jej predpíše alergiológ alebo kožný lekár. Ide o protizápalové, hydratačné a premasťujúce prípravky. Ďalej sú to antihistaminiká - lieky na alergiu - a probiotiká.

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Môže priveľa produktov obsahujúcich fluór poškodiť zuby?

Je vhodné myslieť na to, že vždy všetkého veľa škodí. Fluór je pre organizmus potrebný a prijímame ho už vo vode, v strave, v zubných pastách, ako ste uviedli a aj v spomínanom géli. Fluór totiž prispieva k silnejším a odolnejším zubom a znižuje výskyt zubného kazu.

Nadmerný príjem sa prejavuje najmä podľa toho, akým spôsobom ho používate. Ak ide iba o použitie na zuby a nedochádza ku konzumácii prehltnutím, najčastejším prejavom sú biele škvrny na zuboch.

Ak by však dochádzalo k prehĺtaniu, čo je časté najmä u detí, môže dôjsť najmä k odvápneniu kostí a tkanív. To sa prejavuje bolesťami kĺbov, osteoporózou, krehkými zubami a podobne. V prípade nadmerných dávok môžu sa objaviť celkové príznaky, kam patrí najmä porucha pamäťových funkcií a kostná fluoróza, ktorá vedie k stuhnutosti kĺbov.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Ako si môžem pomôcť, aby sa mi zlepšili pečeňové funkcie?

Stukovatenie pečene, steatóza, je chronické ochorenie, pri ktorom sa tukové kvapôčky hromadia v hepatocytoch, pečeňových bunkách. Alkohol je len jednou z príčin vzniku steatózy, vo vašom prípade ide o poruchu metabolizmu, nadmernú telesnú hmotnosť, takzvanú nealkoholovú steatózu.

Pri správnej strave a dostatočnej fyzickej aktivite je možné steatózu zvrátiť. Pokúste sa viesť aktívny životný štýl, jesť správne, normalizovať telesnú hmotnosť. Je potrebné  plynule  znížiť hmotnosť, pretože prudký úbytok môže viesť k zrýchleniu procesov fibrózy pečeňového tkaniva. Pokiaľ ide o medikamentóznu liečbu, možnosťou je užívanie hepatoprotektorov, liekov na báze esenciálnych fosfolipidov, antioxidantov a rastlinných prípravkov, ktoré pomôžu zlepšiť odtok žlče.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor