MENU
zdravy-zivot

Mladšia pleť a krajšia postava! 5 vecí, pre ktoré si marhule zamilujete

Marhule prospejú pleti aj postave.

Súvisiace témy

Zdravý život

Mladšia pleť a krajšia postava! 5 vecí, pre ktoré si marhule zamilujete

Sú mimoriadne výživné a majú mnoho pozitívnych výhod pre naše zdravie. Zlepšujú trávenie, stav zraku a brzdia procesy starnutia, no nielen to.

Marhule pochádzajú z oblasti severnej Číny, odkiaľ sa cez strednú a severnú Áziu dostali až do Európy. Obyvatelia Číny sa dožívajú v priemere o 10 rokov viac ako Stredoeurópania. Jednou z príčin ich dlhovekosti je aj konzummácia marhúľ. 

Okrme toho, že spomaľujú starutie a pôsobia omladzujúco, zlepšujú aj náladu, odstraňujú únavu, podporujú imunitný systém, spevňujú pokožku, vlasy a nechty a pôsobia na kožné choroby.

1. Výživné s nízkym obsahom kalórií

V marhuliach sa skrýva veľa prospešných vitamínov a minerálov. Iba 2 čerstvé marhule (70 gramov) obsahujú: 

  • Kalórie: 34
  • Sacharidy: 8 gramov
  • Proteín: 1 gram
  • Tuk: 0,27 g
  • Vláknina: 1,5 g
  • Vitamín A: 8% dennej hodnoty (DH)
  • Vitamín C: 8% DH
  • Vitamín E: 4% DH
  • Draslík: 4% DH

Toto ovocie je navyše zdrojom beta karoténu, luteínu a zeaxantínu, ktoré sú silnými antioxidantmi a pomáhajú tak bojovať s voľnými radikálmi v tele. Najlepšie je ich konzumovať celé, spolu so šupkou, pretože tá obsahuje množstvo vlákniny a živín. 

Pokračovať Ďalej (1/6)

Súvisiace články

Video

Poradňa zdravia

Zobraziť

V poslednom čase mi viac páchne moč, čo to znamená?

Moč môže zapáchať z viacerých príčin. Podiel na tom má zloženie stravy alebo pitný režim. Rovnako sa môže jednať o dôsledok užívania liekov alebo prejav zápalu. Infekcia močového mechúra je častejšia u žien než u mužov. U žien treba myslieť aj na gynekologickú oblasť – vaginálny sekrét.

V každom prípade, situáciu najlepšie vyhodnotí váš obvodný lekár a podľa potreby vás odošle za príslušným špecialistom.

čítať viac

Zle dojčím, ak bábätko stále štikúta? Čo pomôže?

Štikútka, singultus, je mimovoľný reflexný dej spočívajúci v krátkom kŕči bránice a v prudkom výdychu so súčasným uzáverom hlasiviek. Ide zväčša o bežný príznak podráždenia žalúdka objemným jedlom, šumivými nápojmi, teplotnými zmenami. Obvykle trvá krátko a spontánne vymizne. Môže byť však aj prejavom ochorenia. Pozornosť zasluhuje vtedy, ak počas krátkej doby spontánne alebo po jednoduchých manévroch neodoznieva. Pokiaľ dieťa prospieva a nemá príznaky žiadneho ochorenia, ide s veľkou pravdepodobnosťou o nezávažný symptóm. Overené tipy na štikutku sú pomalé jedenie, dôkladné požutie jedla, hlboký nádych, zadržanie dychu a pomalý výdych, alebo prelttnutie vzduchu naprádzno. Niekoľkokrát treba opakovať.

čítať viac
doktor

Opýtajte sa
odborníka

Poraďte sa s našimi
odborníkmi.

Položiť otázku

Opýtajte sa odborníka

Poraďte sa s našimi odborníkmi.

Položiť otázku
doktor