MENU
zdravy-zivot

Môže brada znížiť ochranný účinok respirátora FFP2?

O bradu sa musíte starať každý deň
Zdravý život

Môže brada znížiť ochranný účinok respirátora FFP2?

Nemeckí odborníci si posvietili na to, či brada narušuje ochranné vlastnosti respirátorov. Čo odhalili a ako je to v prípade niekoľkodňového strniska?

Patríte k milovníkom výraznej brady a rozmýšľate ako správne nosiť rúško? Pozeráte sa na svoju polovičku a pochybujete o tom, že mu respirátor na bradu skutočne sadne? Nemeckí i rakúski odborníci skúmali, či brada naruší ochranné vlastnosti respirátora FFP2.

Naruší tesnenie

Rakúsky infektológ Norbert Nowotny má v tom jasno. „Respirátor FFP2 musí tesne doliehať na tvár, brada tak vlastne vytvára prekážku, ktorá výrazne zhoršuje ochranný účinok masky." Súhlasí s ním aj nemecý virológ Bodo Plachter. „Garantovaný účinok má respirátor len vtedy, ak si ho správne nasadíte tak, že medzi kožou a jeho okrajmi sa nedostane nič von. To však pri brade nemáte zaručené.“ Od určitej dĺžky strniska dochádza v oblasti dotyku respirátora a chlpov k úniku. „Tesnenie respirátora môže za určitých okolností výrazne narušiť už trojdňové strnisko,“ upozorňuje profesor Plachter. 

Jednoduché riešenie?

Keď si na bradu nasadíte respirátor, namiesto toho, aby ste vdychovali a vydychovali vzduch cez vrstvy filtra, prúdi cez drobné medzery, ktoré chlpy brady vytvoria. Dýchate tak „nefiltrovaný“ vzduch a zvyšuje sa riziko nakazenia koronavírusom. Ak ste naopak jeho nositeľom, ohrozujete aj svoje okolie. Obidvaja odborníci navrhujú len jedno riešenie. Načas si treba bradu oholiť. „Určite sa oplatí zvážiť túto dočasnú pandemickú zmenu vzhľadu. Navyše muži bez brady údajne vyzerajú mladšie,“ skonštatoval s úsmevom virológ Norbert Nowotny, ktorý má sám bradu.

Ako zlepšiť hygienu?

Budete sa vyhýbať vnútorným priestorom a nákup si necháte doniesť domov len, aby ste sa brady nemuseli vzdať a nosiť respirátor FFP2? Aj pri nosení klasického rúška však nezabúdajte na zvýšenú hygienu. „Vhodné je omývanie jemnými dezinfekčnými mydlami alebo penami. Ráno, kým si založíte rúško, nájdite si čas ošetrenie kvalitným liehovým roztokom. Urobte tak aj po príchode z práce. Prípravky by nemali byť parfumované, u mužov s citlivou pleťou môžu vyvolať podráždenie,“ upozorňuje dermatologička MUDr. Hana Zelenková, PhD., MBA . Aj ona ponúka i ďalšie reišenie.  Brady by ste sa mali načas vzdať. Ľahšie sa v nich držia baktérie, niektoré plesne či kvasinky. Rozhodnuie je však na vás.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Idem na hormonálny profil. Môžeme sa ďalej snažiť o dieťa alebo mám počkať na výsledky?

V prípade riešenia nepravidelnej menštruácie je potrebné zistiť, či pacientka chce otehotnieť alebo nie. Dôležité je tiež zistiť, či už bola tehotná bola a ako dlho sa jej nedarí otehotnieť. Ak je to viac ako 6 mesiacov, postupuje sa podľa algoritmu riešenia sekundárnej sterility. Dôležitým parametrom je aj vek ženy, so stúpajúcim vekom schopnosť otehotnieť klesá. Únava a pocit na zvracanie sú veľmi nešpecifické príznaky a môžu byť prejavom aj iného zdravotného problému. Je potrebné ich riešiť najprv u praktického lekára, ktorý vylúči ochorenia tráviaceho traktu. Príčina takzvaného missed abortion – zamĺknutého potratu sa zväčša nezistí. Ak otehotniete, je už nepravidelnosť v menštruačnom cykle bezpredmetná, teda nevidím dôvod s otehotnením čakať. Výsledky hormonálneho profilu budú dôležité v prípade, že sa vám otehotnieť nepodarí.

 

čítať viac

Môže dlhý pobyt v tmavšej miestnosti spôsobiť zhoršenie zraku?

V 54 rokoch by Váš brat ešte nemal mať sivý zákal. Sivý zákal vzniká vo vyššom veku ako prejav starnutia. U mladších vzniká v dôsledku užívania niektorých liekov. Pacienti so sivým zákalom však vidia skôr neostro, zahmlene. To ako to popisujete, že brat vníma a vidí pred sebou akoby hmlu, môže byť prejavom  starnutia sklovca. Vtedy pacient občas vidí akoby cez hmlu, občas vidí rôzne lietajúce zákaly. Určite neoslepne, ak ho nedostanete k lekárovi. Ak by to však bolo možné, tak ho časom nechajte vyšetriť u oftalmológa.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor