MENU
zdravy-zivot

Monoklonálne protilátky na liečbu covidu: Ukázal sa veľký problém, týka sa vás?

Woman,In,Face,Protective,Mask,With,Closed,Eyes,And,Praying
Zdroj: Shutterstock
Zdravý život

Monoklonálne protilátky na liečbu covidu: Ukázal sa veľký problém, týka sa vás?

Tiež sa neviete svojmu obvodnému lekárovi dovolať celé dni? To je častý dôvod, prečo na monoklonálne protilátky mnohí z nás môžu zabudnúť.

Dostať sa k liečbe monoklonálnymi protilátkami je pre pacientov s covidom veľký problém, mnohí sa k nej nestihnú dostať načas. Len jedna zdravotná poisťovňa dnes totiž vie pomôcť lekárom zvládať nápor a pacientom zabezpečiť liečbu včas.

Dnes sa k život zachraňujúcej liečbe monoklonálnymi protilátkami dostanú väčšinou len tí pacienti, ktorí majú šťastie a dovolajú sa svojmu lekárovi. Ostatní, pre ktorých je tento typ liečby určený, sa k nej nemusia dostať a môžu plniť nemocnice s ťažkým covidom-19.

Nestihnú to včas

Súčasný systém posielania pacientov na liečbu monoklonálnymi protilátkami totiž funguje tak, že keď je výsledok PCR testu pozitívny a pacient má nad 65 rokov, príde mu od NCZI sms s odkazom, že je preňho vhodný tento typ liečby.Musí sa však dovolať svojmu všeobecnému lekárovi a oznámiť mu to. Kým sa pacientovi podarí spojiť s lekárom, často prejde aj niekoľko dní, pacient nevie, čo má robiť až uplynie čas vhodný na podanie liečby.

Zatiaľ len jedna zo zdravotných poisťovní našla riešenie, ako svojim poistencom pomôcť. Dokáže komunikovať s laboratóriami a lekármi prostredníctvom svojho softvéru tak, že lekár sa ihneď dozvie o pozitívnom výsledku PCR testu svojho pacienta bez toho, aby ho pacient musel telefonicky kontaktovať. „V čase, kedy sú lekári zahltení telefonátmi, je to veľká pomoc. Vďaka tomu presne vieme, ktorého nášho pacienta máme telefonicky kontaktovať a urýchlene ho poslať do centra na podanie infúzie monoklonálnych protilátok. Jemu to zachráni život a ušetrí sa miesto v nemocnici pre iných pacientov,“ skonštatovala MUDr. Adriana Šimková.

Vďaka našim elektronickým službám vieme prepojiť všeobecných lekárov s laboratóriami. Tak dokážeme podchytiť rizikových pacientov ihneď, čím významne klesá prevdepodobnosť, že skončia v nemocnici. To je v čase kolabujúceho zdravotníctva veľmi dôležité. Aby sme lekárov motivovali tento systém využívať, výrazne sme im za to zvýšili finančnú odmenu,“ zdôraznil Marian Faktor zo zdravotnej poisťovne Dôvera.

Lekár následne objedná pacienta do špecializovaného centra na podanie liečby, čím odpadá potreba výmenného lístka a takisto zabezpečí pacientovi dopravnú zdravotnú službu, ak sa tam pacient nevie dopraviť sám.

Aby sa výsledok PCR testu dostal do systému tejto zdravotnej poisťovne, musíte sa objednať na PCR test cez NCZI alebo cez svojho všeobecného lekára a nie sám ako samoplatca. Do aplikácie je zapojená väčšina laboratórií a priebežne pribúdajú ďalšie.

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Nahradí vitamín P aj iné vitamíny, už nemusím nič iné užívať?

Vitamín P je skôr neoficiálny názov, ktorý sa používa na označenie skupiny bioaktívnych látok známych ako flavonoidy. Sú to fytochemikálie, ktoré sa nachádzajú v mnohých potravinách. Majú rôzne účinky, ktoré sú dôležité pre udržanie dobrého zdravia. Antioxidačné pomáhajú neutralizovať voľné radikály v tele, čím ochraňujú bunky pred poškodením a pomáhajú predchádzať rôznym ochoreniam.

Protizápalové účinky majú schopnosť zlepšiť elasticitu ciev a znižovať zápalové procesy v kardiovaskulárnom systéme, čo pomáha znížiť riziko srdcových ochorení. Imunomodulačné podporujú imunitný systém a organizmu pomáhajú bojovať proti infekciám.

Najznámejšie flavonoidy sú citrín, rutín, hesperidín, kvercetín a eriodictyol. Potraviny, ktoré obsahujú bohaté množstvo flavonoidov, teda vitamínu P, sú najmä rôzne druhy ovocia a zeleniny, napríklad jablká, hrozno, citrusové ovocie, brokolica, cesnak, cibuľa, rajčiny, bobuľové ovocie, zelený čaj, horká čokoláda.

Vitamín P môže poskytovať určité benefity, ktoré súvisia s príjmom flavonoidov. Ale je dôležité uvedomiť si, že flavonoidy sú len jedna skupina z mnohých dôležitých vitamínov, minerálov a ďalších živín potrebných pre optimálne zdravie. Takže áno, je vhodné doplniť aj ďalšie vitamíny a minerály popri substitúcii vitamínu P.

Zdroj: Dr.Max
čítať viac

Mám vysoký tlak, neodnesiem nákup, srdce mi búši. Aké potrebujem vyšetrenia?

Vysoký tlak krvi je potrebné liečiť. To isté platí pri zvýšenej frekvencii srdca. Vaša všeobecná lekárka by vás mala dôkladne vyšetriť a poslať na ďalšie doplňujúce vyšetrenia, ako je ultrazvukové zobrazovacie vyšetrenie prípadne 24-hodinové monitorovanie EKG. Na tieto vyšetrenia vás môže poslať aj špecialista – internista alebo kardiológ. Z praktického hľadiska je však jednoduchšie, ak to urobí lekár prvého kontaktu.

Všeobecná lekárka vám na základe vyšetrení môže predpísať lieky, ktoré zároveň ovplyvňujú tlak aj pulz. Najčastejšie ide o dva, alebo viac kombinovaných liekov. Až na základe výsledkov týchto vyšetrení sa môže vylúčiť spojitosť ďalších zdravotných ťažkostí s poškodením srdca z vysokého tlaku krvi.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor