MENU
zdravy-zivot

Mladšia pleť a krajšia postava! 5 vecí, pre ktoré si marhule zamilujete

Marhule prospejú pleti aj postave.

Súvisiace témy

Zdravý život

Mladšia pleť a krajšia postava! 5 vecí, pre ktoré si marhule zamilujete

Sú mimoriadne výživné a majú mnoho pozitívnych výhod pre naše zdravie. Zlepšujú trávenie, stav zraku a brzdia procesy starnutia, no nielen to.

Marhule pochádzajú z oblasti severnej Číny, odkiaľ sa cez strednú a severnú Áziu dostali až do Európy. Obyvatelia Číny sa dožívajú v priemere o 10 rokov viac ako Stredoeurópania. Jednou z príčin ich dlhovekosti je aj konzummácia marhúľ. 

Okrme toho, že spomaľujú starutie a pôsobia omladzujúco, zlepšujú aj náladu, odstraňujú únavu, podporujú imunitný systém, spevňujú pokožku, vlasy a nechty a pôsobia na kožné choroby.

1. Výživné s nízkym obsahom kalórií

V marhuliach sa skrýva veľa prospešných vitamínov a minerálov. Iba 2 čerstvé marhule (70 gramov) obsahujú: 

  • Kalórie: 34
  • Sacharidy: 8 gramov
  • Proteín: 1 gram
  • Tuk: 0,27 g
  • Vláknina: 1,5 g
  • Vitamín A: 8% dennej hodnoty (DH)
  • Vitamín C: 8% DH
  • Vitamín E: 4% DH
  • Draslík: 4% DH

Toto ovocie je navyše zdrojom beta karoténu, luteínu a zeaxantínu, ktoré sú silnými antioxidantmi a pomáhajú tak bojovať s voľnými radikálmi v tele. Najlepšie je ich konzumovať celé, spolu so šupkou, pretože tá obsahuje množstvo vlákniny a živín. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

Je v poriadku, ak mi pri nervozite zvlhnú celé nohavičky?

Nie je isté, či ide o vaginálny výtok. Ženy si často zamieňajú výtok s hlienom, ktorý je prirodzený a potrebný. Svetlý nezapáchajúci sekrét je fyziologický a v malom množstve nie je známkou ochorenia. Je dôsledkom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú počas menštruačného cyklu, v období dospievania alebo počas tehotenstva. Na presné určenie vašej diagnózy a nasadenie adekvátnej liečby je potrebné gynekologické vyšetrenie. Ak by predsa šlo o opakujúci sa vaginálny zápal, ideálnym riešením je ošetrenie laserom na úpravu pH v pošve, pri ktorom dochádza k remodelácii tkaniva. Výsledkom je rejuvenizácia vagíny a posilnenie imunity v pošve. Táto terapia je rýchla, bezbolestná a bezpečná.

čítať viac
MUDr. Stela Muránska
MUDr. Stela Muránska
Gynekologička

Môže z veľkého plaču dieťa rozbolieť silno bruško?

Pokiaľ lekár neodhalil žiadnu organickú príčinu a synček je temperamentný, predpokladám, že ide o vzdor. Obdobie vzdoru prichádza väčšinou okolo druhého roku a trvá približne do štyroch. Dieťa sa snaží presadiť si svoje, vzpiera sa, kričí, hádže sa o zem alebo sa vám dokonca snaží ublížiť. Neznamená to, že je nevychované, alebo že vás nemá rado, iba si začína uvedomovať samo seba a svoju osobnosť. Nevie ešte vyjadriť to, čo chce, lomcujú ním emócie a ono ich ešte nedokáže správne spracovať. Potrebuje ich zo seba dostať von. Testuje si hranice a rozvíja sebavedomie, preto je správna reakcia rodičov na vzdor veľmi podstatná. Nebráňte mu sa prejaviť. Zanedlho sa opäť upokojí a bude sa tváriť, akoby sa nič nestalo. Ak je záchvat zlosti veľký, odstráňte z dosahu všetko, čím by si mohol ublížiť. Jediná cesta je vyčkať, kým to prejde. Niekedy pomáha pritúliť ho k sebe a pevne objať, až zovrieť. Alebo odviesť pozornosti.

čítať viac
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
MUDr. Dana Jurečková, PhD.
Pediatrička
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor

Diskusia